Apex Sports Chiltern League Division Two 2006/2007 Round 3

Held at Culham Park on 02 December 2006

Senior/Junior/Veteran Men
  1  T. HUNTER   (HANDY CROSS)        36:29 M     1
  2  L. MILES   (MAIDENHEAD)          36:30 M     2
  3  S. ALLISON   (MAIDENHEAD)        36:33 M40   1
  4  T. WRIGHT   (BANBURY)            36:45 M     3
  5  M. HOLLANDS   (MAIDENHEAD)       36:45 M40   2
  6  S. LINCOLN   (SILSON)            36:52 M     4
  7  F. FULCHER   (HANDY CROSS)       36:55 M     5
  8  L. ORTH   (THAME)                37:09 M     6
  9  C. ROGERS   (SILSON)             37:18 M40   3
 10  M. MCKECHNIE   (STEVENAGE)       37:30 M20   1
 11  J. HAYNES   (SILSON)             37:36 M50   1
 12  A. SEARLE   (STEVENAGE)          37:36 M     7
 13  P. STEPHENS   (HANDY CROSS)      37:38 M40   4
 14  D. POULTON   (STEVENAGE)         37:44 M20   2
 15  B. GREENE   (Q.P.H.)             37:59 M     8
 16  M. ARMSTRONG   (SILSON)          37:59 M     9
 17  D. CHARLESTON   (HANDY CROSS)    38:00 M    10
 18  S. LONG   (TRING)                38:10 M40   5
 19  D. CROSSLAND   (MAIDENHEAD)      38:29 M40   6
 20  A. WHELAN   (TRING)              38:33 M40   7
 21  J. HISCOCK   (THAME)             38:35 M    11
 22  G. WOOLLETT   (GADE VALLEY)      38:53 M    12
 23  A. BYERLEY   (THAME)             39:03 M    13
 24  S. WILLIAMSON   (TRING)          39:07 M40   8
 25  S. POULTON   (STEVENAGE)         39:08 M20   3
 26  A. WRIGHT   (SILSON)             39:18 M40   9
 27  C. PAINE   (MAIDENHEAD)          39:19 M    14
 28  B. GILBERT   (HANDY CROSS)       39:22 M    15
 29  T. SPENCER   (WYCOMBE)           39:30 M    16
 30  M. BURGESS   (TRING)             39:38 M40  10
 31  D. JOHNSON   (BURNHAM J.)        40:08 M    17
 32  R. SLATER   (THAME)              40:13 M    18
 33  S. PRITCHARD   (BANBURY)         40:18 M    19
 34  S. ROBERTS   (HANDY CROSS)       40:27 M40  11
 35  G. LINNELL   (SILSON)            40:33 M40  12
 36  B. HAWES   (GADE VALLEY)         40:45 M    20
 37  I. ROBINSON   (BANBURY)          41:00 M    21
 38  R. LAVERS   (THAME)              41:07 M40  13
 39  B. HENDRIE   (BANBURY)           41:08 M50   2
 40  F. NOLAN   (Q.P.H.)              41:12 M50   3
 41  J. BATEMAN   (HANDY CROSS)       41:22 M    22
 42  A. TAYLOR   (SILSON)             41:25 M    23
 43  D. RANDALL   (WYCOMBE)           41:28 M40  14
 44  A. BENJAMIN   (HANDY CROSS)      41:39 M50   4
 45  W. ROYE   (Q.P.H.)               42:05 M    24
 46  D. APPLEBY   (BURNHAM J.)        42:07 M40  15
 47  C. DONALD   (MAIDENHEAD)         42:16 M    25
 48  J. DOOEY   (HANDY CROSS)         42:20 M50   5
 49  C. ROSE   (BURNHAM J.)           42:23 M40  16
 50  N. RICHARDS   (THAME)            42:34 M40  17
 51  M. EMMETT   (THAME)              42:46 M40  18
 52  T. RUBERRY   (TRING)             42:48 M50   6
 53  J. GRIGGS   (Q.P.H.)             43:21 M    26
 54  M. FISHER   (HANDY CROSS)        43:24 M40  19
 55  S. MILLINGTON   (THAME)          43:27 M    27
 56  J. MANNING   (TRING)             43:59 M50   7
 57  G. TURNER   (THAME)              44:09 M40  20
 58  D. LANTSBERY   (SILSON)          44:11 M60   1
 59  J. ROBERTS   (GADE VALLEY)       44:21 M    28
 60  P. BRADLEY   (MAIDENHEAD)        44:32 M40  21
 61  B. STONE   (WYCOMBE)             44:55 M40  22
 62  G. SMITH   (BANBURY)             45:12 M60   2
 63  S. WORRALL   (BURNHAM J.)        45:12 M    29
 64  M. HOLLIS   (HANDY CROSS)        45:19 M50   8
 65  S. ALLEN   (ROYSTON)             45:27 M    30
 66  N. CARTER   (SILSON)             45:47 M40  23
 67  M. STORRIE   (GADE VALLEY)       45:53 M40  24
 68  D. CROWLEY   (WYCOMBE)           45:55 M40  25
 69  D. ROSS   (MAIDENHEAD)           46:25 M    31
 70  A. HOARE   (SILSON)              46:37 M40  26
 71  G. KILLEN   (MAIDENHEAD)         46:42 M50   9
 72  P. COWAN   (TRING)               46:50 M40  27
 73  P. BEVIS   (BANBURY)             46:54 M60   3
 74  D. TAYLOR   (SILSON)             47:05 M    32
 75  R. GALE   (THAME)                47:53 M50  10
 76  S. MANNERING   (MAIDENHEAD)      48:04 M    33
 77  L. MIFSUD   (MAIDENHEAD)         48:11 M40  28
 78  T. PETRUSO   (BANBURY)           48:32 M40  29
 79  R. KOSTER   (THAME)              48:41 M50  11
 80  R. DAVIES   (Q.P.H.)             48:49 M40  30
 81  B. LAYTON   (TRING)              49:02 M50  12
 82  M. GARLAND   (WYCOMBE)           49:04 M40  31
 83  D. BRESSINGTON   (MAIDENHEAD)    49:16 M40  32
 84  J. PEERLESS   (HANDY CROSS)      49:28 M50  13
 85  D. ORTH   (THAME)                49:34 M50  14
 86  M. WHITMORE   (THAME)            49:44 M    34
 87  D. RIDLEY   (MAIDENHEAD)         49:56 M50  15
 88  D. WATERMAN   (MAIDENHEAD)       50:03 M60   4
 89  S. EMSLEY   (MAIDENHEAD)         50:12 M40  33
 90  W. O'CONNOR   (Q.P.H.)           51:46 M60   5
 91  J. ADAMS   (SILSON)              52:27 M40  34
 92  G. SMITH   (SILSON)              52:40 M60   6
 93  A. BARTLETT   (BANBURY)          52:42 M50  16
 94  D. HERON   (TRING)               55:37 M50  17
 95  A. LOCK   (SILSON)               56:58 M60   7
 96  T. HULLETT   (SILSON)            57:25 M50  18
 97  A. BRODIE   (Q.P.H.)             60:07 M40  35
 98  H. LISK   (Q.P.H.)               69:10 M60   8

TEAM RESULT
 1  HANDY CROSS             607     1     7    13    17    28    34    41    44
 2  SILSON JOGGERS          589     6     9    11    16    26    35    42    58
 3  MAIDENHEAD              560     2     3     5    19    27    47    60    69
 4  THAME RUNNERS           514     8    21    23    32    38    50    51    55
 5  TRING RUNNING CLUB      439    18    20    24    30    52    56    72    81
 6  BANBURY                 373     4    33    37    39    62    73    78    93
 7  STEVENAGE & NH          335    10    12    14    25
 8  QUEENS PARK H.          274    15    40    45    53    80    90    97    98
 9  GADE VALLEY             212    22    36    59    67
10  WYCOMBE PHOENIX         212    29    43    61    68    82
11  BURNHAM JOGGERS         207    31    46    49    63
12  ROYSTON CROWS            34    65


Veteran Mens Race
 1  SILSON JOGGERS          315     9    11    26    35
 2  MAIDENHEAD              309     3     5    19    60
 3  TRING RUNNING CLUB      304    18    20    24    30
 4  HANDY CROSS             257    13    34    44    48
 5  THAME RUNNERS           200    38    50    51    57
 6  BANBURY                 144    39    62    73    78
 7  WYCOMBE PHOENIX         142    43    61    68    82
 8  BURNHAM JOGGERS         103    46    49
 9  QUEENS PARK H.           89    40    80    90    97
10  GADE VALLEY              32    67

Under 17 Men
  1  R. GLASTONBURY   (RADLEY)        23:40 M17   1
  2  M. BOOTH   (WYCOMBE)             23:51 M17   2
  3  L. RISELEY   (WYCOMBE)           25:01 M17   3
  4  W. LANGLEY   (WYCOMBE)           25:46 M17   4
  5  S. NG   (ST. ALBANS)             25:58 M17   5
  6  C. MCKECHNIE   (STEVENAGE)       26:37 M17   6
  7  J. MOSS   (STEVENAGE)            26:42 M17   7
  8  J. TINSON   (MAIDENHEAD)         27:48 M17   8
  9  L. NAYLOR   (STEVENAGE)          28:09 M17   9
 10  A. REYNOLDS   (STEVENAGE)        28:18 M17  10
 11  T. HONE   (ROYSTON)              28:22 M17  11
 12  B. BAKER   (WYCOMBE)             29:42 M17  12

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          30     2     3     4
 2  STEVENAGE & NH           17     6     7     9
 3  RADLEY A.C.              12     1
 4  ST. ALBANS A.C.           8     5
 5  MAIDENHEAD                5     8
 6  ROYSTON CROWS             2    11

Under 15 Boys
  1  Z. RANDALL   (WYCOMBE)           14:33 M15   1
  2  P. MANNING   (RADLEY)            15:21 M15   2
  3  G. MILLER   (RADLEY)             15:23 M15   3
  4  S. SIVIA   (WYCOMBE)             15:37 M15   4
  5  E. POULAIN   (ST. ALBANS)        15:56 M15   5
  6  I. NAHOOR   (WYCOMBE)            16:03 M15   6
  7  S. FERGUSON   (RADLEY)           16:11 M15   7
  8  L. KEEBLE   (STEVENAGE)          16:54 M15   8
  9  S. PULLEY   (WYCOMBE)            17:29 M15   9
 10  L. LANSLEY   (STEVENAGE)         18:16 M15  10
 11  W. HERRIDGE   (STEVENAGE)        18:18 M15  11
 12  D. PICKETT   (STEVENAGE)         18:36 M15  12
 13  D. O'CONNELL   (STEVENAGE)       19:11 M15  13
 14  P. ALLEN   (ROYSTON)             22:03 M15  14
 15  M. CHAPMAN   (SILSON)            22:53 M15  15
 16  C. PATERSON   (ROYSTON)          24:21 M15  16

TEAM RESULT
 1  WYCOMBE PHOENIX          40     1     4     6
 2  RADLEY A.C.              39     2     3     7
 3  STEVENAGE & NH           22     8    10    11
 4  ST. ALBANS A.C.          12     5
 5  ROYSTON CROWS             4    14    16
 6  SILSON JOGGERS            2    15

Under 13 Boys
  1  J. MCMURRAY   (ST. ALBANS)       10:31 M13   1
  2  O. POULAN   (ST. ALBANS)         10:56 M13   2
  3  P. SPICER   (STEVENAGE)          11:24 M13   3
  4  J. TULLY   (ST. ALBANS)          11:35 M13   4
  5  D. HONE   (ROYSTON)              11:45 M13   5
  6  S. BRABHAM   (WYCOMBE)           11:48 M13   6
  7  R. POSTINGS   (WYCOMBE)          11:57 M13   7
  8  E. DOWNS   (WYCOMBE)             12:02 M13   8
  9  J. SMITH   (ST. ALBANS)          12:08 M13   9
 10  S. MORGAN   (BANBURY)            12:21 M13  10
 11  S. PRICE   (WYCOMBE)             12:24 M13  11
 12  T. SHEREN   (STEVENAGE)          12:37 M13  12
 13  J. ENTWISTLE   (BIGGLESWADE)     12:50 M13  13
 14  B. BREWER   (ST. ALBANS)         14:49 M13  14

TEAM RESULT
 1  ST. ALBANS A.C.          38     1     2     4
 2  WYCOMBE PHOENIX          24     6     7     8
 3  STEVENAGE & NH           15     3    12
 4  ROYSTON CROWS            10     5
 5  BANBURY                   5    10
 6  BIGGLESWADE               2    13

Senior/Veteran Ladies
  1  C. PUSEY   (BURNHAM J.)          27:58 F35   1
  2  S. BLACKETT   (MAIDENHEAD)       29:43 F     1
  3  T. MEADOWES   (BURNHAM J.)       30:40 F     2
  4  S. AMEND   (HANDY CROSS)         32:22 F     3
  5  A. HARDING   (TRING)             32:23 F45   1
  6  M. BUZZARD   (BANBURY)           32:27 F35   2
  7  L. DAVIS   (HANDY CROSS)         33:09 F35   3
  8  B. ORTH   (THAME)                33:25 F45   2
  9  V. LEARS   (BANBURY)             33:33 F35   4
 10  K. BARNETT   (TRING)             33:49 F     4
 11  J. STRINGER   (BURNHAM J.)       35:00 F35   5
 12  R. SAMMES   (BURNHAM J.)         35:00 F     5
 13  R. RUTT   (TRING)                35:11 F45   3
 14  M. BONTHRONE   (TRING)           35:35 F35   6
 15  L. LYTOLLIS   (SILSON)           36:30 F35   7
 16  L. GILBEY   (SILSON)             36:30 F     6
 17  C. MCDONNELL   (GADE VALLEY)     36:47 F35   8
 18  S. CLAYTON-DRABBLE   (SILSON)    36:49 F35   9
 19  E. HAYNES   (HANDY CROSS)        36:58 F35  10
 20  V. CRAWLEY   (GADE VALLEY)       37:29 F     7
 21  S. MCEWAN   (MAIDENHEAD)         37:58 F45   4
 22  J. CADMAN   (MAIDENHEAD)         37:59 F45   5
 23  B. PLACE   (SILSON)              38:12 F     8
 24  L. ANNETTS   (BURNHAM J.)        39:16 F45   6
 25  J. ARMSTRONG   (BANBURY)         39:47 F55   1
 26  K. JACKSON   (BANBURY)           40:09 F     9
 27  C. SYMONDS   (BANBURY)           40:58 F    10
 28  T. HAWKINS   (MAIDENHEAD)        41:12 F    11
 29  A. MCLOUGHLIN   (HANDY CROSS)    41:27 F45   7
 30  L. WEEDON   (HANDY CROSS)        42:11 F55   2
 31  N. KING   (SILSON)               43:20 F    12
 32  N. CARRICK   (SILSON)            43:32 F    13
 33  G. HERON   (TRING)               44:57 F45   8
 34  J. MILLINGTON   (THAME)          46:09 F35  11
 35  R. HINKSMAN   (SILSON)           46:24 F    14

TEAM RESULT
 1  BURNHAM JOGGERS         117     1     3    11    12
 2  TRING RUNNING CLUB      102     5    10    13    14
 3  HANDY CROSS              85     4     7    19    29
 4  BANBURY                  78     6     9    25    26
 5  SILSON JOGGERS           72    15    16    18    23
 6  MAIDENHEAD               71     2    21    22    28
 7  GADE VALLEY              35    17    20
 8  THAME RUNNERS            30     8    34


Veteran Ladies Race
 1  TRING RUNNING CLUB       79     5    13    14    33
 2  BURNHAM JOGGERS          72     1    11    24
 3  BANBURY                  68     6     9    25
 4  HANDY CROSS              59     7    19    29    30
 5  SILSON JOGGERS           39    15    18
 6  THAME RUNNERS            30     8    34
 7  MAIDENHEAD               29    21    22
 8  GADE VALLEY              19    17

Junior/U17 Ladies
  1  S. BAILEY   (STEVENAGE)          18:44 F20   1
  2  J. MANSELL   (STEVENAGE)         20:12 F17   1
  3  L. ROGERS   (WYCOMBE)            20:42 F17   2
  4  E. LAYTON   (SHAFTESBURY)        20:49 F17   3
  5  L. CUNNINGHAM   (STEVENAGE)      21:51 F20   2
  6  S. PROFFITT   (SHAFTESBURY)      22:02 F17   4
  7  R. NEWSTEAD   (STEVENAGE)        23:07 F20   3
  8  A. MIDDLETON   (BIGGLESWADE)     23:19 F20   4
  9  J. FORDE   (STEVENAGE)           23:49 F20   5
 10  M. SCHUBER   (STEVENAGE)         23:52 F20   6
 11  A. RAMDANI   (ST. ALBANS)        34:46 F17   5

TEAM RESULT
 1  STEVENAGE & NH           28     1     2     5
 2  SHAFTESBURY BARNET       14     4     6
 3  WYCOMBE PHOENIX           9     3
 4  BIGGLESWADE               4     8
 5  ST. ALBANS A.C.           1    11

Under 15 Girls
  1  S. CONNOR   (SHAFTESBURY)        14:28 F15   1
  2  A. HEAP   (WYCOMBE)              14:38 F15   2
  3  P. WOOLVEN   (WYCOMBE)           14:44 F15   3
  4  V. BRYANT   (SHAFTESBURY)        15:45 F15   4
  5  F. BRYANT   (SHAFTESBURY)        15:51 F15   5
  6  G. CORKETT   (WYCOMBE)           15:55 F15   6
  7  L. GRAHAM   (SHAFTESBURY)        16:05 F15   7
  8  L. PROFFITT   (SHAFTESBURY)      16:05 F15   8
  9  A. SMITH   (ST. ALBANS)          16:15 F15   9
 10  D. YEOMANS   (ST. ALBANS)        16:44 F15  10
 11  A. PRING   (STEVENAGE)           17:14 F15  11
 12  H. WELHAM   (BIGGLESWADE)        18:08 F15  12
 13  L. O'CONNELL   (STEVENAGE)       18:15 F15  13
 14  E. HUXLEY   (ST. ALBANS)         19:02 F15  14
 15  J. CROSSLAND   (MAIDENHEAD)      21:26 F15  15
 16  C. WOOD   (ROYSTON)              21:29 F15  16

TEAM RESULT
 1  SHAFTESBURY BARNET       41     1     4     5
 2  WYCOMBE PHOENIX          40     2     3     6
 3  ST. ALBANS A.C.          18     9    10    14
 4  STEVENAGE & NH           10    11    13
 5  BIGGLESWADE               5    12
 6  MAIDENHEAD                2    15
 7  ROYSTON CROWS             1    16

Under 13 Girls
  1  C. MCMILLAN   (BANBURY)          10:35 F13   1
  2  L. FARRAR   (ST. ALBANS)         11:17 F13   2
  3  C. STEWART   (SHAFTESBURY)       11:25 F13   3
  4  I. HILLIER   (WYCOMBE)           11:28 F13   4
  5  H. DEWHURST   (STEVENAGE)        11:34 F13   5
  6  A. TOMLINSON   (SHAFTESBURY)     11:39 F13   6
  7  R. FLORY   (BIGGLESWADE)         11:55 F13   7
  8  A. MACKENZIE   (ST. ALBANS)      11:58 F13   8
  9  I. THOMPSON   (ST. ALBANS)       12:02 F13   9
 10  M. STEER   (ST. ALBANS)          12:15 F13  10
 11  F. MCCORMICK   (SHAFTESBURY)     12:19 F13  11
 12  A. FREEMAN   (WYCOMBE)           12:21 F13  12
 13  A. GATES   (STEVENAGE)           12:21 F13  13
 14  S. PIKE   (STEVENAGE)            12:25 F13  14
 15  B. HILLS   (STEVENAGE)           12:38 F13  15
 16  A. SMART   (WYCOMBE)             13:06 F13  16
 17  H. HULL   (ST. ALBANS)           13:13 F13  17
 18  E. GALVIN   (WYCOMBE)            13:26 F13  18
 19  C. HITCHIN   (BIGGLESWADE)       14:23 F13  19
 20  C. BEAIRD   (STEVENAGE)          14:37 F13  20

TEAM RESULT
 1  ST. ALBANS A.C.          44     2     8     9
 2  SHAFTESBURY BARNET       43     3     6    11
 3  STEVENAGE & NH           31     5    13    14
 4  WYCOMBE PHOENIX          31     4    12    16
 5  BANBURY                  20     1
 6  BIGGLESWADE              16     7    19


Total Overall Score
 1  HANDY CROSS             692   607    85
 2  SILSON JOGGERS          663   591    72
 3  MAIDENHEAD              638   565    73
 4  THAME RUNNERS           544   514    30
 5  TRING RUNNING CLUB      541   439   102
 6  BANBURY                 476   378    98
 7  STEVENAGE & NH          458   389    69
 8  WYCOMBE PHOENIX         386   306    80
 9  BURNHAM JOGGERS         324   207   117
10  QUEENS PARK H.          274   274
11  GADE VALLEY             247   212    35
12  ST. ALBANS A.C.         121    58    63
13  SHAFTESBURY BARNET       98          98
14  ROYSTON CROWS            51    50     1
15  RADLEY A.C.              51    51
16  BIGGLESWADE              27     2    25


Male Overall Score
 1  HANDY CROSS             607   607
 2  SILSON JOGGERS          591   589           2
 3  MAIDENHEAD              565   560     5
 4  THAME RUNNERS           514   514
 5  TRING RUNNING CLUB      439   439
 6  STEVENAGE & NH          389   335    17    22    15
 7  BANBURY                 378   373                 5
 8  WYCOMBE PHOENIX         306   212    30    40    24
 9  QUEENS PARK H.          274   274
10  GADE VALLEY             212   212
11  BURNHAM JOGGERS         207   207
12  ST. ALBANS A.C.          58           8    12    38
13  RADLEY A.C.              51          12    39
14  ROYSTON CROWS            50    34     2     4    10
15  BIGGLESWADE               2                       2


Female Overall Score
 1  BURNHAM JOGGERS         117   117
 2  TRING RUNNING CLUB      102   102
 3  BANBURY                  98    78                20
 4  SHAFTESBURY BARNET       98          14    41    43
 5  HANDY CROSS              85    85
 6  WYCOMBE PHOENIX          80           9    40    31
 7  MAIDENHEAD               73    71           2
 8  SILSON JOGGERS           72    72
 9  STEVENAGE & NH           69          28    10    31
10  ST. ALBANS A.C.          63           1    18    44
11  GADE VALLEY              35    35
12  THAME RUNNERS            30    30
13  BIGGLESWADE              25           4     5    16
14  ROYSTON CROWS             1                 1