Apex Sports Chiltern League Division Two 2003/2004 Round 1

Held at Watford on 11 October 2003

Senior/Junior/Veteran Men
  1  T. MAY   (LEIGHTON B)            29:55 M     1
  2  L. OLDERSHAW   (BIGGLESWADE)     30:49 M     2
  3  T. HUNTER   (HANDY CROSS)        30:53 M     3
  4  R. STREET   (BEARBROOK)          31:30 M     4
  5  J. KEW   (MAIDENHEAD)            31:42 M     5
  6  P. STEPHENS   (HANDY CROSS)      31:52 M40   1
  7  B. HEYWOOD   (BURNHAM J.)        31:53 M50   1
  8  G. SMITH   (BEARBROOK)           32:04 M40   2
  9  I. ROBERTS   (LEIGHTON B)        32:10 M40   3
 10  G. MORION   (MAIDENHEAD)         32:15 M     6
 11  R. PORTER   (HANDY CROSS)        32:24 M40   4
 12  O. BYRNE   (BEARBROOK)           32:24 M     7
 13  M. BURGESS   (TRING)             32:26 M40   5
 14  A. INCHLEY   (LEIGHTON B)        32:26 M     8
 15  B. HAWES   (GADE VALLEY)         32:38 M     9
 16  J. DARCY   (SILSON)              32:41 M    10
 17  A. TWISSELL   (BEARBROOK)        33:00 M    11
 18  M. KLEANTHOS   (LEIGHTON B)      33:09 M40   6
 19  S. ALLISON   (MAIDENHEAD)        33:10 M40   7
 20  B. HENDRIE   (BANBURY)           33:18 M50   2
 21  B. HODGES   (BEARBROOK)          33:21 M50   3
 22  J. HURLEY   (LEIGHTON B)         33:22 M40   8
 23  T. SPENCER   (WYCOMBE)           33:26 M    12
 24  M. WILKINS   (HAYES & H)         33:31 M    13
 25  J. HOWELL   (LEIGHTON B)         33:50 M20   1
 26  D. MACDOUGALL   (THAME)          33:52 M    14
 27  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         33:54 M    15
 28  A. SIMMONS   (BEARBROOK)         33:56 M40   9
 29  TIM INCHLEY   (LEIGHTON B)       34:13 M    16
 30  S. LONG   (TRING)                34:18 M40  10
 31  M. EDWARDS   (BURNHAM J.)        34:25 M    17
 32  J. FOSTER   (WYCOMBE)            34:34 M50   4
 33  K. COLE   (BEARBROOK)            34:43 M40  11
 34  T. BARRONS   (BEARBROOK)         34:44 M50   5
 35  I. ROBINSON   (BANBURY)          34:45 M    18
 36  R. LAVERS   (THAME)              34:51 M40  12
 37  R. BROWN   (TRING)               34:53 M40  13
 38  D. LANCASTER   (HANDY CROSS)     34:55 M    19
 39  D. WATERMAN   (WYCOMBE)          34:57 M40  14
 40  M. MCCABE   (MAIDENHEAD)         34:58 M    20
 41  G. WOOLLETT   (GADE VALLEY)      35:01 M    21
 42  A. BENJAMIN   (HANDY CROSS)      35:04 M40  15
 43  J. TARRANT   (MAIDENHEAD)        35:09 M40  16
 44  S. ALLEN   (BEARBROOK)           35:15 M    22
 45  D. APPLEBY   (BURNHAM J.)        35:17 M    23
 46  G. OWENS   (TRING)               35:21 M40  17
 47  D. BROWN   (BIGGLESWADE)         35:27 M40  18
 48  J. ROBERTS   (GADE VALLEY)       35:29 M    24
 49  R. MARTIN   (TRING)              35:30 M40  19
 50  B. STONE   (WYCOMBE)             35:42 M40  20
 51  S. HUMPHREYS   (MAIDENHEAD)      35:47 M40  21
 52  K. MUNDAY   (SILSON)             35:50 M50   6
 53  D. DRUMMOND   (BANBURY)          35:51 M    25
 54  T. GRIFFIN   (TRING)             36:06 M50   7
 55  A. PACE   (THAME)                36:10 M    26
     P. DOVE   (AMPTHILL & F) N/S     36:11 M50
 56  N. RICHARDS   (THAME)            36:13 M40  22
 57  K. PRIOR   (BIGGLESWADE)         36:17 M50   8
 58  C. COHEN   (TRING)               36:19 M40  23
 59  S. WICKHAM   (BEARBROOK)         36:21 M50   9
 60  D. WEBB   (LEIGHTON B)           36:24 M40  24
 61  M. PHILLIPS   (LEIGHTON B)       36:28 M40  25
 62  P. DIMMOCK   (LEIGHTON B)        36:30 M50  10
 63  M. EMMETT   (THAME)              36:39 M40  26
 64  J. PEERLESS   (HANDY CROSS)      36:40 M40  27
 65  D. COATES   (SILSON)             36:44 M40  28
 66  G. WILSON   (BURNHAM J.)         36:44 M40  29
 67  T. KEECH   (SILSON)              36:44 M40  30
 68  I. DAVISON   (BEARBROOK)         36:44 M    27
 69  G. SMITH   (BANBURY)             37:17 M50  11
     D. STANLEY   (AMPTHILL & F) N/S  37:20 M50
 70  P. FURNESS   (HAYES & H)         37:23 M40  31
 71  B. ROACH   (MAIDENHEAD)          37:25 M    28
 72  R. BOARDMAN   (MAIDENHEAD)       37:30 M    29
 73  R. KOSTER   (THAME)              37:32 M40  32
 74  C. REES   (TRING)                37:35 M50  12
 75  S. RODERICK   (GADE VALLEY)      37:40 M    30
 76  P. HARTLAND   (MAIDENHEAD)       37:46 M    31
 77  C. HILL   (GADE VALLEY)          37:48 M40  33
 78  G. HEAD   (TRING)                37:58 M40  34
 79  R. WILLIAMS   (SILSON)           37:58 M40  35
 80  K. MCCORD   (BURNHAM J.)         37:59 M40  36
 81  R. GALE   (THAME)                38:07 M50  13
 82  B. HARDMAN   (BURNHAM J.)        38:25 M50  14
 83  S. BENJAMIN   (THAME)            38:26 M40  37
 84  A. NEWING   (GADE VALLEY)        38:29 M    32
 85  I. ROBINSON   (HAYES & H)        38:30 M40  38
 86  W. REBELLO   (MAIDENHEAD)        38:39 M    33
 87  J. SMITH   (TRING)               38:42 M    34
 88  G. STRATFORD   (LEIGHTON B)      38:47 M    35
 89  M. GARLAND   (WYCOMBE)           39:00 M40  39
 90  P. MEE   (MAIDENHEAD)            39:11 M    36
 91  K. MAKINGS   (MAIDENHEAD)        39:20 M40  40
 92  D. CRAWLEY   (LEIGHTON B)        39:26 M40  41
 93  P. BEAVIS   (BANBURY)            39:33 M50  15
 94  M. THICK   (BURNHAM J.)          39:34 M    37
 95  P. COOK   (GADE VALLEY)          39:46 M50  16
 96  P. TRUSTRAM   (GADE VALLEY)      39:52 M40  42
 97  N. LACEY   (TRING)               40:04 M40  43
 98  J. BANKS   (BEARBROOK)           40:19 M50  17
 99  S. HARDY   (SILSON)              40:32 M50  18
100  G. DARVILL   (HAYES & H)         40:53 M    38
101  R. INCHLEY   (LEIGHTON B)        40:59 M50  19
102  M. STORRIE   (GADE VALLEY)       41:12 M40  44
103  I. ROBERTSON   (GADE VALLEY)     41:19 M60   1
104  M. DEAN   (HANDY CROSS)          41:57 M40  45
105  P. WOODAGE   (BEARBROOK)         41:59 M50  20
106  D. WATERMAN   (MAIDENHEAD)       42:10 M50  21
107  R. CRAVEN   (GADE VALLEY)        42:23 M    39
108  M. GIBBONS   (BEARBROOK)         42:39 M40  46
109  J. ADAM   (LEIGHTON B)           42:59 M60   2
110  P. WATKINS   (LEIGHTON B)        43:12 M50  22
111  P. RANCE   (BEARBROOK)           43:46 M50  23
112  N. MILLS   (HAYES & H)           44:07 M    40
113  D. HERON   (TRING)               44:30 M50  24
114  B. MATTHEWS   (HAYES & H)        44:39 M50  25
115  S. RILEY   (MAIDENHEAD)          44:46 M    41
116  N. INNES   (BEARBROOK)           45:13 M40  47
117  M. GAUNT   (TRING)               48:38 M50  26
118  I. BARNES   (GADE VALLEY)        51:27 M50  27
119  P. MARTIN   (GADE VALLEY)        51:31 M    42
120  A. TERRY   (GADE VALLEY)         52:34 M    43
121  P. MOSLEY   (GADE VALLEY)        52:34 M40  48

TEAM RESULT non scorers excluded
 1  BEARBROOK JOGGERS       819     4     8    12    17    21    28    33    34
 2  LEIGHTON BUZZARD        798     1     9    14    18    22    25    29    60
 3  MAIDENHEAD              710     5    10    19    27    40    43    51    71
 4  TRING RUNNING CLUB      615    13    30    37    46    49    54    58    74
 5  HANDY CROSS             586     3     6    11    38    42    64   104
 6  THAME RUNNERS           503    26    36    55    56    63    73    81    83
 7  BURNHAM JOGGERS         449     7    31    45    66    80    82    94
 8  GADE VALLEY             445    15    41    48    75    77    84    95    96
 9  WYCOMBE PHOENIX         377    23    32    39    50    89
10  SILSON JOGGERS          354    16    52    65    67    79    99
11  BANBURY                 340    20    35    53    69    93
12  BIGGLESWADE             260     2    47    57
13  HAYES & HARLINGTON      227    24    70    85   100   112   114


Veteran Mens Race
 1  BEARBROOK JOGGERS       398     8    21    28    33
 2  LEIGHTON BUZZARD        379     9    18    22    60
 3  HANDY CROSS             365     6    11    42    64
 4  TRING RUNNING CLUB      362    13    30    37    46
 5  MAIDENHEAD              284    19    43    51    91
 6  WYCOMBE PHOENIX         278    32    39    50    89
 7  THAME RUNNERS           260    36    56    63    73
 8  BURNHAM JOGGERS         253     7    66    80    82
 9  SILSON JOGGERS          225    52    65    67    79
10  BANBURY                 184    20    69    93
11  BIGGLESWADE             140    47    57
12  GADE VALLEY             118    77    95    96   102
13  HAYES & HARLINGTON       97    70    85   114

Under 17 Men
  1  A. WEEDON   (WYCOMBE)            23:59 M17   1
  2  S. DEVONISH   (BANBURY)          24:38 M17   2
  3  B. CORFIELD   (LEIGHTON B)       24:51 M17   3
  4  M. WEISS   (WYCOMBE)             26:06 M17   4
  5  M. HAWKINS   (BANBURY)           32:23 M17   5

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX           7     1     4
 2  BANBURY                   5     2     5
 3  LEIGHTON BUZZARD          3     3

Under 15 Boys
  1  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          17:08 M15   1
  2  O. JONES   (MAIDENHEAD)          17:41 M15   2
  3  P. TOMLIN   (BURNHAM J.)         18:41 M15   3
  4  L. RISELEY   (WYCOMBE)           18:49 M15   4
  5  J. KNIGHT   (MAIDENHEAD)         18:50 M15   5
  6  D. BASS   (BURNHAM J.)           19:23 M15   6
  7  T. BEST   (WYCOMBE)              19:50 M15   7
  8  H. LARARD   (BANBURY)            20:27 M15   8
  9  B. BAKER   (WYCOMBE)             21:18 M15   9
 10  J. IRWIN   (BURNHAM J.)          21:49 M15  10

TEAM RESULT
 1  BURNHAM JOGGERS          23     1     3     6
 2  MAIDENHEAD               15     2     5
 3  WYCOMBE PHOENIX          13     4     7     9
 4  BANBURY                   3     8

Under 13 Boys
  1  N. GILBERT   (BIGGLESWADE)        9:47 M13   1
  2  M. BOOTH   (WYCOMBE)              9:57 M13   2
  3  J. MCDONNELL   (LEIGHTON B)      10:26 M13   3
  4  J. TINSON   (MAIDENHEAD)         10:32 M13   4
  5  O. WILLIAMS   (WYCOMBE)          10:34 M13   5
  6  T. DUNCOMBE   (BURNHAM J.)       10:45 M13   6
  7  A. COLLINS   (BURNHAM J.)        10:49 M13   7
  8  J. GUNN   (BANBURY)              11:06 M13   8
  9  H. CRAME   (BURNHAM J.)          11:11 M13   9
 10  C. BAKER   (WYCOMBE)             11:15 M13  10
 11  J. EVANS   (BURNHAM J.)          11:19 M13  11
 12  J. MILLER   (BURNHAM J.)         11:26 M13  12
 13  T. NASH   (LEIGHTON B)           11:45 M13  13
 14  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         11:57 M13  14
 15  C. FRASER   (BURNHAM J.)         12:35 M13  15
 16  G. HOUSTON   (WYCOMBE)           13:35 M13  16

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          34     2     5    10
 2  BURNHAM JOGGERS          29     6     7     9
 3  LEIGHTON BUZZARD         18     3    13
 4  MAIDENHEAD               16     4    14
 5  BIGGLESWADE              16     1
 6  BANBURY                   9     8

Senior/Veteran Ladies
  1  N. SYKES   (LEIGHTON B)          23:10 F     1
  2  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         24:40 F35   1
  3  L. KING   (BANBURY)              24:43 F     2
  4  G. DUCKWORTH   (LEIGHTON B)      24:58 F45   1
  5  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          26:09 F     3
  6  A. BROWNHILL   (MAIDENHEAD)      26:25 F35   2
     H. LISTON   (BEDFORD H.) N/S     26:31 F
  7  M. BUZZARD   (BANBURY)           26:45 F     4
  8  C. BRIGHTON   (BURNHAM J.)       26:56 F45   2
  9  T. NEALE   (BURNHAM J.)          27:02 F     5
 10  A. MCQUATER   (HANDY CROSS)      27:25 F35   3
 11  J. WYBROW   (BANBURY)            27:29 F     6
 12  M. BURGESS   (TRING)             27:31 F     7
 13  V. LEARS   (BANBURY)             27:49 F35   4
 14  D. HOWSE   (BURNHAM J.)          27:58 F45   3
 15  L. ROWBOTTOM   (BIGGLESWADE)     28:35 F     8
 16  D. KUKAINIS   (BANBURY)          28:37 F     9
 17  M. BUTLER   (THAME)              28:40 F35   5
 18  H. ALSTON   (BEARBROOK)          29:07 F35   6
 19  B. ORTH   (THAME)                29:15 F35   7
 20  M. COOK   (TRING)                29:31 F35   8
 21  J. GUNDRY   (GADE VALLEY)        29:37 F35   9
 22  C. TODD   (SILSON)               29:51 F    10
 23  M. BONTHRONE   (TRING)           30:03 F35  10
 24  L. MAYER   (BEARBROOK)           30:22 F    11
 25  J. STRINGER   (BURNHAM J.)       30:30 F    12
 26  J. SHEPHERD   (SILSON)           30:58 F45   4
 27  S. MCEWAN   (MAIDENHEAD)         31:07 F45   5
 28  M. JAMES   (SILSON)              31:28 F45   6
 29  N. HAYWARD   (THAME)             31:42 F35  11
 30  C. PRICE   (GADE VALLEY)         31:50 F35  12
 31  C. PLATER   (THAME)              32:07 F35  13
 32  J. TIBBS   (SILSON)              32:25 F35  14
 33  K. HOWARD   (GADE VALLEY)        32:44 F    13
 34  J. CRABTREE   (BEARBROOK)        32:49 F45   7
 35  M. TAYLOR   (BEARBROOK)          32:57 F    14
 36  C. OWENS   (TRING)               33:09 F35  15
 37  D. KYNASTON   (BEARBROOK)        33:23 F35  16
 38  A. WICKHAM   (BEARBROOK)         33:47 F45   8
 39  A. MCLOUGHLIN   (HANDY CROSS)    33:53 F45   9
 40  D. MURRY   (TRING)               34:14 F35  17
 41  J. ARMSTRONG   (BANBURY)         34:15 F45  10
 42  K. VINES   (SILSON)              34:22 F35  18
 43  S. SMITH   (BANBURY)             34:25 F45  11
 44  S. BRIGGS   (MAIDENHEAD)         34:30 F35  19
 45  V. HOLLAND   (BEARBROOK)         34:45 F45  12
 46  S. LLOYD   (BEARBROOK)           34:59 F45  13
 47  L. FITZGERALD   (GADE VALLEY)    35:11 F45  14
 48  T. YOUNG   (METROS)              35:27 F45  15
 49  J. CADMAN   (MAIDENHEAD)         35:33 F45  16
 50  J. HOWELL   (HAYES & H)          35:36 F35  20
 51  E. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         36:03 F35  21
 52  K. BROWN   (BIGGLESWADE)         36:11 F    15
 53  A. SMITH   (GADE VALLEY)         36:55 F    16
 54  N. INCHLEY   (LEIGHTON B)        37:04 F    17
 55  R. GUNGADOO   (GADE VALLEY)      38:54 F35  22
 56  H. MOSLEY   (GADE VALLEY)        39:15 F    18
 57  K. TARRANT   (HAYES & H)         42:24 F35  23
 58  P. JACKSON   (METROS)            43:04 F45  17

TEAM RESULT non scorers excluded
 1  BANBURY                 202     3     7    11    13
 2  BURNHAM JOGGERS         200     5     8     9    14
 3  MAIDENHEAD              157     2     6    27    44
 4  TRING RUNNING CLUB      145    12    20    23    36
 5  THAME RUNNERS           140    17    19    29    31
 6  SILSON JOGGERS          128    22    26    28    32
 7  BEARBROOK JOGGERS       125    18    24    34    35
 8  LEIGHTON BUZZARD        118     1     4    54
 9  GADE VALLEY             105    21    30    33    47
10  HANDY CROSS              69    10    39
11  BIGGLESWADE              51    15    52
12  METROS                   12    48    58
13  HAYES & HARLINGTON       11    50    57


Veteran Ladies Race
 1  MAIDENHEAD              157     2     6    27    44
 2  THAME RUNNERS           140    17    19    29    31
 3  TRING RUNNING CLUB      117    20    23    36    40
 4  BEARBROOK JOGGERS       109    18    34    37    38
 5  SILSON JOGGERS          108    26    28    32    42
 6  BURNHAM JOGGERS          96     8    14
 7  GADE VALLEY              83    21    30    47    55
 8  BANBURY                  80    13    41    43
 9  HANDY CROSS              69    10    39
10  LEIGHTON BUZZARD         55     4
11  METROS                   12    48    58
12  HAYES & HARLINGTON       11    50    57

Junior/U17 Ladies
  1  A. RUSSELL   (BIGGLESWADE)       21:47 F17   1
  2  A. JEFFREY   (BUCKINGHAM)        22:51 F20   1
  3  N. BRODIE   (BUCKINGHAM)         23:40 F20   2

TEAM RESULT
 1  BIGGLESWADE               3     1
 2  BUCKINGHAM & STOWE        3     2     3

Under 15 Girls
  1  L. OLIVER   (LEIGHTON B)         11:09 F15   1
  2  K. DOODY   (LEIGHTON B)          11:20 F15   2
  3  L. ROGERS   (WYCOMBE)            11:32 F15   3
  4  G. BRILL   (WYCOMBE)             12:24 F15   4
  5  A. GALLAGHER   (BANBURY)         12:40 F15   5
  6  K. GARLAND   (WYCOMBE)           12:54 F15   6
  7  M. STONE   (WYCOMBE)             13:00 F15   7

TEAM RESULT
 1  LEIGHTON BUZZARD         13     1     2
 2  WYCOMBE PHOENIX          11     3     4     6
 3  BANBURY                   3     5

Under 13 Girls
  1  D. SYKES   (LEIGHTON B)          11:09 F13   1
  2  E. SHERWOOD   (MAIDENHEAD)       11:57 F13   2
  3  R. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         11:59 F13   3
  4  K. FORD   (WYCOMBE)              12:19 F13   4
  5  M. GOODE   (LEIGHTON B)          12:49 F13   5
  6  H. GROOM   (WYCOMBE)             12:51 F13   6
  7  B. HOW   (WYCOMBE)               13:03 F13   7
  8  A. TINSON   (MAIDENHEAD)         13:04 F13   8
  9  S. BROWN   (WYCOMBE)             13:15 F13   9

TEAM RESULT
 1  MAIDENHEAD               17     2     3     8
 2  LEIGHTON BUZZARD         14     1     5
 3  WYCOMBE PHOENIX          13     4     6     7


Total Overall Score
 1  LEIGHTON BUZZARD        964   819   145
 2  BEARBROOK JOGGERS       944   819   125
 3  MAIDENHEAD              915   741   174
 4  TRING RUNNING CLUB      760   615   145
 5  BURNHAM JOGGERS         701   501   200
 6  HANDY CROSS             655   586    69
 7  THAME RUNNERS           643   503   140
 8  BANBURY                 562   357   205
 9  GADE VALLEY             550   445   105
10  SILSON JOGGERS          482   354   128
11  WYCOMBE PHOENIX         455   431    24
12  BIGGLESWADE             330   276    54
13  HAYES & HARLINGTON      238   227    11
14  METROS                   12          12
15  BUCKINGHAM & STOWE        3           3


Male Overall Score
 1  BEARBROOK JOGGERS       819   819
 2  LEIGHTON BUZZARD        819   798     3          18
 3  MAIDENHEAD              741   710          15    16
 4  TRING RUNNING CLUB      615   615
 5  HANDY CROSS             586   586
 6  THAME RUNNERS           503   503
 7  BURNHAM JOGGERS         501   449          23    29
 8  GADE VALLEY             445   445
 9  WYCOMBE PHOENIX         431   377     7    13    34
10  BANBURY                 357   340     5     3     9
11  SILSON JOGGERS          354   354
12  BIGGLESWADE             276   260                16
13  HAYES & HARLINGTON      227   227


Female Overall Score
 1  BANBURY                 205   202           3
 2  BURNHAM JOGGERS         200   200
 3  MAIDENHEAD              174   157                17
 4  TRING RUNNING CLUB      145   145
 5  LEIGHTON BUZZARD        145   118          13    14
 6  THAME RUNNERS           140   140
 7  SILSON JOGGERS          128   128
 8  BEARBROOK JOGGERS       125   125
 9  GADE VALLEY             105   105
10  HANDY CROSS              69    69
11  BIGGLESWADE              54    51     3
12  WYCOMBE PHOENIX          24                11    13
13  METROS                   12    12
14  HAYES & HARLINGTON       11    11
15  BUCKINGHAM & STOWE        3           3