Apex Sports Chiltern League Division Two 2003/2004 Round 4

Held at Slough (Upton Court Park) on 10 January 2004

Senior/Junior/Veteran Men
  1  T. MAY   (LEIGHTON B)            29:45 M     1
  2  T. HUNTER   (HANDY CROSS)        30:02 M     2
  3  P. STEPHENS   (HANDY CROSS)      30:41 M40   1
  4  R. PORTER   (HANDY CROSS)        30:45 M40   2
  5  K. HARDING   (TRING)             30:50 M40   3
  6  R. STREET   (BEARBROOK)          31:22 M     3
  7  J. HAYNES   (SILSON)             31:34 M40   4
  8  K. COLE   (BEARBROOK)            31:36 M40   5
  9  D. SAVAGE   (THAME)              31:36 M     4
 10  A. INCHLEY   (LEIGHTON B)        31:53 M     5
 11  F. FULCHER   (HANDY CROSS)       32:02 M     6
 12  J. KEW   (MAIDENHEAD)            32:04 M     7
 13  B. HEYWOOD   (BURNHAM J.)        32:05 M50   1
 14  T. SPENCER   (WYCOMBE)           32:06 M     8
 15  R. D'AVERSA   (MAIDENHEAD)       32:07 M     9
 16  G. SMITH   (BEARBROOK)           32:16 M40   6
 17  J. DARCY   (SILSON)              32:30 M    10
 18  D. BOSLEY   (HANDY CROSS)        32:41 M    11
 19  M. WILKINS   (HAYES & H)         32:45 M    12
 20  I. ROBINSON   (BANBURY)          32:46 M    13
 21  B. HAWES   (GADE VALLEY)         33:02 M    14
 22  J. HURLEY   (LEIGHTON B)         33:03 M40   7
 23  S. LONG   (TRING)                33:06 M40   8
 24  D. WATERMAN   (WYCOMBE)          33:18 M40   9
 25  R. ANSELL   (TRING)              33:21 M40  10
 26  D. WARBURTON   (LEIGHTON B)      33:25 M    15
 27  V. ELLERBY   (GADE VALLEY)       33:29 M    16
 28  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         33:30 M    17
 29  A. SIMMONS   (BEARBROOK)         33:33 M40  11
 30  T. BARRONS   (BEARBROOK)         33:39 M50   2
 31  D. LANCASTER   (HANDY CROSS)     33:43 M    18
 32  B. HENDRIE   (BANBURY)           33:44 M50   3
 33  D. COATES   (SILSON)             34:02 M40  12
 34  A. BENJAMIN   (HANDY CROSS)      34:06 M40  13
 35  J. TARRANT   (MAIDENHEAD)        34:07 M40  14
 36  G. STRATFORD   (LEIGHTON B)      34:08 M    19
 37  J. FOSTER   (WYCOMBE)            34:10 M50   4
 38  R. MARTIN   (TRING)              34:11 M40  15
 39  T. RUBERRY   (TRING)             34:19 M40  16
 40  G. LINNELL   (SILSON)            34:23 M40  17
 41  D. MACDOUGALL   (THAME)          34:32 M40  18
 42  G. WOOLLETT   (GADE VALLEY)      34:35 M    20
 43  B. HODGES   (BEARBROOK)          34:37 M50   5
 44  N. RICHARDS   (THAME)            34:46 M40  19
 45  C. ROGERS   (SILSON)             34:47 M    21
 46  S. ALLEN   (BEARBROOK)           34:47 M    22
 47  D. WEBB   (LEIGHTON B)           34:48 M40  20
 48  S. BARNETT   (TRING)             34:49 M40  21
 49  J. ROBERTS   (GADE VALLEY)       34:51 M    23
 50  TIM INCHLEY   (LEIGHTON B)       34:55 M    24
 51  D. JOHNSON   (BURNHAM J.)        35:05 M    25
 52  P. DIMMOCK   (LEIGHTON B)        35:06 M50   6
 53  K. MCCORD   (BURNHAM J.)         35:10 M40  22
 54  M. EMMETT   (THAME)              35:13 M40  23
 55  C. REES   (TRING)                35:22 M50   7
 56  S. CHARLESTON   (BEARBROOK)      35:29 M40  24
 57  P. HARTLAND   (MAIDENHEAD)       35:32 M    26
 58  R. BOARDMAN   (MAIDENHEAD)       35:34 M    27
 59  B. STONE   (WYCOMBE)             35:40 M40  25
 60  S. HUMPHREYS   (MAIDENHEAD)      35:42 M40  26
 61  I. DAVISON   (BEARBROOK)         35:44 M    28
 62  S. WICKHAM   (BEARBROOK)         35:49 M50   8
 63  K. PRIOR   (BIGGLESWADE)         35:50 M50   9
 64  P. MEE   (MAIDENHEAD)            35:53 M    29
 65  D. APPLEBY   (BURNHAM J.)        35:57 M    30
 66  R. GALE   (THAME)                35:59 M50  10
 67  P. FURNESS   (HAYES & H)         36:16 M40  27
 68  G. SMITH   (BANBURY)             36:28 M50  11
 69  G. TURNER   (THAME)              36:35 M40  28
 70  J. PEERLESS   (HANDY CROSS)      36:35 M40  29
 71  M. SINNOTT   (MAIDENHEAD)        36:36 M    31
 72  B. WILSON   (MAIDENHEAD)         36:40 M    32
 73  T. KEECH   (SILSON)              36:40 M40  30
 74  R. WILLIAMS   (SILSON)           36:49 M40  31
 75  M. COATES   (BURNHAM J.)         36:52 M50  12
 76  G. MORION   (MAIDENHEAD)         37:04 M    33
 77  D. LANTSBURY   (SILSON)          37:14 M50  13
 78  D. ROSS   (MAIDENHEAD)           37:16 M    34
 79  R. KOSTER   (THAME)              37:22 M40  32
 80  G. WILSON   (BURNHAM J.)         37:27 M40  33
 81  W. REBELLO   (MAIDENHEAD)        37:33 M40  34
 82  C. OWEN   (MAIDENHEAD)           37:34 M    35
 83  B. ROACH   (MAIDENHEAD)          37:41 M    36
 84  A. BROWN   (BURNHAM J.)          37:42 M    37
 85  C. BENNETT   (BURNHAM J.)        38:05 M40  35
 86  M. GARLAND   (WYCOMBE)           38:07 M40  36
 87  I. FERGUSON   (BEARBROOK)        38:13 M40  37
 88  I. ROBINSON   (HAYES & H)        38:29 M40  38
 89  W. SMITH   (MAIDENHEAD)          38:54 M50  14
 90  R. CRAVEN   (GADE VALLEY)        39:00 M    38
 91  R. COLEMAN   (BURNHAM J.)        39:04 M40  39
 92  I. ROBERTSON   (GADE VALLEY)     39:15 M60   1
 93  P. WATKINS   (LEIGHTON B)        39:51 M50  15
 94  J. WILLIS   (SILSON)             40:07 M    39
 95  D. CROWLEY   (WYCOMBE)           40:23 M40  40
 96  J. SMITH   (TRING)               40:25 M    40
 97  P. RILEY   (BURNHAM J.)          40:42 M50  16
 98  M. ARMSTRONG   (SILSON)          40:45 M    41
 99  P. BEVIS   (BANBURY)             41:15 M50  17
100  P. HING   (BURNHAM J.)           41:20 M    42
101  D. WATERMAN   (MAIDENHEAD)       41:25 M50  18
102  N. BENNETT   (MAIDENHEAD)        41:28 M    43
103  P. WOODAGE   (BEARBROOK)         41:37 M50  19
104  P. LONG   (MAIDENHEAD)           41:48 M40  41
105  D. HEARNE   (MAIDENHEAD)         42:02 M    44
106  J. ADAM   (LEIGHTON B)           42:26 M60   2
107  T. LONG   (MAIDENHEAD)           42:34 M40  42
108  B. MATTHEWS   (HAYES & H)        43:01 M50  20
109  P. RANCE   (BEARBROOK)           43:08 M50  21
110  D. CHALLIS   (MAIDENHEAD)        44:58 M40  43
111  I. BARNES   (GADE VALLEY)        49:35 M50  22

TEAM RESULT
 1  HANDY CROSS             723     2     3     4    11    18    31    34    70
 2  BEARBROOK JOGGERS       662     6     8    16    29    30    43    46    56
 3  LEIGHTON BUZZARD        652     1    10    22    26    36    47    50    52
 4  MAIDENHEAD              567    12    15    28    35    57    58    60    64
 5  TRING RUNNING CLUB      567     5    23    25    38    39    48    55    96
 6  SILSON JOGGERS          530     7    17    33    40    45    73    74    77
 7  THAME RUNNERS           422     9    41    44    54    66    69    79
 8  BURNHAM JOGGERS         390    13    51    53    65    75    80    84    85
 9  WYCOMBE PHOENIX         357    14    24    37    59    86    95
10  GADE VALLEY             352    21    27    42    49    90    92   111
11  BANBURY                 229    20    32    68    99
12  HAYES & HARLINGTON      166    19    67    88   108
13  BIGGLESWADE              49    63


Veteran Mens Race
 1  BEARBROOK JOGGERS       365     8    16    29    30
 2  TRING RUNNING CLUB      357     5    23    25    38
 3  HANDY CROSS             337     3     4    34    70
 4  SILSON JOGGERS          295     7    33    40    73
 5  THAME RUNNERS           243    41    44    54    66
 6  WYCOMBE PHOENIX         242    24    37    59    86
 7  LEIGHTON BUZZARD        234    22    47    52    93
 8  BURNHAM JOGGERS         227    13    53    75    80
 9  MAIDENHEAD              183    35    60    81    89
10  BANBURY                 137    32    68    99
11  HAYES & HARLINGTON       73    67    88   108
12  BIGGLESWADE              49    63
13  GADE VALLEY              21    92   111

Under 17 Men
  1  A. WEEDON   (WYCOMBE)            20:45 M17   1
  2  M. WEISS   (WYCOMBE)             21:31 M17   2
  3  B. CORFIELD   (LEIGHTON B)       23:02 M17   3
  4  S. DEVONISH   (BANBURY)          23:12 M17   4
  5  D. FOWLER   (SILSON)             24:22 M17   5
  6  M. HAWKINS   (BANBURY)           31:47 M17   6

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          11     1     2
 2  LEIGHTON BUZZARD          4     3
 3  BANBURY                   4     4     6
 4  SILSON JOGGERS            2     5

Under 15 Boys
  1  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          13:37 M15   1
  2  P. TOMLIN   (BURNHAM J.)         14:51 M15   2
  3  D. BASS   (BURNHAM J.)           14:52 M15   3
  4  J. KNIGHT   (MAIDENHEAD)         15:01 M15   4
  5  O. JONES   (MAIDENHEAD)          15:05 M15   5
  6  L. RISELEY   (WYCOMBE)           15:08 M15   6
  7  C. STONE   (WYCOMBE)             15:27 M15   7
  8  T. BEST   (WYCOMBE)              15:35 M15   8
  9  O. GIRDLER   (WYCOMBE)           16:27 M15   9
 10  B. BAKER   (WYCOMBE)             16:37 M15  10
 11  J. IRWIN   (BURNHAM J.)          18:20 M15  11

TEAM RESULT
 1  BURNHAM JOGGERS          30     1     2     3
 2  MAIDENHEAD               15     4     5
 3  WYCOMBE PHOENIX          15     6     7     8

Under 13 Boys
  1  M. BOOTH   (WYCOMBE)              9:58 M13   1
  2  N. GILBERT   (BIGGLESWADE)       10:00 M13   2
  3  W. LANGLEY   (WYCOMBE)           10:49 M13   3
  4  J. MCDONNELL   (LEIGHTON B)      10:51 M13   4
  5  O. WILLIAMS   (WYCOMBE)          11:05 M13   5
  6  G. SMITH   (MAIDENHEAD)          11:20 M13   6
  7  C. BAKER   (WYCOMBE)             11:48 M13   7
  8  J. TINSON   (MAIDENHEAD)         11:56 M13   8
  9  T. DUNCOMBE   (BURNHAM J.)       11:58 M13   9
 10  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         12:06 M13  10
 11  J. MILLER   (BURNHAM J.)         12:13 M13  11
 12  T. NASH   (LEIGHTON B)           12:18 M13  12
 13  C. FRASER   (BURNHAM J.)         13:27 M13  13

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          33     1     3     5
 2  MAIDENHEAD               18     6     8    10
 3  LEIGHTON BUZZARD         12     4    12
 4  BIGGLESWADE              12     2
 5  BURNHAM JOGGERS           9     9    11    13

Senior/Veteran Ladies
  1  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         22:09 F35   1
  2  L. KING   (BANBURY)              22:33 F     1
  3  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          23:14 F     2
  4  A. BROWNHILL   (MAIDENHEAD)      23:22 F35   2
  5  C. BRIGHTON   (BURNHAM J.)       23:41 F45   1
  6  M. BUZZARD   (BANBURY)           23:50 F     3
  7  A. MCQUATER   (HANDY CROSS)      23:55 F35   3
  8  A. HARDING   (TRING)             24:05 F35   4
  9  C. BEDDINGFIELD   (MAIDENHEAD)   24:49 F     4
 10  L. EDWARDS   (MAIDENHEAD)        24:56 F     5
 11  B. ORTH   (THAME)                24:58 F35   5
 12  M. MOODY   (HANDY CROSS)         25:15 F45   2
 13  L. NEWING   (GADE VALLEY)        25:18 F     6
 14  A. ALLEN   (BURNHAM J.)          25:31 F35   6
 15  J. GUNDRY   (GADE VALLEY)        25:36 F35   7
 16  C. REBELLO   (MAIDENHEAD)        25:55 F35   8
 17  C. TODD   (SILSON)               26:07 F     7
 18  H. ALSTON   (BEARBROOK)          26:18 F35   9
 19  R. SAMMES   (BURNHAM J.)         26:21 F     8
 20  N. HUGHES   (BURNHAM J.)         26:35 F     9
 21  A. HEBBARD   (LEIGHTON B)        23:04 F    10
 22  P. HING   (BURNHAM J.)           23:13 F35  10
 23  K. GAW   (TRING)                 23:20 F    11
 24  C. PRICE   (GADE VALLEY)         23:22 F35  11
 25  J. OAKLEY   (BURNHAM J.)         28:02 F35  12
 26  I. KELLY   (BURNHAM J.)          28:07 F35  13
 27  C. PLATER   (THAME)              28:19 F35  14
 28  S. RIDGEWAY   (BEARBROOK)        28:19 F35  15
 29  A. LINNELL   (SILSON)            28:32 F35  16
 30  L. KERNAGHAN   (MAIDENHEAD)      28:35 F45   3
 31  K. GREEN   (SILSON)              28:56 F35  17
 32  H. BURGESS   (BURNHAM J.)        28:57 F    12
 33  V. BURGESS   (TRING)             29:56 F35  18
 34  S. FALLON   (THAME)              30:06 F35  19
 35  S. SMITH   (BANBURY)             30:31 F45   4
 36  A. MCLOUGHLIN   (HANDY CROSS)    30:33 F45   5
 37  J. CRABTREE   (BEARBROOK)        30:42 F45   6
 38  D. MURRY   (TRING)               30:54 F35  20
 39  N. PITTAM   (BEARBROOK)          30:55 F35  21
 40  A. WICKHAM   (BEARBROOK)         30:56 F45   7
 41  M. SAMPSON   (HAYES & H)         31:06 F    13
 42  K. DURHAM   (MAIDENHEAD)         31:28 F35  22
 43  V. HOLLAND   (BEARBROOK)         31:41 F45   8
 44  T. LEEK   (LEIGHTON B)           32:06 F    14
 45  J. ESKERDALE   (GADE VALLEY)     32:11 F35  23
 46  F. PARKER   (THAME)              32:23 F35  24
 47  J. HOWELL   (HAYES & H)          32:54 F35  25
 48  E. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         32:57 F45   9
 49  F. DANIEL   (BURNHAM J.)         33:37 F45  10
 50  E. POLLATOS   (GADE VALLEY)      34:43 F    15
 51  J. DUNKLEY   (SILSON)            34:51 F    16
 52  N. MANFIELD   (GADE VALLEY)      35:01 F    17
 53  P. SWADLING   (HAYES & H)        36:54 F45  11

TEAM RESULT
 1  MAIDENHEAD              192     1     4     9    10
 2  BURNHAM JOGGERS         175     3     5    14    19
 3  BANBURY                 119     2     6    35
 4  GADE VALLEY             119    13    15    24    45
 5  TRING RUNNING CLUB      114     8    23    33    38
 6  HANDY CROSS             107     7    12    36
 7  THAME RUNNERS            98    11    27    34    46
 8  BEARBROOK JOGGERS        94    18    28    37    39
 9  SILSON JOGGERS           88    17    29    31    51
10  LEIGHTON BUZZARD         43    21    44
11  HAYES & HARLINGTON       21    41    47    53


Veteran Ladies Race
 1  MAIDENHEAD              165     1     4    16    30
 2  BURNHAM JOGGERS         150     5    14    22    25
 3  HANDY CROSS             107     7    12    36
 4  THAME RUNNERS            98    11    27    34    46
 5  BEARBROOK JOGGERS        94    18    28    37    39
 6  TRING RUNNING CLUB       83     8    33    38
 7  GADE VALLEY              78    15    24    45
 8  SILSON JOGGERS           48    29    31
 9  BANBURY                  19    35
10  HAYES & HARLINGTON        8    47    53

Junior/U17 Ladies
  1  A. RUSSELL   (BIGGLESWADE)       21:45 F17   1

TEAM RESULT
 1  BIGGLESWADE               1     1

Under 15 Girls
  1  L. ROGERS   (WYCOMBE)            11:15 F15   1
  2  L. OLIVER   (LEIGHTON B)         12:11 F15   2
  3  G. BRILL   (WYCOMBE)             12:51 F15   3
  4  K. GARLAND   (WYCOMBE)           13:07 F15   4
  5  A. GALLAGHER   (BANBURY)         13:41 F15   5
  6  J. THOMPSON   (WYCOMBE)          14:14 F15   6
  7  M. STONE   (WYCOMBE)             14:16 F15   7

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          16     1     3     4
 2  LEIGHTON BUZZARD          6     2
 3  BANBURY                   3     5

Under 13 Girls
  1  S. TYERS   (BANBURY)              9:14 F13   1
  2  L. RUTTER   (WYCOMBE)            10:08 F13   2
  3  K. LEIGH   (MAIDENHEAD)          10:10 F13   3
  4  D. SYKES   (LEIGHTON B)          10:13 F13   4
  5  E. SHERWOOD   (MAIDENHEAD)       10:27 F13   5
  6  C. FORREST   (BURNHAM J.)        10:40 F13   6
  7  R. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         10:46 F13   7
  8  M. GOODE   (LEIGHTON B)          10:50 F13   8
  9  B. HOW   (WYCOMBE)               11:05 F13   9
 10  K. FORD   (WYCOMBE)              11:07 F13  10
 11  H. GROOM   (WYCOMBE)             11:18 F13  11
 12  S. BROWN   (WYCOMBE)             11:23 F13  12
 13  A. TINSON   (MAIDENHEAD)         11:37 F13  13

TEAM RESULT
 1  MAIDENHEAD               27     3     5     7
 2  WYCOMBE PHOENIX          21     2     9    10
 3  LEIGHTON BUZZARD         16     4     8
 4  BANBURY                  13     1
 5  BURNHAM JOGGERS           8     6


Total Overall Score
 1  HANDY CROSS             830   723   107
 2  MAIDENHEAD              819   600   219
 3  BEARBROOK JOGGERS       756   662    94
 4  LEIGHTON BUZZARD        733   668    65
 5  TRING RUNNING CLUB      681   567   114
 6  SILSON JOGGERS          620   532    88
 7  BURNHAM JOGGERS         612   429   183
 8  THAME RUNNERS           520   422    98
 9  GADE VALLEY             471   352   119
10  WYCOMBE PHOENIX         453   416    37
11  BANBURY                 368   233   135
12  HAYES & HARLINGTON      187   166    21
13  BIGGLESWADE              62    61     1


Male Overall Score
 1  HANDY CROSS             723   723
 2  LEIGHTON BUZZARD        668   652     4          12
 3  BEARBROOK JOGGERS       662   662
 4  MAIDENHEAD              600   567          15    18
 5  TRING RUNNING CLUB      567   567
 6  SILSON JOGGERS          532   530     2
 7  BURNHAM JOGGERS         429   390          30     9
 8  THAME RUNNERS           422   422
 9  WYCOMBE PHOENIX         416   357    11    15    33
10  GADE VALLEY             352   352
11  BANBURY                 233   229     4
12  HAYES & HARLINGTON      166   166
13  BIGGLESWADE              61    49                12


Female Overall Score
 1  MAIDENHEAD              219   192                27
 2  BURNHAM JOGGERS         183   175                 8
 3  BANBURY                 135   119           3    13
 4  GADE VALLEY             119   119
 5  TRING RUNNING CLUB      114   114
 6  HANDY CROSS             107   107
 7  THAME RUNNERS            98    98
 8  BEARBROOK JOGGERS        94    94
 9  SILSON JOGGERS           88    88
10  LEIGHTON BUZZARD         65    43           6    16
11  WYCOMBE PHOENIX          37                16    21
12  HAYES & HARLINGTON       21    21
13  BIGGLESWADE               1           1


Note that the final round on Feb 14th will be to a special timetable with the senior men's race early to facilitate results production for the presentations.