Apex Sports Chiltern League Division Two 2003/2004 Round 2

Held at Luton (Stockwood Park) on 01 November 2003

Senior/Junior/Veteran Men
  1  R. ELMORE   (LEIGHTON B)         34:32 M     1
  2  J. REBBITT   (THAME)             35:21 M     2
  3  T. MAY   (LEIGHTON B)            35:35 M     3
  4  L. OLDERSHAW   (BIGGLESWADE)     35:43 M     4
  5  R. STREET   (BEARBROOK)          36:33 M     5
  6  S. PRITCHARD   (BANBURY)         36:38 M     6
  7  K. HARDING   (TRING)             36:45 M40   1
  8  P. STEPHENS   (HANDY CROSS)      37:23 M40   2
  9  I. ROBERTS   (LEIGHTON B)        37:34 M40   3
 10  O. BYRNE   (BEARBROOK)           37:50 M     7
 11  B. HAWES   (GADE VALLEY)         37:53 M     8
 12  G. SMITH   (BEARBROOK)           38:03 M40   4
 13  R. PORTER   (HANDY CROSS)        38:07 M40   5
 14  J. DARCY   (SILSON)              38:11 M     9
 15  J. HOWELL   (LEIGHTON B)         38:27 M20   1
 16  B. HEYWOOD   (BURNHAM J.)        38:29 M50   1
 17  R. O'AVERSON   (MAIDENHEAD)      38:49 M40   6
 18  S. ALLISON   (MAIDENHEAD)        38:58 M40   7
 19  J. HURLEY   (LEIGHTON B)         39:05 M40   8
     NO NUMBER   (?) N/S              39:11 M
 20  S. LONG   (TRING)                39:28 M40   9
 21  T. SPENCER   (WYCOMBE)           39:32 M    10
 22  D. SAVAGE   (THAME)              39:36 M    11
 23  K. COLE   (BEARBROOK)            39:46 M40  10
 24  D. MACDOUGALL   (THAME)          39:47 M    12
 25  R. LAVERS   (THAME)              39:50 M40  11
 26  M. WILKINS   (HAYES & H)         39:52 M    13
 27  I. ROBINSON   (BANBURY)          40:05 M    14
 28  M. BURGESS   (TRING)             40:21 M40  12
 29  J. FOSTER   (WYCOMBE)            40:31 M50   2
     NO 64 ???   (?) N/S              40:34 M
 30  G. WOOLLETT   (GADE VALLEY)      40:36 M    15
 31  D. LANCASTER   (HANDY CROSS)     40:37 M    16
 32  R. BROWN   (TRING)               40:39 M40  13
 33  D. HASELDINE   (LEIGHTON B)      40:47 M    17
 34  R. MARTIN   (TRING)              40:56 M40  14
 35  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         41:00 M    18
 36  D. BROWN   (BIGGLESWADE)         41:01 M40  15
 37  S. RODERICK   (GADE VALLEY)      41:05 M    19
 38  D. WEBB   (LEIGHTON B)           41:08 M40  16
 39  M. EDWARDS   (BURNHAM J.)        41:22 M    20
 40  M. MCCABE   (MAIDENHEAD)         41:35 M    21
 41  S. HUMPHREYS   (MAIDENHEAD)      41:35 M40  17
 42  S. ALLEN   (BEARBROOK)           41:44 M    22
 43  J. ROBERTS   (GADE VALLEY)       41:49 M    23
 44  M. EMMETT   (THAME)              41:52 M40  18
 45  K. PRIOR   (BIGGLESWADE)         41:55 M50   3
 46  M. PHILLIPS   (LEIGHTON B)       42:01 M40  19
 47  G. LINNELL   (SILSON)            42:09 M40  20
 48  N. RICHARDS   (THAME)            42:18 M40  21
 49  B. STONE   (WYCOMBE)             42:20 M40  22
 50  S. CHARLESTON   (BEARBROOK)      42:20 M40  23
 51  R. KOSTER   (THAME)              42:30 M40  24
 52  TIM INCHLEY   (LEIGHTON B)       42:33 M    24
 53  J. PEERLESS   (HANDY CROSS)      42:36 M40  25
 54  M. BIGLIN   (BURNHAM J.)         42:38 M    25
 55  T. RUBERRY   (TRING)             42:38 M40  26
 56  T. KEECH   (SILSON)              42:56 M40  27
 57  D. APPLEBY   (BURNHAM J.)        43:04 M    26
 58  G. SMITH   (BANBURY)             43:19 M50   4
 59  P. DIMMOCK   (LEIGHTON B)        43:19 M50   5
 60  K. MUNDAY   (SILSON)             43:25 M50   6
 61  G. HEAD   (TRING)                43:34 M40  28
 62  N. GREGORY   (BIGGLESWADE)       43:41 M40  29
 63  I. ROBINSON   (HAYES & H)        44:16 M40  30
 64  R. BAYMEN   (SILSON)             44:19 M    27
 65  R. WILLIAMS   (SILSON)           44:27 M40  31
 66  G. STRATFORD   (LEIGHTON B)      44:33 M    28
 67  C. REES   (TRING)                44:47 M50   7
 68  S. BENJAMIN   (THAME)            45:04 M40  32
 69  J. BINKS   (BEARBROOK)           45:21 M50   8
 70  M. GARLAND   (WYCOMBE)           45:26 M40  33
 71  A. NEWING   (GADE VALLEY)        45:50 M    29
 72  D. LANTSBURY   (SILSON)          45:53 M50   9
 73  P. TRUSTRAM   (GADE VALLEY)      46:01 M40  34
 74  B. LATTON   (TRING)              46:11 M50  10
 75  P. COOK   (GADE VALLEY)          46:25 M50  11
 76  D. CRAWLEY   (LEIGHTON B)        46:38 M40  35
 77  R. CRAVEN   (GADE VALLEY)        46:40 M    30
 78  I. ROBERTSON   (GADE VALLEY)     46:46 M60   1
 79  G. DARVILL   (HAYES & H)         47:14 M    31
     G. FULLER   (BEDFORD H.) N/S     47:16 M40
 80  S. SHIMKAGE   (HAYES & H)        47:27 M50  12
 81  P. MEE   (MAIDENHEAD)            47:38 M    32
 82  R. PALMER   (BEARBROOK)          47:44 M    33
 83  C. BENNETT   (BURNHAM J.)        48:17 M40  36
 84  J. BATEMAN   (HANDY CROSS)       48:26 M    34
 85  P. BEVIS   (BANBURY)             48:31 M50  13
 86  M. GIBBONS   (BEARBROOK)         48:38 M40  37
 87  M. DEAN   (HANDY CROSS)          48:46 M50  14
 88  P. DOVEY   (BEARBROOK)           48:52 M50  15
 89  D. WATERMAN   (MAIDENHEAD)       49:09 M50  16
 90  P. BIGNELL   (SILSON)            49:25 M50  17
 91  G. WILSON   (BURNHAM J.)         49:54 M40  38
 92  D. BROWN   (METROS)              50:12 M50  18
 93  J. ADAM   (LEIGHTON B)           51:24 M60   2
 94  B. MATTHEWS   (HAYES & H)        52:29 M50  19
 95  B. SKINNER   (HAYES & H)         54:08 M40  39
 96  D. CHALLIS   (MAIDENHEAD)        55:33 M40  40
 97  I. BARNES   (GADE VALLEY)        55:43 M50  20

TEAM RESULT non scorers excluded
 1  LEIGHTON BUZZARD        620     1     3     9    15    19    33    38    46
 2  THAME RUNNERS           500     2    22    24    25    44    48    51    68
 3  BEARBROOK JOGGERS       491     5    10    12    23    42    50    69    82
 4  TRING RUNNING CLUB      480     7    20    28    32    34    55    61    67
 5  MAIDENHEAD              367    17    18    35    40    41    81    89    96
 6  GADE VALLEY             367    11    30    37    43    71    73    75    77
 7  SILSON JOGGERS          316    14    47    56    60    64    65    72    90
 8  HANDY CROSS             312     8    13    31    53    84    87
 9  BURNHAM JOGGERS         248    16    39    54    57    83    91
10  BIGGLESWADE             245     4    36    45    62
11  WYCOMBE PHOENIX         223    21    29    49    70
12  BANBURY                 216     6    27    58    85
13  HAYES & HARLINGTON      151    26    63    79    80    94    95
14  METROS                    6    92


Veteran Mens Race
 1  TRING RUNNING CLUB      305     7    20    28    32
 2  LEIGHTON BUZZARD        280     9    19    38    46
 3  BEARBROOK JOGGERS       238    12    23    50    69
 4  HANDY CROSS             231     8    13    53    87
 5  MAIDENHEAD              227    17    18    41    89
 6  THAME RUNNERS           224    25    44    48    51
 7  SILSON JOGGERS          164    47    56    60    65
 8  BIGGLESWADE             151    36    45    62
 9  WYCOMBE PHOENIX         146    29    49    70
10  BURNHAM JOGGERS         104    16    83    91
11  GADE VALLEY              69    73    75    78    97
12  HAYES & HARLINGTON       60    63    80    94    95
13  BANBURY                  53    58    85
14  METROS                    6    92

Under 17 Men
  1  A. WEEDON   (WYCOMBE)            23:22 M17   1
  2  A. SANDHU   (BRUNEL JUNIORS)     23:52 M17   2
  3  S. DEVONISH   (BANBURY)          24:00 M17   3
  4  B. CORFIELD   (LEIGHTON B)       25:55 M17   4
  5  R. BUSHROD   (WYCOMBE)           26:01 M17   5
  6  G. REILLY   (WYCOMBE)            26:48 M17   6

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX           9     1     5     6
 2  BRUNEL JUNIORS            5     2
 3  BANBURY                   4     3
 4  LEIGHTON BUZZARD          3     4

Under 15 Boys
  1  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          13:05 M15   1
  2  D. BASS   (BURNHAM J.)           14:10 M15   2
  3  L. RISELEY   (WYCOMBE)           14:12 M15   3
  4  T. BEST   (WYCOMBE)              15:06 M15   4
  5  J. KNIGHT   (MAIDENHEAD)         15:32 M15   5
  6  B. BAKER   (WYCOMBE)             15:54 M15   6
  7  J. IRWIN   (BURNHAM J.)          16:49 M15   7

TEAM RESULT
 1  BURNHAM JOGGERS          14     1     2     7
 2  WYCOMBE PHOENIX          11     3     4     6
 3  MAIDENHEAD                3     5

Under 13 Boys
  1  M. BOOTH   (WYCOMBE)              9:20 M13   1
  2  J. MCDONNELL   (LEIGHTON B)       9:52 M13   2
  3  K. HINDS   (WYCOMBE)             10:19 M13   3
  4  D. JARMAN   (LEIGHTON B)         10:30 M13   4
  5  A. KHOMSI   (BRUNEL JUNIORS)     10:34 M13   5
  6  O. WILLIAMS   (WYCOMBE)          10:48 M13   6
  7  M. VOLKNER   (BRUNEL JUNIORS)    10:53 M13   7
  8  J. MILLER   (BURNHAM J.)         10:59 M13   8
  9  A. COLLINS   (BURNHAM J.)        11:03 M13   9
 10  J. GUNN   (BANBURY)              11:11 M13  10
 11  T. NASH   (LEIGHTON B)           11:16 M13  11
 12  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         11:20 M13  12
 13  C. WYATT   (WYCOMBE)             11:29 M13  13
 14  G. HOUSTON   (WYCOMBE)           13:02 M13  14
 15  T. CORFIELD   (LEIGHTON B)       13:10 M13  15

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          38     1     3     6
 2  LEIGHTON BUZZARD         31     2     4    11
 3  BRUNEL JUNIORS           20     5     7
 4  BURNHAM JOGGERS          15     8     9
 5  BANBURY                   6    10
 6  MAIDENHEAD                4    12

Senior/Veteran Ladies
  1  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         23:53 F35   1
     H. LISTON   (BEDFORD H.) N/S     24:40 F
  2  G. DUCKWORTH   (LEIGHTON B)      24:44 F45   1
  3  M. BUZZARD   (BANBURY)           25:26 F     1
  4  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          25:37 F     2
  5  A. BROWNHILL   (MAIDENHEAD)      25:55 F35   2
  6  G. ALLEN   (BANBURY)             25:58 F35   3
  7  C. BRIGHTON   (BURNHAM J.)       26:00 F45   2
  8  M. BURGESS   (TRING)             26:05 F     3
  9  T. NEALE   (BURNHAM J.)          26:28 F     4
 10  A. HARDING   (TRING)             26:51 F35   4
 11  A. MCQUATER   (HANDY CROSS)      26:53 F35   5
 12  T. HASELDINE   (LEIGHTON B)      27:04 F35   6
 13  L. ROWBOTTOM   (BIGGLESWADE)     27:05 F     5
 14  T. JAMES   (SILSON)              27:06 F     6
 15  H. ALSTON   (BEARBROOK)          28:13 F35   7
 16  S. MCEWAN   (MAIDENHEAD)         28:27 F45   3
 17  C. TODD   (SILSON)               28:39 F     7
 18  M. COOK   (TRING)                28:48 F35   8
 19  J. GUNDRY   (GADE VALLEY)        28:59 F35   9
 20  M. MOODY   (HANDY CROSS)         29:20 F45   4
 21  J. SHEPHERD   (SILSON)           29:26 F45   5
 22  L. MILLER   (BURNHAM J.)         29:35 F35  10
 23  N. HAYWARD   (THAME)             29:36 F35  11
 24  P. HERBERT   (BEARBROOK)         29:38 F35  12
 25  M. JAMES   (SILSON)              30:01 F45   6
 26  J. COPE   (METROS)               30:05 F45   7
 27  L. NEWING   (GADE VALLEY)        30:06 F     8
 28  C. PRICE   (GADE VALLEY)         30:12 F35  13
 29  I. KELLY   (BURNHAM J.)          30:14 F35  14
 30  J. CRABTREE   (BEARBROOK)        30:44 F45   8
 31  L. KERNAGHAN   (MAIDENHEAD)      30:54 F45   9
 32  K. GREEN   (SILSON)              31:47 F35  15
 33  A. WICKHAM   (BEARBROOK)         32:16 F45  10
 34  J. ARMSTRONG   (BANBURY)         32:17 F45  11
 35  A. MCLOUGHLIN   (HANDY CROSS)    32:18 F45  12
 36  V. HOLLAND   (BEARBROOK)         32:21 F45  13
     D. KNOTT   (BIGGLESWADE) N/S     32:24 F
 37  S. SMITH   (BANBURY)             32:47 F45  14
 38  J. CADMAN   (MAIDENHEAD)         32:56 F45  15
 39  C. OWENS   (TRING)               33:07 F35  16
 40  A. LINNELL   (SILSON)            33:16 F35  17
 41  J. ESKERDALE   (GADE VALLEY)     33:58 F35  18
 42  N. PITTAM   (BEARBROOK)          34:01 F35  19
 43  L. FITZGERALD   (GADE VALLEY)    34:06 F     9
 44  K. BROWN   (BIGGLESWADE)         34:20 F    10
 45  E. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         34:29 F45  16
 46  T. YOUNG   (METROS)              35:03 F45  17
 47  P. GHIRADELLO   (BEARBROOK)      35:09 F45  18
 48  J. HOWELL   (HAYES & H)          35:18 F35  20
 49  N. MANFIELD   (GADE VALLEY)      37:23 F    11
 50  P. SWADLING   (HAYES & H)        40:23 F45  19

TEAM RESULT non scorers excluded
 1  BURNHAM JOGGERS         162     4     7     9    22
 2  MAIDENHEAD              151     1     5    16    31
 3  TRING RUNNING CLUB      129     8    10    18    39
 4  SILSON JOGGERS          127    14    17    21    25
 5  BANBURY                 124     3     6    34    37
 6  BEARBROOK JOGGERS       102    15    24    30    33
 7  GADE VALLEY              89    19    27    28    41
 8  LEIGHTON BUZZARD         88     2    12
 9  HANDY CROSS              87    11    20    35
10  BIGGLESWADE              45    13    44
11  METROS                   30    26    46
12  THAME RUNNERS            28    23
13  HAYES & HARLINGTON        4    48    50


Veteran Ladies Race
 1  MAIDENHEAD              151     1     5    16    31
 2  BEARBROOK JOGGERS       102    15    24    30    33
 3  BURNHAM JOGGERS          95     7    22    29
 4  LEIGHTON BUZZARD         88     2    12
 5  HANDY CROSS              87    11    20    35
 6  TRING RUNNING CLUB       86    10    18    39
 7  SILSON JOGGERS           86    21    25    32    40
 8  BANBURY                  76     6    34    37
 9  GADE VALLEY              65    19    28    41
10  METROS                   30    26    46
11  THAME RUNNERS            28    23
12  HAYES & HARLINGTON        4    48    50

Junior/U17 Ladies
  1  A. RUSSELL   (BIGGLESWADE)       22:34 F17   1
  2  K. TRAYNER   (LEIGHTON B)        26:41 F17   2

TEAM RESULT
 1  BIGGLESWADE               2     1
 2  LEIGHTON BUZZARD          1     2

Under 15 Girls
  1  L. ROGERS   (WYCOMBE)            16:30 F15   1
  2  K. DOODY   (LEIGHTON B)          17:37 F15   2
  3  G. BRILL   (WYCOMBE)             18:29 F15   3
  4  K. GARLAND   (WYCOMBE)           18:40 F15   4
  5  NO. 676   (WYCOMBE)              19:27 F15   5
  6  M. STONE   (WYCOMBE)             19:31 F15   6

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          13     1     3     4
 2  LEIGHTON BUZZARD          5     2

Under 13 Girls
  1  S. TYERS   (BANBURY)             10:31 F13   1
  2  L. RUTTER   (WYCOMBE)            11:07 F13   2
  3  K. LEIGH   (MAIDENHEAD)          11:21 F13   3
  4  D. SYKES   (LEIGHTON B)          11:23 F13   4
  5  C. TAITE   (BRUNEL JUNIORS)      11:50 F13   5
  6  R. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         12:11 F13   6
  7  M. GOODE   (LEIGHTON B)          12:12 F13   7
  8  K. FORD   (WYCOMBE)              12:51 F13   8
  9  H. GROOM   (WYCOMBE)             12:53 F13   9
 10  A. HINZE   (BRUNEL JUNIORS)      13:03 F13  10
 11  G. HAZELDINE   (LEIGHTON B)      13:53 F13  11

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          17     2     8     9
 2  MAIDENHEAD               15     3     6
 3  LEIGHTON BUZZARD         14     4     7    11
 4  BANBURY                  11     1
 5  BRUNEL JUNIORS            9     5    10


Total Overall Score
 1  LEIGHTON BUZZARD        762   654   108
 2  TRING RUNNING CLUB      609   480   129
 3  BEARBROOK JOGGERS       593   491   102
 4  MAIDENHEAD              540   374   166
 5  THAME RUNNERS           528   500    28
 6  GADE VALLEY             456   367    89
 7  SILSON JOGGERS          443   316   127
 8  BURNHAM JOGGERS         439   277   162
 9  HANDY CROSS             399   312    87
10  BANBURY                 361   226   135
11  WYCOMBE PHOENIX         311   281    30
12  BIGGLESWADE             292   245    47
13  HAYES & HARLINGTON      155   151     4
14  METROS                   36     6    30
15  BRUNEL JUNIORS           34    25     9


Male Overall Score
 1  LEIGHTON BUZZARD        654   620     3          31
 2  THAME RUNNERS           500   500
 3  BEARBROOK JOGGERS       491   491
 4  TRING RUNNING CLUB      480   480
 5  MAIDENHEAD              374   367           3     4
 6  GADE VALLEY             367   367
 7  SILSON JOGGERS          316   316
 8  HANDY CROSS             312   312
 9  WYCOMBE PHOENIX         281   223     9    11    38
10  BURNHAM JOGGERS         277   248          14    15
11  BIGGLESWADE             245   245
12  BANBURY                 226   216     4           6
13  HAYES & HARLINGTON      151   151
14  BRUNEL JUNIORS           25           5          20
15  METROS                    6     6


Female Overall Score
 1  MAIDENHEAD              166   151                15
 2  BURNHAM JOGGERS         162   162
 3  BANBURY                 135   124                11
 4  TRING RUNNING CLUB      129   129
 5  SILSON JOGGERS          127   127
 6  LEIGHTON BUZZARD        108    88     1     5    14
 7  BEARBROOK JOGGERS       102   102
 8  GADE VALLEY              89    89
 9  HANDY CROSS              87    87
10  BIGGLESWADE              47    45     2
11  METROS                   30    30
12  WYCOMBE PHOENIX          30                13    17
13  THAME RUNNERS            28    28
14  BRUNEL JUNIORS            9                       9
15  HAYES & HARLINGTON        4     4