Apex Sports Chiltern League Division Two 2004/2005 Round 5

Held at Wing, Leighton Buzzard on 12 February 2005

Senior/Junior/Veteran Men
  1  D. BOSLEY   (HANDY CROSS)        37:11 M40   1
  2  T. HUNTER   (HANDY CROSS)        37:55 M     1
  3  K. HARDING   (TRING)             37:55 M40   2
  4  C. ROGERS   (SILSON)             38:36 M     2
  5  B. GREENE   (Q.P.H.)             38:53 M     3
  6  L. MILES   (MAIDENHEAD)          39:08 M     4
  7  J. KEW   (MAIDENHEAD)            39:28 M     5
  8  A. WRIGHT   (SILSON)             39:45 M40   3
  9  A. HEARNE   (MAIDENHEAD)         40:07 M     6
 10  M. WILKINS   (HAYES & H)         40:13 M     7
 11  L. ORTH   (THAME)                40:18 M     8
 12  P. STEPHENS   (HANDY CROSS)      40:28 M40   4
 13  D. MACDOUGALL   (THAME)          41:03 M40   5
 14  P. HARTLAND   (MAIDENHEAD)       41:07 M40   6
 15  R. ANSELL   (TRING)              41:30 M40   7
 16  G. WOOLLETT   (GADE VALLEY)      41:35 M     9
 17  A. WHELAN   (TRING)              41:44 M    10
 18  B. HAWES   (GADE VALLEY)         41:49 M    11
 19  R. D'AVERSA   (MAIDENHEAD)       42:07 M40   8
 20  B. HEYWOOD   (BURNHAM J.)        42:13 M50   1
 21  N. RICHARDS   (THAME)            42:19 M40   9
 22  M. BURGESS   (TRING)             42:29 M40  10
 23  P. MEE   (MAIDENHEAD)            42:35 M    12
 24  M. BENNETT   (MAIDENHEAD)        42:37 M40  11
 25  G. LINNELL   (SILSON)            42:45 M40  12
 26  A. BYERLEY   (THAME)             42:47 M    13
 27  J. ROBERTS   (GADE VALLEY)       42:49 M    14
 28  M. EMMETT   (THAME)              43:23 M40  13
 29  K. PRIOR   (BIGGLESWADE)         43:37 M50   2
 30  J. DARCY   (SILSON)              43:38 M    15
 31  M. ARMSTRONG   (SILSON)          43:40 M    16
 32  S. BARNETT   (TRING)             43:44 M    17
 33  W. ROYE   (Q.P.H.)               44:07 M    18
 34  D. LANCASTER   (HANDY CROSS)     44:08 M    19
 35  J. TARRANT   (MAIDENHEAD)        44:22 M40  14
 36  R. BAYMEN   (SILSON)             44:25 M    20
 37  I. ROBINSON   (BANBURY)          44:27 M    21
 38  A. PACE   (THAME)                44:34 M    22
 39  A. TAYLOR   (SILSON)             44:45 M    23
 40  D. COATES   (SILSON)             44:48 M40  15
 41  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         44:54 M    24
 42  R. LAVERS   (THAME)              44:55 M40  16
 43  F. NOLAN   (Q.P.H.)              44:59 M50   3
 44  G. MARSH   (MAIDENHEAD)          45:32 M40  17
 45  A. CROFTS   (BANBURY)            45:49 M    25
 46  T. KEECH   (SILSON)              46:09 M40  18
 47  R. BOARDMAN   (MAIDENHEAD)       46:10 M40  19
 48  J. GRIGGS   (Q.P.H.)             46:14 M    26
 49  A. O'DONNELL   (HANDY CROSS)     46:21 M    27
 50  C. MCCRABBE   (MAIDENHEAD)       46:33 M    28
 51  R. ELKIN   (SILSON)              47:01 M50   4
 52  D. ROSEWELL   (MAIDENHEAD)       47:32 M40  20
 53  C. COHEN   (TRING)               47:46 M40  21
 54  T. RUBERRY   (TRING)             47:55 M40  22
 55  N. CARTER   (SILSON)             48:12 M40  23
 56  P. WHITE   (THAME)               48:17 M40  24
 57  G. KILLEN   (MAIDENHEAD)         48:18 M50   5
 58  D. BRESSINGTON   (MAIDENHEAD)    48:20 M    29
 59  J. PEERLESS   (HANDY CROSS)      48:53 M40  25
 60  A. HOARE   (SILSON)              49:02 M40  26
 61  R. DAVIES   (Q.P.H.)             49:05 M    30
 62  P. BEVIS   (BANBURY)             49:11 M50   6
 63  W. O'CONNOR   (Q.P.H.)           49:24 M50   7
 64  P. COWAN   (TRING)               49:41 M40  27
 65  A. NEWING   (GADE VALLEY)        49:44 M    31
 66  C. REES   (TRING)                49:47 M60   1
 67  P. COOK   (GADE VALLEY)          49:50 M60   2
 68  M. JONES   (SILSON)              49:54 M50   8
 69  R. KOSTER   (THAME)              50:17 M50   9
 70  T. PETRUSO   (BANBURY)           50:40 M40  28
 71  M. GARLAND   (WYCOMBE)           50:51 M40  29
 72  D. TAYLOR   (SILSON)             51:20 M    32
 73  S. HARDY   (SILSON)              51:28 M50  10
 74  D. HEARNE   (MAIDENHEAD)         51:32 M    33
 75  D. PERCIVAL   (GADE VALLEY)      51:45 M    34
 76  B. KEERS   (SILSON)              51:51 M40  30
 77  G. SMITH   (BANBURY)             52:16 M50  11
 78  A. CHURCH   (MAIDENHEAD)         52:27 M50  12
 79  B. LAYTON   (TRING)              52:47 M50  13
 80  D. WATERMAN   (MAIDENHEAD)       53:29 M60   3
 81  M. DEAN   (HANDY CROSS)          53:30 M50  14
 82  D. JONES   (TRING)               53:35 M40  31
 83  M. WILLIAMS   (GADE VALLEY)      53:46 M40  32
 84  T. LONG   (MAIDENHEAD)           54:00 M40  33
 85  T. BYCROFT   (Q.P.H.)            54:30 M50  15
 86  P. LONG   (MAIDENHEAD)           54:59 M40  34
 87  S. EMSLEY   (MAIDENHEAD)         55:14 M40  35
 88  A. PATE   (SILSON)               55:24 M40  36
 89  A. BARTLETT   (BANBURY)          56:56 M50  16
 90  L. ENTWISTLE   (THAME)           57:33 M    35
 91  N. SCOTT   (MAIDENHEAD)          62:41 M    36
 92  J. WALERYCH   (Q.P.H.)           65:06 M40  37

TEAM RESULT
 1  MAIDENHEAD              607     6     7     9    14    19    23    24    35
 2  SILSON JOGGERS          531     4     8    25    30    31    36    39    40
 3  THAME RUNNERS           509    11    13    21    26    28    38    42    56
 4  TRING RUNNING CLUB      484     3    15    17    22    32    53    54    64
 5  HANDY CROSS             413     1     2    12    34    49    59    81
 6  QUEENS PARK H.          314     5    33    43    48    61    63    85    92
 7  GADE VALLEY             300    16    18    27    65    67    75    83
 8  BANBURY                 178    37    45    62    70    77    89
 9  HAYES & HARLINGTON       83    10
10  BURNHAM JOGGERS          73    20
11  BIGGLESWADE              64    29
12  WYCOMBE PHOENIX          22    71


Veteran Mens Race
 1  MAIDENHEAD              280    14    19    24    35
 2  TRING RUNNING CLUB      279     3    15    22    53
 3  THAME RUNNERS           268    13    21    28    42
 4  SILSON JOGGERS          253     8    25    40    46
 5  HANDY CROSS             219     1    12    59    81
 6  QUEENS PARK H.           89    43    63    85    92
 7  BANBURY                  74    62    70    77    89
 8  BURNHAM JOGGERS          73    20
 9  BIGGLESWADE              64    29
10  GADE VALLEY              36    67    83
11  WYCOMBE PHOENIX          22    71

Under 17 Men
  1  D. GRIFFITHS   (RADLEY)          23:24 M17   1
  2  M. MCKECHNIE   (STEVENAGE)       25:27 M17   2
  3  G. MOHAMED   (Q.P.H.)            31:28 M17   3

TEAM RESULT
 1  RADLEY A.C.               3     1
 2  STEVENAGE & NH            2     2
 3  QUEENS PARK H.            1     3

Under 15 Boys
  1  M. BOOTH   (WYCOMBE)             16:48 M15   1
  2  W. LANGLEY   (WYCOMBE)           17:04 M15   2
  3  L. RISELEY   (WYCOMBE)           17:12 M15   3
     J. GREEN   (WYCOMBE) N/S         17:42 M15
  4  D. ISITT   (WYCOMBE)             17:53 M15   4
  5  N. GILBERT   (BIGGLESWADE)       18:13 M15   5
     S. RICHARDS   (WYCOMBE) N/S      18:46 M15
  6  J. HILLIER   (WYCOMBE)           18:59 M15   6
  7  C. MCKECHNIE   (STEVENAGE)       19:09 M15   7
  8  C. MONSHER   (WYCOMBE)           19:53 M15   8
  9  B. BAKER   (WYCOMBE)             20:03 M15   9
 10  G. SMITH   (MAIDENHEAD)          20:21 M15  10
 11  J. WALERYCH   (Q.P.H.)           21:22 M15  11

TEAM RESULT non scorers excluded
 1  WYCOMBE PHOENIX          30     1     2     3
 2  BIGGLESWADE               7     5
 3  STEVENAGE & NH            5     7
 4  MAIDENHEAD                2    10
 5  QUEENS PARK H.            1    11

Under 13 Boys
  1  E. MACKENZIE   (ST. ALBANS)      13:42 M13   1
  2  S. BROWN   (LINCROFT MS)         14:22 M13   2
  3  L. TURNBULL   (LINCROFT MS)      14:24 M13   3
  4  T. MITCHELL   (LINCROFT MS)      14:27 M13   4
  5  R. TABERNER   (LINCROFT MS)      14:44 M13   5
  6  P. MANNING   (RADLEY)            14:46 M13   6
  7  W. KING   (LINCROFT MS)          14:53 M13   7
  8  B. STAMP   (LINCROFT MS)         14:55 M13   8
  9  L. SUGARS   (LINCROFT MS)        14:56 M13   9
 10  L. KEEBLE   (STEVENAGE)          14:59 M13  10
 11  M. ARGENT   (LINCROFT MS)        15:07 M13  11
 12  S. PULLEY   (WYCOMBE)            15:07 M13  12
 13  J. WALKER   (LINCROFT MS)        15:18 M13  13
 14  R. WILLIAMSON   (ST. ALBANS)     15:19 M13  14
 15  J. HOLYOAK   (LINCROFT MS)       15:47 M13  15
 16  J. SEWELL   (STEVENAGE)          16:46 M13  16
 17  S. POSTANCE   (STEVENAGE)        16:49 M13  17
 18  R. CARTER   (SILSON)             17:02 M13  18
 19  G. ANSELL   (STEVENAGE)          17:26 M13  19

TEAM RESULT
 1  LINCROFT MIDDLE SCHOOL   51     2     3     4
 2  ST. ALBANS A.C.          25     1    14
 3  STEVENAGE & NH           17    10    16    17
 4  RADLEY A.C.              14     6
 5  WYCOMBE PHOENIX           8    12
 6  SILSON JOGGERS            2    18

Senior/Veteran Ladies
  1  L. KING   (BANBURY)              27:29 F     1
  2  M. MARGOT   (HANDY CROSS)        28:26 F     2
  3  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         28:41 F45   1
  4  L. NEWING   (GADE VALLEY)        28:41 F     3
  5  A. HARDING   (TRING)             29:02 F35   1
  6  S. JAMES   (MAIDENHEAD)          29:08 F     4
  7  J. NOAD   (MAIDENHEAD)           29:21 F45   2
  8  J. PICTON   (MAIDENHEAD)         29:40 F35   2
  9  A. BROWNHILL   (MAIDENHEAD)      29:56 F35   3
 10  L. EDWARDS   (MAIDENHEAD)        30:06 F     5
 11  B. ORTH   (THAME)                30:12 F35   4
 12  K. BARNETT   (TRING)             30:23 F     6
 13  O. ROLLO   (GADE VALLEY)         31:07 F     7
 14  S. HILL   (TRING)                31:20 F     8
 15  M. MOODY   (HANDY CROSS)         31:24 F45   3
 16  S. COOK   (THAME)                31:33 F35   5
 17  J. ROSEN   (TRING)               31:34 F45   4
 18  D. JONES   (HANDY CROSS)         32:03 F35   6
 19  M. NOLAN   (Q.P.H.)              32:54 F45   5
 20  N. HAYWARD   (THAME)             33:01 F45   6
 21  C. TODD   (SILSON)               33:09 F35   7
 22  S. MCEWAN   (MAIDENHEAD)         33:09 F45   7
 23  J. GUNDRY   (GADE VALLEY)        33:34 F45   8
 24  C. BYCROFT   (Q.P.H.)            34:31 F45   9
 25  J. SHEPHERD   (SILSON)           34:35 F45  10
 26  J. VINCENT   (BANBURY)           34:58 F     9
 27  S. BENNETT   (THAME)             35:02 F35   8
 28  M. BONTHRONE   (TRING)           35:31 F35   9
 29  S. FALLON   (THAME)              36:53 F35  10
 30  C. PLATER   (THAME)              36:53 F35  11
 31  A. MCLOUGHLIN   (HANDY CROSS)    37:49 F45  11
 32  K. VINES   (SILSON)              37:59 F35  12
 33  J. ESKERDALE   (GADE VALLEY)     38:54 F35  13
 34  M. SAMPSON   (HAYES & H)         39:11 F    10
 35  V. BURGESS   (TRING)             39:40 F35  14
 36  S. MOGAN   (GADE VALLEY)         39:48 F35  15
 37  F. BOAMS   (SILSON)              39:54 F    11
 38  J. DUNKLEY   (SILSON)            40:00 F    12
 39  N. MANFIELD   (GADE VALLEY)      43:52 F    13

TEAM RESULT
 1  MAIDENHEAD              136     3     6     7     8
 2  TRING RUNNING CLUB      112     5    12    14    17
 3  HANDY CROSS              94     2    15    18    31
 4  GADE VALLEY              87     4    13    23    33
 5  THAME RUNNERS            86    11    16    20    27
 6  BANBURY                  53     1    26
 7  SILSON JOGGERS           45    21    25    32    37
 8  QUEENS PARK H.           37    19    24
 9  HAYES & HARLINGTON        6    34


Veteran Ladies Race
 1  MAIDENHEAD              133     3     7     8     9
 2  THAME RUNNERS            86    11    16    20    27
 3  TRING RUNNING CLUB       75     5    17    28    35
 4  HANDY CROSS              56    15    18    31
 5  SILSON JOGGERS           42    21    25    32
 6  QUEENS PARK H.           37    19    24
 7  GADE VALLEY              28    23    33    36

Junior/U17 Ladies
  1  S. BAILEY   (STEVENAGE)          23:45 F17   1
  2  K. COOPER   (STEVENAGE)          25:18 F17   2
  3  H. CHAUNDY   (RADLEY)            25:23 F17   3
  4  B. NEWSTEAD   (STEVENAGE)        26:04 F17   4

TEAM RESULT
 1  STEVENAGE & NH            8     1     2     4
 2  RADLEY A.C.               2     3

Under 15 Girls
  1  L. ROGERS   (WYCOMBE)            14:59 F15   1
  2  J. MANSELL   (STEVENAGE)         15:06 F15   2
  3  J. KAKFE   (RADLEY)              16:07 F15   3
  4  G. BRILL   (WYCOMBE)             16:38 F15   4
  5  H. MITCHELL   (BANBURY)          17:54 F15   5
  6  S. BROWN   (WYCOMBE)             18:45 F15   6
  7  H. BAILEY   (STEVENAGE)          19:04 F15   7
  8  K. GARLAND   (WYCOMBE)           20:18 F15   8

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          16     1     4     6
 2  STEVENAGE & NH            9     2     7
 3  RADLEY A.C.               6     3
 4  BANBURY                   4     5

Under 13 Girls
  1  E. GRANT   (RADLEY)              11:22 F13   1
  2  A. HEAP   (WYCOMBE)              11:32 F13   2
  3  L. RUTTER   (WYCOMBE)            12:20 F13   3
  4  K. KWOK   (LINCROFT MS)          12:23 F13   4
  5  C. MCCROARY   (Q.P.H.)           12:30 F13   5
  6  E. DAVIES   (WYCOMBE)            12:41 F13   6
  7  H. TOMLINS   (LINCROFT MS)       12:48 F13   7
  8  C. BEST   (BIGGLESWADE)          12:59 F13   8
  9  F. GUESS   (LINCROFT MS)         13:11 F13   9
 10  B. THOMAS   (LINCROFT MS)        13:15 F13  10
 11  R. GUESS   (LINCROFT MS)         13:17 F13  11
 12  A. SMITH   (ST. ALBANS)          13:20 F13  12
 13  H. GROOM   (WYCOMBE)             13:22 F13  13
 14  L. MOSEOFIAN   (ST. ALBANS)      13:22 F13  14
 15  K. THORNTON   (LINCROFT MS)      13:30 F13  15
 16  S. MITCHNER   (LINCROFT MS)      13:41 F13  16
 17  J. MONTGOMERY   (ST. ALBANS)     13:42 F13  17
 18  J. KWOK   (LINCROFT MS)          13:48 F13  18
 19  H. KING   (LINCROFT MS)          13:49 F13  19
 20  H. SEAMARKS   (LINCROFT MS)      13:49 F13  20
 21  J. BURNAGE   (LINCROFT MS)       13:54 F13  21
 22  F. GRAY   (BIGGLESWADE)          14:14 F13  22
 23  S. HOLYOAK   (LINCROFT MS)       15:25 F13  23

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          61     2     3     6
 2  LINCROFT MIDDLE SCHOOL   52     4     7     9
 3  ST. ALBANS A.C.          29    12    14    17
 4  RADLEY A.C.              23     1
 5  QUEENS PARK H.           19     5
 6  BIGGLESWADE              18     8    22


Total Overall Score
 1  MAIDENHEAD              745   609   136
 2  TRING RUNNING CLUB      596   484   112
 3  THAME RUNNERS           595   509    86
 4  SILSON JOGGERS          578   533    45
 5  HANDY CROSS             507   413    94
 6  GADE VALLEY             387   300    87
 7  QUEENS PARK H.          372   316    56
 8  BANBURY                 235   178    57
 9  WYCOMBE PHOENIX         137    60    77
10  LINCROFT MIDDLE SCHOOL  103    51    52
11  BIGGLESWADE              89    71    18
12  HAYES & HARLINGTON       89    83     6
13  BURNHAM JOGGERS          73    73
14  ST. ALBANS A.C.          54    25    29
15  RADLEY A.C.              48    17    31
16  STEVENAGE & NH           41    24    17


Male Overall Score
 1  MAIDENHEAD              609   607           2
 2  SILSON JOGGERS          533   531                 2
 3  THAME RUNNERS           509   509
 4  TRING RUNNING CLUB      484   484
 5  HANDY CROSS             413   413
 6  QUEENS PARK H.          316   314     1     1
 7  GADE VALLEY             300   300
 8  BANBURY                 178   178
 9  HAYES & HARLINGTON       83    83
10  BURNHAM JOGGERS          73    73
11  BIGGLESWADE              71    64           7
12  WYCOMBE PHOENIX          60    22          30     8
13  LINCROFT MIDDLE SCHOOL   51                      51
14  ST. ALBANS A.C.          25                      25
15  STEVENAGE & NH           24           2     5    17
16  RADLEY A.C.              17           3          14


Female Overall Score
 1  MAIDENHEAD              136   136
 2  TRING RUNNING CLUB      112   112
 3  HANDY CROSS              94    94
 4  GADE VALLEY              87    87
 5  THAME RUNNERS            86    86
 6  WYCOMBE PHOENIX          77                16    61
 7  BANBURY                  57    53           4
 8  QUEENS PARK H.           56    37                19
 9  LINCROFT MIDDLE SCHOOL   52                      52
10  SILSON JOGGERS           45    45
11  RADLEY A.C.              31           2     6    23
12  ST. ALBANS A.C.          29                      29
13  BIGGLESWADE              18                      18
14  STEVENAGE & NH           17           8     9
15  HAYES & HARLINGTON        6     6