Apex Sports Chiltern League Division Two 2003/2004 Round 5

Held at Wing, Leighton Buzzard on 14 February 2004

Senior/Junior/Veteran Men
  1  T. MAY   (LEIGHTON B)            35:33 M     0
  2  T. HUNTER   (HANDY CROSS)        36:09 M     0
  3  R. STREET   (BEARBROOK)          36:15 M     0
  4  K. HARDING   (TRING)             36:54 M40   0
  5  S. PRITCHARD   (BANBURY)         37:08 M     0
  6  T. WRIGHT   (BANBURY)            37:20 M     0
  7  A. INCHLEY   (LEIGHTON B)        37:47 M     0
  8  R. PORTER   (HANDY CROSS)        37:48 M40   0
  9  K. COLE   (BEARBROOK)            38:06 M40   0
 10  D. BOSLEY   (HANDY CROSS)        38:31 M     0
 11  P. STEPHENS   (HANDY CROSS)      38:39 M40   0
 12  O. BYRNE   (BEARBROOK)           38:51 M     0
 13  D. SAVAGE   (THAME)              38:55 M     0
 14  J. HAYNES   (SILSON)             39:01 M40   0
 15  M. WILKINS   (HAYES & H)         39:05 M     0
 16  G. SMITH   (BEARBROOK)           39:22 M40   0
 17  J. HURLEY   (LEIGHTON B)         39:24 M40   0
 18  S. ALLISON   (MAIDENHEAD)        39:43 M40   0
 19  D. MACDOUGALL   (THAME)          39:45 M40   0
     J. FLYNN   (STUBBINGTON GREEN) N/39:49 M
 20  T. SPENCER   (WYCOMBE)           39:55 M     0
 21  I. ROBINSON   (BANBURY)          40:00 M     0
 22  R. ANSELL   (TRING)              40:02 M40   0
 23  A. SIMMONS   (BEARBROOK)         40:12 M40   0
 24  D. LANCASTER   (HANDY CROSS)     40:14 M     0
 25  J. FOSTER   (WYCOMBE)            40:18 M50   0
 26  K. DYER   (BEARBROOK)            40:22 M     0
 27  M. BURGESS   (TRING)             40:31 M40   0
 28  D. HASELDINE   (LEIGHTON B)      40:32 M     0
 29  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         40:42 M     0
 30  S. LONG   (TRING)                40:43 M40   0
 31  D. BROWN   (BIGGLESWADE)         40:45 M40   0
 32  B. HENDRIE   (BANBURY)           40:58 M50   0
 33  J. DARCY   (SILSON)              41:00 M     0
 34  S. ALLEN   (BEARBROOK)           41:00 M     0
 35  N. BENNETT   (MAIDENHEAD)        41:13 M40   0
 36  B. HAWES   (GADE VALLEY)         41:14 M     0
 37  D. WARBURTON   (LEIGHTON B)      41:15 M     0
 38  S. BARNETT   (TRING)             41:17 M40   0
 39  G. LINNELL   (SILSON)            41:23 M40   0
 40  G. WOOLLETT   (GADE VALLEY)      41:25 M     0
 41  K. REBOUL   (SILSON)             41:33 M40   0
 42  R. BROWN   (TRING)               41:40 M40   0
 43  T. RUBERRY   (TRING)             41:45 M40   0
 44  D. WATERMAN   (WYCOMBE)          41:48 M40   0
 45  P. HARTLAND   (MAIDENHEAD)       41:48 M     0
 46  J. ROBERTS   (GADE VALLEY)       41:59 M     0
 47  J. TARRANT   (MAIDENHEAD)        42:00 M40   0
 48  R. MARTIN   (TRING)              42:02 M40   0
 49  M. PHILLIPS   (LEIGHTON B)       42:07 M40   0
 50  B. WILSON   (MAIDENHEAD)         42:10 M     0
 51  R. KOSTER   (THAME)              42:17 M40   0
 52  G. MORION   (MAIDENHEAD)         42:21 M     0
 53  M. EDWARDS   (BURNHAM J.)        42:26 M     0
 54  R. LAVERS   (THAME)              42:27 M40   0
 55  K. PRIOR   (BIGGLESWADE)         42:30 M50   0
 56  G. STRATFORD   (LEIGHTON B)      42:31 M     0
 57  D. WEBB   (LEIGHTON B)           42:38 M40   0
 58  TIM INCHLEY   (LEIGHTON B)       42:38 M     0
 59  D. APPLEBY   (BURNHAM J.)        42:51 M     0
 60  I. DAVISON   (BEARBROOK)         42:56 M     0
 61  S. HUMPHREYS   (MAIDENHEAD)      43:10 M40   0
 62  P. DIMMOCK   (LEIGHTON B)        43:22 M50   0
 63  S. WICKHAM   (BEARBROOK)         43:27 M50   0
 64  R. BOARDMAN   (MAIDENHEAD)       43:28 M     0
 65  M. EMMETT   (THAME)              43:36 M40   0
 66  P. WILTON   (TRING)              43:52 M40   0
 67  G. TURNER   (THAME)              44:03 M40   0
 68  G. SMITH   (BANBURY)             44:20 M50   0
 69  R. GALE   (THAME)                44:31 M50   0
 70  M. GRANT   (BEARBROOK)           44:38 M40   0
 71  S. CHARLESTON   (BEARBROOK)      44:41 M40   0
     R. DERRICK   (ST. ALBANS) N/S    44:56 M40
 72  C. REES   (TRING)                45:06 M50   0
 73  J. PEERLESS   (HANDY CROSS)      45:15 M40   0
 74  G. WILSON   (BURNHAM J.)         45:21 M40   0
 75  I. ROBINSON   (HAYES & H)        45:50 M40   0
 76  P. CLARKE   (BEARBROOK)          45:55 M40   0
 77  P. WHITE   (THAME)               46:02 M40   0
 78  G. DARVILL   (HAYES & H)         46:03 M     0
 79  D. LANTSBURY   (SILSON)          46:06 M50   0
 80  M. GARLAND   (WYCOMBE)           46:40 M40   0
 81  M. ARMSTRONG   (SILSON)          47:37 M     0
 82  D. CROWLEY   (WYCOMBE)           47:51 M40   0
 83  A. NEWING   (GADE VALLEY)        48:00 M     0
 84  A. HOARE   (SILSON)              48:15 M40   0
 85  I. ROBERTSON   (GADE VALLEY)     48:20 M60   0
 86  S. HARDY   (SILSON)              48:39 M50   0
 87  P. COOK   (GADE VALLEY)          48:43 M50   0
 88  M. STORRIE   (GADE VALLEY)       48:55 M40   0
 89  J. WILLIS   (SILSON)             49:31 M     0
 90  T. CHAPMAN   (BEARBROOK)         49:54 M40   0
 91  T. BURKE   (METROS)              49:56 M50   0
 92  T. PETRUSO   (BANBURY)           50:01 M     0
 93  P. DOVEY   (BEARBROOK)           50:07 M50   0
 94  J. ADAM   (LEIGHTON B)           50:13 M60   0
 95  W. SMITH   (MAIDENHEAD)          50:14 M50   0
 96  P. WOODAGE   (BEARBROOK)         50:30 M50   0
 97  P. CONDUCT   (MAIDENHEAD)        51:28 M     0
 98  M. GIBBONS   (BEARBROOK)         51:53 M40   0
 99  T. HULETT   (SILSON)             52:46 M50   0
100  P. RANCE   (BEARBROOK)           53:20 M50   0
101  A. PATE   (SILSON)               53:33 M40   0
102  D. CHALLIS   (MAIDENHEAD)        55:25 M40   0
103  I. BARNES   (GADE VALLEY)        57:36 M50   0

TEAM RESULT non scorers excluded
 1  BEARBROOK JOGGERS       649     3     9    12    16    23    26    34    60
 2  LEIGHTON BUZZARD        580     1     7    17    28    37    49    56    57
 3  TRING RUNNING CLUB      578     4    22    27    30    38    42    43    48
 4  HANDY CROSS             496     2     8    10    11    24    73
 5  MAIDENHEAD              495    18    29    35    45    47    50    52    61
 6  THAME RUNNERS           417    13    19    51    54    65    67    69    77
 7  BANBURY                 400     5     6    21    32    68    92
 8  SILSON JOGGERS          375    14    33    39    41    79    81    84    86
 9  WYCOMBE PHOENIX         269    20    25    44    80    82
10  GADE VALLEY             264    36    40    46    83    85    87    88   103
11  HAYES & HARLINGTON      144    15    75    78
12  BURNHAM JOGGERS         126    53    59    74
13  BIGGLESWADE             122    31    55
14  METROS                   13    91


Veteran Mens Race
 1  TRING RUNNING CLUB      333     4    22    27    30
 2  BEARBROOK JOGGERS       305     9    16    23    63
 3  MAIDENHEAD              255    18    35    47    61
 4  SILSON JOGGERS          243    14    39    41    79
 5  LEIGHTON BUZZARD        231    17    49    57    62
 6  THAME RUNNERS           227    19    51    54    65
 7  HANDY CROSS             220     8    11    73
 8  WYCOMBE PHOENIX         185    25    44    80    82
 9  BIGGLESWADE             122    31    55
10  BANBURY                 108    32    68
11  GADE VALLEY              53    85    87    88   103
12  BURNHAM JOGGERS          30    74
13  HAYES & HARLINGTON       29    75
14  METROS                   13    91

Under 17 Men
  1  M. TSE MOCHE   (BANBURY)         24:13 M17   0
  2  S. DEVONISH   (BANBURY)          24:45 M17   0
  3  M. WEISS   (WYCOMBE)             26:03 M17   0

TEAM RESULT
 1  BANBURY                   5     1     2
 2  WYCOMBE PHOENIX           1     3

Under 15 Boys
  1  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          15:51 M15   0
  2  L. RISELEY   (WYCOMBE)           16:02 M15   0
  3  O. JONES   (MAIDENHEAD)          16:02 M15   0
  4  J. KNIGHT   (MAIDENHEAD)         16:11 M15   0
  5  P. TOMLIN   (BURNHAM J.)         16:25 M15   0
  6  C. STONE   (WYCOMBE)             16:53 M15   0
  7  O. GIRDLER   (WYCOMBE)           17:43 M15   0
  8  A. BARRATT   (MAIDENHEAD)        17:49 M15   0
  9  T. BEST   (WYCOMBE)              17:54 M15   0
 10  B. BAKER   (WYCOMBE)             18:14 M15   0
 11  J. IRWIN   (BURNHAM J.)          19:43 M15   0

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          21     2     6     7
 2  MAIDENHEAD               21     3     4     8
 3  BURNHAM JOGGERS          19     1     5    11

Under 13 Boys
  1  N. GILBERT   (BIGGLESWADE)       13:37 M13   0
  2  M. BOOTH   (WYCOMBE)             14:18 M13   0
  3  W. LANGLEY   (WYCOMBE)           14:43 M13   0
  4  J. MCDONNELL   (LEIGHTON B)      15:35 M13   0
  5  O. WILLIAMS   (WYCOMBE)          15:45 M13   0
  6  T. DUNCOMBE   (BURNHAM J.)       16:01 M13   0
  7  J. HANSON   (BURNHAM J.)         16:29 M13   0
  8  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         16:52 M13   0
  9  T. NASH   (LEIGHTON B)           16:53 M13   0
 10  J. MILLER   (BURNHAM J.)         16:58 M13   0
 11  C. FRASER   (BURNHAM J.)         19:35 M13   0
 12  C. BASFORD   (MAIDENHEAD)        23:03 M13   0

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          29     2     3     5
 2  BURNHAM JOGGERS          16     6     7    10
 3  LEIGHTON BUZZARD         13     4     9
 4  BIGGLESWADE              12     1
 5  MAIDENHEAD                6     8    12

Senior/Veteran Ladies
  1  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          25:48 F     0
  2  L. KING   (BANBURY)              26:23 F     0
  3  M. BUZZARD   (BANBURY)           26:38 F     0
  4  A. MCQUATER   (HANDY CROSS)      27:00 F35   0
  5  C. BRIGHTON   (BURNHAM J.)       27:12 F45   0
  6  T. NEALE   (BURNHAM J.)          27:19 F     0
  7  J. PICTON   (MAIDENHEAD)         27:32 F35   0
  8  A. BROWNHILL   (MAIDENHEAD)      27:37 F35   0
  9  A. HARDING   (TRING)             27:39 F35   0
 10  J. NOAD   (MAIDENHEAD)           27:43 F35   0
 11  T. HASELDINE   (LEIGHTON B)      27:57 F35   0
 12  S. COOK   (THAME)                28:24 F35   0
 13  B. ORTH   (THAME)                28:32 F35   0
 14  M. MOODY   (HANDY CROSS)         28:37 F45   0
 15  N. HUGHES   (BURNHAM J.)         28:48 F     0
 16  L. NEWING   (GADE VALLEY)        29:19 F     0
 17  L. MAYER   (BEARBROOK)           29:19 F     0
 18  J. GUNDRY   (GADE VALLEY)        29:37 F35   0
 19  H. ALSTON   (BEARBROOK)          29:40 F35   0
 20  C. TODD   (SILSON)               29:44 F     0
 21  K. GAW   (TRING)                 30:15 F     0
 22  J. OAKLEY   (BURNHAM J.)         30:41 F35   0
 23  L. GAZZANI   (BEARBROOK)         30:42 F45   0
 24  S. MCEWAN   (MAIDENHEAD)         30:45 F45   0
 25  J. SHEPHERD   (SILSON)           31:08 F45   0
 26  C. PRICE   (GADE VALLEY)         31:22 F35   0
 27  S. RIDGEWAY   (BEARBROOK)        31:44 F35   0
 28  C. PLATER   (THAME)              31:57 F35   0
 29  M. JAMES   (SILSON)              32:04 F45   0
 30  A. LINNELL   (SILSON)            32:06 F35   0
 31  C. BROWNLOW   (BURNHAM J.)       32:50 F35   0
 32  A. CADOGAN   (BEARBROOK)         33:11 F35   0
 33  B. BOND   (BEARBROOK)            33:12 F35   0
 34  P. HERBERT   (BEARBROOK)         33:24 F35   0
 35  S. FALLON   (THAME)              33:41 F35   0
 36  J. ARMSTRONG   (BANBURY)         33:42 F45   0
 37  S. SMITH   (BANBURY)             34:25 F45   0
 38  V. HOLLAND   (BEARBROOK)         34:25 F45   0
 39  M. SAMPSON   (HAYES & H)         34:34 F     0
 40  J. CRABTREE   (BEARBROOK)        34:39 F45   0
 41  A. SMITH   (GADE VALLEY)         34:45 F     0
 42  A. MCLOUGHLIN   (HANDY CROSS)    34:47 F45   0
 43  J. CADMAN   (MAIDENHEAD)         34:49 F45   0
 44  T. LEEK   (LEIGHTON B)           35:05 F     0
 45  K. VINES   (SILSON)              35:11 F35   0
 46  L. BEATY   (BEARBROOK)           35:16 F45   0
 47  P. ROBINSON   (BEARBROOK)        35:25 F35   0
 48  J. ESKERDALE   (GADE VALLEY)     35:40 F35   0
 49  A. WICKHAM   (BEARBROOK)         35:49 F45   0
 50  E. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         36:10 F45   0
 51  P. COOK   (GADE VALLEY)          37:07 F35   0
 52  L. FITZGERALD   (GADE VALLEY)    37:08 F     0
 53  K. DURHAM   (MAIDENHEAD)         37:15 F35   0

TEAM RESULT
 1  BURNHAM JOGGERS         189     1     5     6    15
 2  MAIDENHEAD              167     7     8    10    24
 3  BANBURY                 138     2     3    36    37
 4  BEARBROOK JOGGERS       130    17    19    23    27
 5  THAME RUNNERS           128    12    13    28    35
 6  GADE VALLEY             115    16    18    26    41
 7  SILSON JOGGERS          112    20    25    29    30
 8  HANDY CROSS             102     4    14    42
 9  TRING RUNNING CLUB       78     9    21
10  LEIGHTON BUZZARD         53    11    44
11  HAYES & HARLINGTON       15    39


Veteran Ladies Race
 1  MAIDENHEAD              167     7     8    10    24
 2  THAME RUNNERS           128    12    13    28    35
 3  BEARBROOK JOGGERS       115    19    23    27    32
 4  BURNHAM JOGGERS         104     5    22    31
 5  HANDY CROSS             102     4    14    42
 6  SILSON JOGGERS           87    25    29    30    45
 7  GADE VALLEY              73    18    26    48    51
 8  TRING RUNNING CLUB       45     9
 9  LEIGHTON BUZZARD         43    11
10  BANBURY                  35    36    37

Junior/U17 Ladies
Under 15 Girls
  1  L. ROGERS   (WYCOMBE)            15:25 F15   0
  2  G. BRILL   (WYCOMBE)             17:36 F15   0
  3  L. OLIVER   (LEIGHTON B)         17:49 F15   0
  4  K. GARLAND   (WYCOMBE)           19:19 F15   0
  5  M. STONE   (WYCOMBE)             19:44 F15   0
  6  J. THOMPSON   (WYCOMBE)          20:09 F15   0
     A. LIPMAN   (WYCOMBE) N/S        22:24 F15

TEAM RESULT non scorers excluded
 1  WYCOMBE PHOENIX          14     1     2     4
 2  LEIGHTON BUZZARD          4     3

Under 13 Girls
  1  D. SYKES   (LEIGHTON B)          10:38 F13   0
  2  H. MILLER   (LEIGHTON B)         10:55 F13   0
  3  E. SHERWOOD   (MAIDENHEAD)       11:08 F13   0
  4  L. RUTTER   (WYCOMBE)            11:09 F13   0
  5  K. LEIGH   (MAIDENHEAD)          11:30 F13   0
  6  M. GOODE   (LEIGHTON B)          11:55 F13   0
  7  K. FORD   (WYCOMBE)              12:11 F13   0
  8  R. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         12:19 F13   0
  9  B. HOW   (WYCOMBE)               12:30 F13   0
 10  H. GROOM   (WYCOMBE)             12:45 F13   0
 11  S. BROWN   (WYCOMBE)             13:14 F13   0
 12  G. HAZELDINE   (LEIGHTON B)      13:54 F13   0
 13  P. OLIVER   (LEIGHTON B)         14:29 F13   0

TEAM RESULT
 1  LEIGHTON BUZZARD         33     1     2     6
 2  MAIDENHEAD               26     3     5     8
 3  WYCOMBE PHOENIX          22     4     7     9


Total Overall Score
 1  BEARBROOK JOGGERS       779   649   130
 2  MAIDENHEAD              715   522   193
 3  LEIGHTON BUZZARD        683   593    90
 4  TRING RUNNING CLUB      656   578    78
 5  HANDY CROSS             598   496   102
 6  THAME RUNNERS           545   417   128
 7  BANBURY                 543   405   138
 8  SILSON JOGGERS          487   375   112
 9  GADE VALLEY             379   264   115
10  WYCOMBE PHOENIX         356   320    36
11  BURNHAM JOGGERS         350   161   189
12  HAYES & HARLINGTON      159   144    15
13  BIGGLESWADE             134   134
14  METROS                   13    13


Male Overall Score
 1  BEARBROOK JOGGERS       649   649
 2  LEIGHTON BUZZARD        593   580                13
 3  TRING RUNNING CLUB      578   578
 4  MAIDENHEAD              522   495          21     6
 5  HANDY CROSS             496   496
 6  THAME RUNNERS           417   417
 7  BANBURY                 405   400     5
 8  SILSON JOGGERS          375   375
 9  WYCOMBE PHOENIX         320   269     1    21    29
10  GADE VALLEY             264   264
11  BURNHAM JOGGERS         161   126          19    16
12  HAYES & HARLINGTON      144   144
13  BIGGLESWADE             134   122                12
14  METROS                   13    13


Female Overall Score
 1  MAIDENHEAD              193   167          26
 2  BURNHAM JOGGERS         189   189
 3  BANBURY                 138   138
 4  BEARBROOK JOGGERS       130   130
 5  THAME RUNNERS           128   128
 6  GADE VALLEY             115   115
 7  SILSON JOGGERS          112   112
 8  HANDY CROSS             102   102
 9  LEIGHTON BUZZARD         90    53     4    33
10  TRING RUNNING CLUB       78    78
11  WYCOMBE PHOENIX          36          14    22
12  HAYES & HARLINGTON       15    15