Apex Sports Chiltern League Division Two 2004/2005 Round 3

Held at Luton (Stockwood Park) on 04 December 2004

Senior/Junior/Veteran Men
  1  T. HUNTER   (HANDY CROSS)        35:35 M     1
  2  D. BOSLEY   (HANDY CROSS)        36:23 M40   1
  3  T. WRIGHT   (BANBURY)            36:43 M     2
  4  K. HARDING   (TRING)             36:44 M40   2
  5  B. GREENE   (Q.P.H.)             37:45 M     3
  6  W. FANSTONE   (TRING)            37:50 M     4
  7  S. ALLISON   (MAIDENHEAD)        37:53 M40   3
  8  P. STEPHENS   (HANDY CROSS)      37:57 M40   4
  9  A. WRIGHT   (SILSON)             38:07 M40   5
 10  M. WILKINS   (HAYES & H)         38:15 M     5
 11  S. LONG   (TRING)                38:24 M40   6
 12  D. POULTON   (STEVENAGE)         38:24 M20   1
 13  L. ORTH   (THAME)                38:55 M     6
 14  D. MACDOUGALL   (THAME)          38:58 M40   7
 15  R. ANSELL   (TRING)              39:09 M40   8
 16  B. HEYWOOD   (BURNHAM J.)        39:25 M50   1
 17  M. BENNETT   (MAIDENHEAD)        39:40 M40   9
 18  P. HARTLAND   (MAIDENHEAD)       39:44 M40  10
 19  M. WALKER   (MAIDENHEAD)         39:45 M40  11
 20  R. DUNVERBAND   (TRING)          39:48 M     7
 21  D. JOHNSON   (BURNHAM J.)        39:51 M     8
 22  P. MEE   (MAIDENHEAD)            39:55 M     9
 23  T. SPENCER   (WYCOMBE)           40:02 M    10
 24  A. BROWN   (BURNHAM J.)          40:05 M    11
 25  B. HAWES   (GADE VALLEY)         40:07 M    12
 26  D. LANCASTER   (HANDY CROSS)     40:36 M    13
 27  A. BYERLEY   (THAME)             40:44 M    14
 28  R. BROWN   (TRING)               40:46 M40  12
 29  I. ROBINSON   (BANBURY)          40:46 M    15
 30  N. RICHARDS   (THAME)            40:52 M40  13
 31  R. D'AVERSA   (MAIDENHEAD)       40:53 M40  14
 32  F. NOLAN   (Q.P.H.)              41:08 M50   2
 33  K. REBOUL   (SILSON)             41:14 M40  15
 34  A. BENJAMIN   (HANDY CROSS)      41:23 M40  16
 35  G. LINNELL   (SILSON)            41:25 M40  17
 36  J. TARRANT   (MAIDENHEAD)        41:36 M40  18
 37  D. WATERMAN   (WYCOMBE)          41:48 M40  19
 38  M. EMMETT   (THAME)              42:02 M40  20
 39  J. ROBERTS   (GADE VALLEY)       42:02 M    16
 40  J. GRIGG   (Q.P.H.)              42:07 M    17
 41  G. WOOLLETT   (GADE VALLEY)      42:35 M    18
 42  D. APPLEBY   (BURNHAM J.)        42:40 M    19
 43  G. WILSON   (BURNHAM J.)         42:47 M40  21
 44  M. BIGLIN   (BURNHAM J.)         42:51 M40  22
 45  A. ANGUS   (Q.P.H.)              42:55 M40  23
 46  R. ELKIN   (SILSON)              43:04 M50   3
 47  G. MARSH   (MAIDENHEAD)          43:05 M40  24
 48  M. ARMSTRONG   (SILSON)          43:08 M    20
 49  P. WHITE   (THAME)               43:10 M40  25
 50  K. PRIOR   (BIGGLESWADE)         43:11 M50   4
 51  T. KEECH   (SILSON)              43:23 M40  26
 52  D. SEWELL   (STEVENAGE)          43:24 M    21
 53  R. KOSTER   (THAME)              43:32 M40  27
 54  C. REES   (TRING)                43:34 M60   1
 55  G. TURNER   (THAME)              43:36 M40  28
 56  T. RUBERRY   (TRING)             43:40 M40  29
 57  K. JOHNSON   (TRING)             43:49 M50   5
 58  J. DARCY   (SILSON)              43:55 M    22
 59  C. COHEN   (TRING)               43:59 M40  30
 60  A. NCCROARY   (Q.P.H.)           44:02 M50   6
 61  B. WILSON   (MAIDENHEAD)         44:04 M40  31
 62  S. MILLINGTON   (THAME)          44:18 M    23
 63  A. MATTHEWS   (BURNHAM J.)       44:21 M50   7
 64  D. ROSEWELL   (MAIDENHEAD)       44:38 M40  32
 65  C. MCCRABBE   (MAIDENHEAD)       45:03 M    24
 66  M. STORRIE   (GADE VALLEY)       45:21 M40  33
 67  P. COWAN   (TRING)               45:32 M40  34
 68  R. DAVIES   (Q.P.H.)             45:40 M    25
 69  W. O'CONNOR   (Q.P.H.)           45:41 M50   8
 70  J. AINSWORTH   (Q.P.H.)          45:54 M40  35
 71  N. CARTER   (SILSON)             46:02 M40  36
 72  A. NEWING   (GADE VALLEY)        46:14 M    26
 73  J. CUNNANE   (HANDY CROSS)       46:30 M40  37
 74  J. IRWIN   (BURNHAM J.)          46:33 M50   9
 75  S. BENJAMIN   (THAME)            46:38 M40  38
 76  D. BRESSINGTON   (MAIDENHEAD)    46:49 M    27
 77  P. BEVIS   (BANBURY)             46:52 M50  10
 78  T. LONG   (MAIDENHEAD)           46:56 M40  39
 79  B. LAYTON   (TRING)              47:01 M50  11
 80  P. WILTON   (TRING)              47:05 M40  40
 81  J. PEERLESS   (HANDY CROSS)      47:07 M40  41
 82  S. HARDY   (SILSON)              47:33 M50  12
 83  M. JONES   (SILSON)              47:54 M50  13
 84  M. GARLAND   (WYCOMBE)           47:59 M40  42
 85  W. SMITH   (MAIDENHEAD)          48:44 M50  14
 86  M. LAMB   (TRING)                49:14 M    28
 87  S. STANVIK   (BURNHAM J.)        49:25 M50  15
 88  S. EMSLEY   (MAIDENHEAD)         49:49 M40  43
 89  P. LONG   (MAIDENHEAD)           49:53 M40  44
 90  A. PATE   (SILSON)               50:02 M40  45
 91  D. PERCIVAL   (GADE VALLEY)      50:30 M    29
 92  D. HERON   (TRING)               50:41 M50  16
 93  A. CHURCH   (MAIDENHEAD)         51:18 M50  17
 94  J. WALERYCH   (Q.P.H.)           56:45 M40  46
 95  A. LOCK   (SILSON)               60:22 M50  18
 96  I. BARNES   (GADE VALLEY)        60:39 M50  19
 97  G. ROSER   (TRING)               60:41 M40  47

TEAM RESULT
 1  TRING RUNNING CLUB      590     4     6    11    15    20    28    54    56
 2  MAIDENHEAD              587     7    17    18    19    22    31    36    47
 3  THAME RUNNERS           505    13    14    27    30    38    49    53    55
 4  HANDY CROSS             461     1     2     8    26    34    73    81
 5  BURNHAM JOGGERS         457    16    21    24    42    43    44    63    74
 6  SILSON JOGGERS          433     9    33    35    46    48    51    58    71
 7  QUEENS PARK H.          395     5    32    40    45    60    68    69    70
 8  GADE VALLEY             256    25    39    41    66    72    91    96
 9  BANBURY                 185     3    29    77
10  WYCOMBE PHOENIX         150    23    37    84
11  STEVENAGE & NH          132    12    52
12  HAYES & HARLINGTON       88    10
13  BIGGLESWADE              48    50


Veteran Mens Race
 1  TRING RUNNING CLUB      334     4    11    15    28
 2  MAIDENHEAD              331     7    17    18    19
 3  HANDY CROSS             275     2     8    34    73
 4  SILSON JOGGERS          269     9    33    35    46
 5  THAME RUNNERS           261    14    30    38    49
 6  BURNHAM JOGGERS         226    16    43    44    63
 7  QUEENS PARK H.          186    32    45    60    69
 8  WYCOMBE PHOENIX          75    37    84
 9  BIGGLESWADE              48    50
10  GADE VALLEY              34    66    96
11  BANBURY                  21    77

Under 17 Men
  1  D. GRIFFITHS   (RADLEY)          21:50 M17   1
  2  S. POULTON   (STEVENAGE)         23:46 M17   2
  3  G. MOHAMED   (Q.P.H.)            25:06 M17   3

TEAM RESULT
 1  RADLEY A.C.               3     1
 2  STEVENAGE & NH            2     2
 3  QUEENS PARK H.            1     3

Under 15 Boys
  1  M. BOOTH   (WYCOMBE)             13:14 M15   1
  2  L. RISELEY   (WYCOMBE)           14:12 M15   2
  3  J. SAYDRAOUTEN   (STEVENAGE)     14:17 M15   3
  4  J. HILLIER   (WYCOMBE)           14:20 M15   4
  5  J. MOSS   (STEVENAGE)            14:36 M15   5
  6  C. MCKECHNIE   (STEVENAGE)       14:44 M15   6
  7  J. KNIGHT   (MAIDENHEAD)         14:54 M15   7
  8  O. GIRDLER   (WYCOMBE)           14:57 M15   8
  9  B. BAKER   (WYCOMBE)             15:23 M15   9
 10  G. SMITH   (MAIDENHEAD)          15:35 M15  10
 11  J. TINSON   (MAIDENHEAD)         15:59 M15  11
 12  J. WALERYCH   (Q.P.H.)           18:37 M15  12
 13  S. MOHAMED   (Q.P.H.)            18:42 M15  13

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          35     1     2     4
 2  STEVENAGE & NH           28     3     5     6
 3  MAIDENHEAD               14     7    10    11
 4  QUEENS PARK H.            3    12    13

Under 13 Boys
  1  P. MANNING   (RADLEY)             9:14 M13   1
  2  A. JONES   (RADLEY)               9:37 M13   2
  3  E. MACKENZIE   (ST. ALBANS)       9:43 M13   3
  4  L. DONOVAN   (LINCROFT MS)        9:51 M13   4
  5  S. PULLEY   (WYCOMBE)            10:03 M13   5
  6  W. JINKS   (ST. ALBANS)          10:04 M13   6
  7  H. BARNES   (LINCROFT MS)        10:06 M13   7
  8  W. KING   (LINCROFT MS)          10:10 M13   8
  9  J. HOLYOAK   (LINCROFT MS)       10:11 M13   9
 10  L. KEEBLE   (STEVENAGE)          10:12 M13  10
 11  R. WILLIAMSON   (ST. ALBANS)     10:12 M13  11
 12  J. WALKER   (LINCROFT MS)        10:24 M13  12
 13  S. LICCIARDI   (LINCROFT MS)     10:28 M13  13
 14  J. SEWELL   (STEVENAGE)          10:35 M13  14
 15  D. GREEN   (LINCROFT MS)         10:38 M13  15
 16  M. ARGENT   (LINCROFT MS)        10:51 M13  16
 17  L. SUGARS   (LINCROFT MS)        10:54 M13  17
 18  G. ANSELL   (STEVENAGE)          11:04 M13  18
 19  S. POSTANCE   (STEVENAGE)        11:06 M13  19
 20  C. SLADE   (WYCOMBE)             11:11 M13  20
 21  M. RAYWOOD   (ST. ALBANS)        11:11 M13  21
 22  R. BALDRICK   (STEVENAGE)        11:19 M13  22
 23  J. GUNN   (BANBURY)              11:31 M13  23
 24  W. GALE   (LINCROFT MS)          11:34 M13  24
 25  R. CARTER   (SILSON)             11:36 M13  25
 26  J. FOLBRIGG   (LINCROFT MS)      11:47 M13  26
 27  D. NEMETH   (LINCROFT MS)        11:48 M13  27
 28  F. VIGGIANO   (LINCROFT MS)      12:13 M13  28

TEAM RESULT
 1  LINCROFT MIDDLE SCHOOL   68     4     7     8
 2  ST. ALBANS A.C.          67     3     6    11
 3  RADLEY A.C.              55     1     2
 4  STEVENAGE & NH           45    10    14    18
 5  WYCOMBE PHOENIX          33     5    20
 6  BANBURY                   6    23
 7  SILSON JOGGERS            4    25

Senior/Veteran Ladies
  1  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          24:40 F     1
  2  J. NOAD   (MAIDENHEAD)           25:14 F45   1
  3  S. JAMES   (MAIDENHEAD)          25:19 F     2
  4  A. BROWNHILL   (MAIDENHEAD)      25:53 F35   1
  5  A. HARDING   (TRING)             26:08 F35   2
  6  C. BRIGHTON   (BURNHAM J.)       26:44 F45   2
  7  L. EDWARDS   (MAIDENHEAD)        26:47 F     3
  8  M. BUZZARD   (BANBURY)           26:49 F35   3
     D. HEARN   (WYCOMBE) N/S         26:51 F
  9  J. PICTON   (MAIDENHEAD)         26:59 F35   4
 10  L. LYTOLLIS   (SILSON)           27:09 F     4
 11  E. MARSHALL   (BURNHAM J.)       27:15 F     5
 12  N. HUGHES   (BURNHAM J.)         27:25 F     6
 13  B. ORTH   (THAME)                27:39 F35   5
 14  M. MOODY   (HANDY CROSS)         27:45 F45   3
 15  M. NOLAN   (Q.P.H.)              28:28 F45   4
 16  S. MCEWAN   (MAIDENHEAD)         28:33 F45   5
 17  J. PATERSON   (TRING)            28:44 F35   6
 18  J. ROSEN   (TRING)               28:56 F45   6
 19  J. GUNDRY   (GADE VALLEY)        29:38 F45   7
 20  I. KELLY   (BURNHAM J.)          29:55 F35   7
 21  E. HAYNES   (HANDY CROSS)        30:47 F35   8
 22  A. LINNELL   (SILSON)            31:29 F35   9
 23  K. MILLER   (Q.P.H.)             31:38 F     7
 24  J. SHEPHERD   (SILSON)           32:16 F45   8
 25  G. JUDD   (BANBURY)              32:29 F35  10
 26  J. ARMSTRONG   (BANBURY)         32:34 F45   9
 27  L. KERNAGHAN   (MAIDENHEAD)      32:52 F45  10
 28  J. CADMAN   (MAIDENHEAD)         32:54 F45  11
 29  A. MCLOUGHLIN   (HANDY CROSS)    33:57 F45  12
 30  J. ESKERDALE   (GADE VALLEY)     34:00 F35  11
 31  L. VINTON   (MAIDENHEAD)         34:09 F45  13
 32  K. VINES   (SILSON)              34:19 F35  12
 33  G. HERON   (TRING)               34:28 F45  14
 34  L. FITZGERALD   (GADE VALLEY)    34:29 F45  15
 35  L. WEEDON   (HANDY CROSS)        35:04 F45  16
 36  M. SAMPSON   (HAYES & H)         36:24 F     8
 37  F. BOAMS   (SILSON)              37:59 F     9
 38  N. MANFIELD   (GADE VALLEY)      38:22 F    10
 39  C. DEBNEY   (SILSON)             41:35 F45  17

TEAM RESULT non scorers excluded
 1  MAIDENHEAD              144     2     3     4     7
 2  BURNHAM JOGGERS         130     1     6    11    12
 3  TRING RUNNING CLUB       87     5    17    18    33
 4  SILSON JOGGERS           72    10    22    24    32
 5  BANBURY                  61     8    25    26
 6  HANDY CROSS              61    14    21    29    35
 7  QUEENS PARK H.           42    15    23
 8  GADE VALLEY              39    19    30    34    38
 9  THAME RUNNERS            27    13
10  HAYES & HARLINGTON        4    36


Veteran Ladies Race
 1  MAIDENHEAD              129     2     4     9    16
 2  TRING RUNNING CLUB       87     5    17    18    33
 3  BANBURY                  61     8    25    26
 4  HANDY CROSS              61    14    21    29    35
 5  BURNHAM JOGGERS          54     6    20
 6  SILSON JOGGERS           43    22    24    32    39
 7  GADE VALLEY              37    19    30    34
 8  THAME RUNNERS            27    13
 9  QUEENS PARK H.           25    15

Junior/U17 Ladies
  1  S. BAILEY   (STEVENAGE)          19:08 F17   1
  2  K. COOPER   (STEVENAGE)          20:56 F17   2
  3  B. NEWSTEAD   (STEVENAGE)        20:59 F17   3
  4  H. CHAUNDY   (RADLEY)            21:07 F17   4
  5  J. FORDE   (STEVENAGE)           22:43 F17   5
  6  A. RUSSELL   (BIGGLESWADE)       23:22 F17   6
  7  G. BADRICK   (STEVENAGE)         25:11 F17   7

TEAM RESULT
 1  STEVENAGE & NH           18     1     2     3
 2  RADLEY A.C.               4     4
 3  BIGGLESWADE               2     6

Under 15 Girls
  1  J. MANSELL   (STEVENAGE)         15:00 F15   1
  2  D. SAMUELS   (STEVENAGE)         15:05 F15   2
  3  L. ROGERS   (WYCOMBE)            15:20 F15   3
  4  S. MCCORMICK   (STEVENAGE)       16:02 F15   4
  5  F. WHITNEY   (STEVENAGE)         16:43 F15   5
  6  C. MOORE   (STEVENAGE)           17:09 F15   6
  7  S. BROWN   (WYCOMBE)             17:43 F15   7
  8  KELLY DALY   (RADLEY)            18:14 F15   8
  9  G. BRILL   (WYCOMBE)             18:20 F15   9
 10  R. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         20:32 F15  10
 11  K. GARLAND   (WYCOMBE)           21:09 F15  11

TEAM RESULT
 1  STEVENAGE & NH           29     1     2     4
 2  WYCOMBE PHOENIX          17     3     7     9
 3  RADLEY A.C.               4     8
 4  MAIDENHEAD                2    10

Under 13 Girls
  1  A. HEAP   (WYCOMBE)              10:03 F13   1
  2  K. KWOK   (LINCROFT MS)          10:35 F13   2
  3  H. KAZNOWSHA   (LINCROFT MS)     10:39 F13   3
  4  P. WOOLVEN   (WYCOMBE)           10:41 F13   4
  5  J. MONTGOMERY   (ST. ALBANS)     11:13 F13   5
  6  E. DAVIES   (WYCOMBE)            11:26 F13   6
  7  S. BORSELLINO   (LINCROFT MS)    11:27 F13   7
  8  H. GROOM   (WYCOMBE)             11:28 F13   8
  9  C. MCCROARY   (Q.P.H.)           11:33 F13   9
 10  F. GUESS   (LINCROFT MS)         11:42 F13  10
 11  L. MURPHY   (ST. ALBANS)         11:46 F13  11
 12  H. TOMLINS   (LINCROFT MS)       11:52 F13  12
 13  M. ASTLEY   (LINCROFT MS)        11:54 F13  13
 14  C. STENHOUSE   (Q.P.H.)          11:59 F13  14
 15  K. THORNTON   (LINCROFT MS)      12:01 F13  15
 16  H. KING   (LINCROFT MS)          12:03 F13  16
 17  S. MITCHNER   (LINCROFT MS)      12:04 F13  17
 18  L. MOSEOFIAN   (ST. ALBANS)      12:06 F13  18
 19  K. FORDE   (WYCOMBE)             12:08 F13  19
 20  R. GUESS   (LINCROFT MS)         12:08 F13  20
 21  J. BURNAGE   (LINCROFT MS)       12:13 F13  21
 22  E. HARLE   (LINCROFT MS)         12:13 F13  22
 23  A. CHESNEY   (LINCROFT MS)       12:17 F13  23
 24  C. CHAPMAN   (LINCROFT MS)       12:19 F13  24
 25  H. SEAMARKS   (LINCROFT MS)      12:30 F13  25
 26  F. GRAY   (BIGGLESWADE)          12:30 F13  26
 27  J. KWOK   (LINCROFT MS)          12:46 F13  27
 28  C. NOLAN   (Q.P.H.)              13:13 F13  28
 29  E. BRUGGE   (MAIDENHEAD)         13:55 F13  29
 30  D. CASTLE   (LINCROFT MS)        14:01 F13  30
 31  E. GRIMLEY   (LINCROFT MS)       14:17 F13  31

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          85     1     4     6
 2  LINCROFT MIDDLE SCHOOL   84     2     3     7
 3  ST. ALBANS A.C.          62     5    11    18
 4  QUEENS PARK H.           45     9    14    28
 5  BIGGLESWADE               6    26
 6  MAIDENHEAD                3    29


Total Overall Score
 1  MAIDENHEAD              750   601   149
 2  TRING RUNNING CLUB      677   590    87
 3  BURNHAM JOGGERS         587   457   130
 4  THAME RUNNERS           532   505    27
 5  HANDY CROSS             522   461    61
 6  SILSON JOGGERS          509   437    72
 7  QUEENS PARK H.          486   399    87
 8  WYCOMBE PHOENIX         320   218   102
 9  GADE VALLEY             295   256    39
10  STEVENAGE & NH          254   207    47
11  BANBURY                 252   191    61
12  LINCROFT MIDDLE SCHOOL  152    68    84
13  ST. ALBANS A.C.         129    67    62
14  HAYES & HARLINGTON       92    88     4
15  RADLEY A.C.              66    58     8
16  BIGGLESWADE              56    48     8


Male Overall Score
 1  MAIDENHEAD              601   587          14
 2  TRING RUNNING CLUB      590   590
 3  THAME RUNNERS           505   505
 4  HANDY CROSS             461   461
 5  BURNHAM JOGGERS         457   457
 6  SILSON JOGGERS          437   433                 4
 7  QUEENS PARK H.          399   395     1     3
 8  GADE VALLEY             256   256
 9  WYCOMBE PHOENIX         218   150          35    33
10  STEVENAGE & NH          207   132     2    28    45
11  BANBURY                 191   185                 6
12  HAYES & HARLINGTON       88    88
13  LINCROFT MIDDLE SCHOOL   68                      68
14  ST. ALBANS A.C.          67                      67
15  RADLEY A.C.              58           3          55
16  BIGGLESWADE              48    48


Female Overall Score
 1  MAIDENHEAD              149   144           2     3
 2  BURNHAM JOGGERS         130   130
 3  WYCOMBE PHOENIX         102                17    85
 4  TRING RUNNING CLUB       87    87
 5  QUEENS PARK H.           87    42                45
 6  LINCROFT MIDDLE SCHOOL   84                      84
 7  SILSON JOGGERS           72    72
 8  ST. ALBANS A.C.          62                      62
 9  HANDY CROSS              61    61
10  BANBURY                  61    61
11  STEVENAGE & NH           47          18    29
12  GADE VALLEY              39    39
13  THAME RUNNERS            27    27
14  RADLEY A.C.               8           4     4
15  BIGGLESWADE               8           2           6
16  HAYES & HARLINGTON        4     4