Chiltern League Division 2, 2021-22 - Individual rankings after 4 rounds
Senior Men Ox MK1 Lut MK2 Total
1 1796 Ben Fowler Bracknell AC 6 4 4 5 13
2 2733 Mohammad Elbayan Dunstable Lions RC 9 5 10 8 22
3 2921 Ian Halpin Ampthill & Flitwick Flyers 9 6 12 27
4 1698 Matthew Howes Northampton AC 14 7 14 35
5 2172 Liam McNabola Luton AC 13 11 13 37
6 2352 Jamie Keane Ampthill & Flitwick Flyers 13 24 14 51
7 2095 Adam Bayliss Oxford City AC 11 21 21 53
8 1874 Matthew Ashby Gade Valley Harriers 19 26 13 22 54
9 2221 Charlie Pughe Thame Runners 19 17 23 59
10 2166 Sam Sutherland Queens Park Harriers 16 30 20 31 66
11 2164 Mark Greig Queens Park Harriers 26 39 34 99
12 1686 Behrooz Moniri Northampton AC 27 38 35 53 100
13 2924 Tom Cawdell Ampthill & Flitwick Flyers 41 24 37 102
14 1995 David Lee Buckingham & Stowe 25 45 39 109
15 2504 Chris Ling Olney Runners 59 32 30 121
16 1937 Adam Searle Stevenage & North Herts 33 51 43 48 124
17 1684 Edward Wise Northampton AC 25 44 58 127
18 2434 Kevin Tustain Brackley & District RC 29 48 50 127
19 2357 James Hurford Ampthill & Flitwick Flyers 43 60 38 51 132
20 2760 Lee Murphy Dunstable Lions RC 38 105 65 35 138
21 2050 Nic Stewart Buckingham & Stowe 64 55 46 165
22 2477 Christopher Beckett Leighton Buzzard Triathlon Club 69 40 65 174
23 1991 Robby Taylor Buckingham & Stowe 46 77 57 82 180
24 2927 Callum Harrison Ampthill & Flitwick Flyers 74 60 60 194
25 2013 Terry Cronin Buckingham & Stowe 53 63 91 207
26 1688 Oliver Pearson Northampton AC 69 94 94 257
27 2276 Nicholas Corlett Hazlemere Runners 172 126 145 443
Over 40 Men Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2365 Tim Harris Ampthill & Flitwick Flyers 8 2 7 17
2 2351 Stephen Green Ampthill & Flitwick Flyers 10 11 8 9 27
3 1875 Matt Watt Gade Valley Harriers 15 18 15 25 48
4 2368 Chris Littlejohn Ampthill & Flitwick Flyers 27 18 16 61
5 1996 Jimmy James Buckingham & Stowe 21 31 21 24 66
6 1877 Michael Linden Gade Valley Harriers 20 28 22 26 68
7 1993 Stephen Turnock Buckingham & Stowe 34 19 28 81
8 1677 Adil Zbirou Khalouq Northampton AC 47 57 26 27 100
9 2538 Ian Payne Biggleswade AC 40 28 32 100
10 1862 Andrew Wells Gade Valley Harriers 39 47 52 33 119
11 1870 Gareth Tucker Gade Valley Harriers 43 41 36 120
12 2162 Maciej Kolterniak Queens Park Harriers 55 45 37 44 126
13 2091 Michael Garry Oxford City AC 45 53 47 61 145
14 1687 James Adams Northampton AC 50 61 51 56 157
15 2495 Stephen Dicks Olney Runners 40 66 58 74 164
16 2631 Mark Shead Shenley Striders 59 65 63 187
17 1869 Edward Price Gade Valley Harriers 57 75 69 201
18 1885 Stephen Newing Gade Valley Harriers 72 62 72 206
19 2163 John Brosnan Queens Park Harriers 68 80 64 87 212
20 1872 James Birnie Gade Valley Harriers 96 93 56 70 219
21 2016 Dan Carpenter Buckingham & Stowe 54 86 97 237
22 2266 Chris Knight Hazlemere Runners 71 90 76 237
23 2491 Richard Nicholoson Olney Runners 70 118 84 86 240
24 1880 Phil Mercer Gade Valley Harriers 65 108 89 102 256
25 1676 Adam Alexander Northampton AC 77 113 81 107 265
26 2442 Stuart Coomber Brackley & District RC 90 129 96 315
27 2375 Graham Arnott Handy Cross RC 102 125 95 322
28 1992 Neil Pasmore Buckingham & Stowe 119 160 110 129 358
29 2262 Declan Doherty Hazlemere Runners 114 138 121 373
30 2279 Richard Roberts Hazlemere Runners 144 105 131 380
31 2228 Berwyn Pritchard-Jones Thame Runners 123 169 120 412
32 1944 Bob Whitten Stevenage & North Herts 134 179 149 462
Over 50 Men Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2353 Mark Waine Ampthill & Flitwick Flyers 14 22 17 53
2 2461 Paul Williamson Leighton Buzzard Triathlon Club 18 20 16 20 54
3 1797 Bruce Poll Bracknell AC 44 42 27 29 98
4 1704 Jim Darcy Silson AC 41 44 33 40 114
5 1994 Simon Hull Buckingham & Stowe 36 58 34 47 117
6 2542 Jon Kemp Wellingborough & District AC 30 55 49 59 134
7 2225 Andrew Gray Thame Runners 54 42 42 138
8 1705 Simon Storer Silson AC 49 78 59 64 172
9 1727 Toby Heley Silson AC 56 67 53 176
10 2372 Matt Fowler Handy Cross RC 51 87 82 80 213
11 2354 Henry Lynn Ampthill & Flitwick Flyers 83 128 67 69 219
12 1820 John Daniel Bracknell AC 83 72 67 222
13 2447 Chris Noble Brackley & District RC 88 80 77 245
14 2223 Mark Emmett Thame Runners 96 75 85 256
15 2761 Adrian Jelley Northants Tri Club 94 97 66 257
16 2167 Peter Reupke Queens Park Harriers 81 119 83 106 270
17 2705 Doug Barton Diamond Runners 66 107 98 271
18 2493 Robert Rieke Olney Runners 80 103 101 114 284
19 2012 David Morris Buckingham & Stowe 87 131 97 113 297
20 2359 Chris Newnham Ampthill & Flitwick Flyers 88 114 102 304
21 1819 John Cooper Bracknell AC 99 135 96 330
22 2437 Adrian Crookes Brackley & District RC 92 127 118 337
23 2494 Paul Pratt Olney Runners 110 109 122 341
24 2241 Adrian Parry Thame Runners 142 100 116 358
25 2360 Colin Clennett Ampthill & Flitwick Flyers 109 143 118 135 362
26 2240 John Gulliver Thame Runners 93 152 120 365
27 2270 Tony Mumford Hazlemere Runners 103 139 125 367
28 2168 Charles Tatham Queens Park Harriers 118 153 117 140 375
29 1724 James Clark Silson AC 133 176 124 136 393
30 2415 Arran Critchley Bicester AC 126 175 125 146 397
31 2520 Christopher Barnes Olney Runners 116 156 143 415
32 2709 Damon Miller Diamond Runners 166 114 138 418
33 2431 Julian Chronicle Brackley & District RC 124 170 127 421
34 2501 David O'Connor Olney Runners 173 119 144 436
Over 60 Men Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2079 Stewart Thorp Oxford City AC 67 85 62 214
2 1708 Richard Popiel Silson AC 73 92 74 75 222
3 2054 Asghar Ali Oxford City AC 82 95 76 90 248
4 1876 Merlin Allan Gade Valley Harriers 74 109 91 89 254
5 2169 Maurice Quirke Queens Park Harriers 89 120 85 103 277
6 2473 Chris Leech Leighton Buzzard Triathlon Club 85 99 100 284
7 2007 Rob Lisanti Buckingham & Stowe 101 163 113 137 351
8 2181 Richard Hardy Luton AC 105 121 130 356
9 2085 Rob Wood Oxford City AC 128 177 128 148 404
10 2464 Kevin Moore Leighton Buzzard Triathlon Club 165 115 126 406
11 1729 Humphrey Marten Silson AC 180 132 150 462
Over 70 Men Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2170 William O'Connor Queens Park Harriers 181 131 151 463
Under 20 Men Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2592 Ben Cumberland Radley AC 1 1 2 4
2 2173 Jed Noblett Luton AC 2 1 3 6
3 1828 Max Stevens Bracknell AC 3 3 3 6 9
4 1662 Trystan Barnett Northampton AC 31 25 19 75
5 2097 Drew Hogger Oxford City AC 37 35 23 95
Under 17 Men Ox MK1 Lut MK2 Total
1 1838 Samuel Marney Bracknell AC 3 3 3 1 7
2 2412 Finley Colverson-Martin Bicester AC 1 5 2 8
3 1801 Edward Enser Bracknell AC 4 7 1 6 11
4 1815 James Winship Bracknell AC 5 4 2 7 11
5 2589 Joshua Cumberland Radley AC 2 11 3 16
6 1941 William Galliford Stevenage & North Herts 9 9 4 5 18
7 1811 Hector Daniel Bracknell AC 8 10 8 26
8 1940 Isaac Whitten Stevenage & North Herts 12 12 6 9 27
9 1655 Joshua Robson Northampton AC 13 14 7 8 28
10 2088 Isaac Green Oxford City AC 11 13 9 33
Under 15 Boys Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2071 Robert Charlton Oxford City AC 2 3 2 7
2 1630 Freddie Cushing Northampton AC 3 5 2 8 10
3 2074 Euan Lewis Oxford City AC 4 6 1 11
4 2306 Marcus Holden Banbury Harriers 19 10 1 3 14
5 1635 Lewis Robson Northampton AC 9 9 3 4 16
6 2410 Noah Gulvin Bicester AC 7 8 5 7 19
7 2418 Thomas Styles Bicester AC 12 11 7 9 27
8 2584 Caspar Cumberland Radley AC 10 15 5 30
9 2411 Owen Stocker Bicester AC 11 12 11 34
10 1634 Lewis Nutt Northampton AC 14 8 13 35
11 2177 Joseph Cashin Luton AC 15 12 10 37
12 1939 Jack Thompson Stevenage & North Herts 13 13 14 16 40
13 1636 Kai Scott Northampton AC 16 9 17 42
14 1956 Thomas Redfern Stevenage & North Herts 21 14 17 12 43
15 2769 Cameron Clarke Northants Tri Club 19 10 18 47
16 2075 William Potts Oxford City AC 16 17 15 48
17 2073 Peter Fleming Oxford City AC 18 20 19 57
18 1962 William Toffa Stevenage & North Herts 21 16 21 58
19 2313 Leo Parry Banbury Harriers 24 26 11 61
20 1638 Daniel Wood Northampton AC 23 18 22 63
21 1843 Thomas Way Bracknell AC 26 19 20 65
22 1633 Archie Miller Northampton AC 20 23 22 23 65
23 1949 Harrison Lund Stevenage & North Herts 25 25 26 76
Under 13 Boys Ox MK1 Lut MK2 Total
1 1620 Jack Twining Northampton AC 4 2 1 2 5
2 2061 Alex Garry Oxford City AC 3 3 2 7 8
3 1965 Aubrey Murray Stevenage & North Herts 4 3 3 10
4 1617 Charlie Russell Northampton AC 6 14 4 13 23
5 1967 Evan Robson Stevenage & North Herts 7 8 9 24
6 1955 Matthew Thomson Stevenage & North Herts 11 12 10 18 33
7 2413 Erlgean Appiahkorang-Mensah Bicester AC 7 16 11 34
8 1616 Will Riding Northampton AC 8 12 14 34
9 2581 Zachary Cumberland Radley AC 9 15 15 39
10 1619 Jamie Thomas Northampton AC 17 20 13 50
11 1959 Henry Price Stevenage & North Herts 18 14 19 51
12 2534 Aaron Colley Biggleswade AC 21 15 21 57
Senior Women Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2175 Rosie McNabola Luton AC 1 1 2 1 3
2 2465 Francesca Ryde Leighton Buzzard Triathlon Club 6 5 4 3 12
3 1835 Rebecca Berger-North Bracknell AC 3 5 5 13
4 2000 Tanya Cronin Buckingham & Stowe 9 11 13 33
5 2764 Lizzie Fox Northants Tri Club 14 12 11 37
6 2250 Emma Pughe Thame Runners 18 19 22 14 51
7 1799 Dani Seddon Bracknell AC 15 20 16 51
8 2763 Hazel Dalley Northants Tri Club 14 29 27 70
9 1690 Eden Bates Northampton AC 27 24 29 80
10 1998 Jessica Moll Buckingham & Stowe 23 34 32 89
11 2230 Felicity Hindle Thame Runners 30 32 36 98
12 1904 Ashleigh Taylor Gade Valley Harriers 46 49 54 149
13 2762 Bethanie Stimpson Northants Tri Club 45 63 56 164
14 1711 Isabel Heley Silson AC 68 87 59 214
15 2401 Emily Benfield Bicester AC 72 95 66 233
Over 35 Women Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2500 Katie Godof Olney Runners 2 3 2 7
2 2179 Claire McMahon-Adie Luton AC 5 6 7 6 17
3 2345 Nicola Walton Ampthill & Flitwick Flyers 13 16 19 15 44
4 1701 Hannah St Leger-Harris Silson AC 26 22 23 21 66
5 2543 Louise Kemp Wellingborough & District AC 21 24 26 71
6 1902 Victoria Crawley-Wise Gade Valley Harriers 22 29 27 31 78
7 2371 Charmain Jones Handy Cross RC 27 34 30 25 82
8 1672 Linda Thomas Northampton AC 33 43 44 120
9 1906 Tracey Cotton Gade Valley Harriers 38 49 43 130
10 2541 Lydia Wilkie Wellingborough & District AC 53 54 39 41 133
11 2497 Sarah McAuliffe Olney Runners 53 36 47 136
12 2435 Louise Honeyball Brackley & District RC 41 59 61 161
13 2904 Ruth Fontenla Northampton AC 49 51 67 167
14 1901 Kitty Cole Gade Valley Harriers 56 68 57 181
15 1671 Jaclyn Robson Northampton AC 76 93 64 86 226
16 1674 Hind Yatta Northampton AC 100 61 82 243
17 2263 Hayley Ellerby Hazlemere Runners 67 101 88 256
18 2343 Rebecca Fleckney Ampthill & Flitwick Flyers 91 72 93 256
Over 45 Women Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2020 Rachel Cooke Buckingham & Stowe 4 7 6 17
2 1720 Julie-Ann Hammond Silson AC 7 12 15 9 28
3 1721 Helen Heley Silson AC 8 9 11 28
4 2125 Karima Harris Queens Park Harriers 8 10 10 28
5 2090 Sarah Davies Oxford City AC 11 10 21 13 34
6 2264 Sarah Hayward Hazlemere Runners 12 18 12 42
7 1903 Teresa Reason Gade Valley Harriers 10 17 18 45
8 2186 Rosie Canham Luton AC 23 26 20 69
9 1997 Debbie Morris Buckingham & Stowe 24 40 33 28 85
10 2003 Wendy Cissell Buckingham & Stowe 29 35 45 109
11 1907 Claire McDonnell Gade Valley Harriers 30 52 37 119
12 2438 Nicola Crookes Brackley & District RC 37 39 49 125
13 2094 Popsie Wootten Oxford City AC 48 41 42 44 127
14 2261 Katrina Rints Hazlemere Runners 43 58 47 52 142
15 1683 Alison Wood Northampton AC 73 53 63 189
16 2268 Helen Littler Hazlemere Runners 59 76 60 76 195
17 1718 Tracey Harris Silson AC 57 79 64 200
18 2506 Mary Jones Olney Runners 122 38 42 202
19 2269 Cath Macleod Hazlemere Runners 61 72 69 202
20 2243 Hayley Parry Thame Runners 85 54 65 204
21 2704 Jo-Anne Tillie Diamond Runners 65 66 78 209
22 1710 Teresa Cox Silson AC 70 102 71 87 228
23 2346 Justine Cullen Ampthill & Flitwick Flyers 78 109 95 282
Over 55 Women Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2380 Ellen Fulcher Handy Cross RC 51 35 30 116
2 2089 Gwyneth Hueter Oxford City AC 34 61 38 133
3 2440 Jayne Cooper Brackley & District RC 50 74 57 181
4 2444 Rachel Prior Brackley & District RC 51 78 62 191
5 2441 Sue Torrance Brackley & District RC 62 69 72 203
6 2367 Autumn Lynch Ampthill & Flitwick Flyers 90 63 83 236
Over 65 Women Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2122 Ziggy Brennan Queens Park Harriers 75 80 97 252
2 2121 Frances Sutherland Queens Park Harriers 110 79 98 287
Under 20 Women Ox MK1 Lut MK2 Total
1 1722 Georgia Corcoran Silson AC 12 12 15 18 39
Under 17 Women Ox MK1 Lut MK2 Total
1 2188 Holly Lathwell Luton AC 1 1 1 1 3
2 1821 Katie Flockhart Bracknell AC 2 2 2 3 6
3 2414 Jennifer Critchley Bicester AC 3 4 5 12
4 1825 Manisha Dave Bracknell AC 6 3 4 13
5 2087 Matilda Crown Oxford City AC 4 6 4 14
6 2058 Roisin Exley Oxford City AC 7 5 8 20
7 2311 Tilly Lainchbury Banbury Harriers 5 9 11 25
8 1830 Milly Cronin Bracknell AC 7 10 10 27
9 1719 Amy Harris Silson AC 8 8 12 12 28
10 1795 Amy Sinclair Bracknell AC 9 10 13 13 32
11 2903 Caitlin Reeves Northampton AC 11 14 15 40
12 1950 Amelie Hobbs Stevenage & North Herts 11 13 17 41
Under 15 Girls Ox MK1 Lut MK2 Total
1 1826 Marnie Fieldsend Bracknell AC 1 1 2 4
2 1953 Abigail Manson Stevenage & North Herts 4 2 2 5 8
3 1814 Isabelle Thorpe Bracknell AC 2 3 4 9
4 1641 Thea Oakey Northampton AC 7 3 4 14
5 1645 Olivia Willison Northampton AC 3 6 8 17
6 1818 Jessica Clay Bracknell AC 8 6 3 17 eq
7 2078 Isabella Haines-Gray Oxford City AC 6 5 7 18
8 1817 Jenna Bailey Bracknell AC 8 5 6 19
9 2462 Charlotte Williamson Leighton Buzzard Triathlon Club 9 11 8 9 26
10 1647 Zineb Zbirou Northampton AC 10 7 11 28
11 2077 Emily Channon Oxford City AC 10 7 12 29
12 1644 Eva Stuart-Hill Northampton AC 11 9 9 13 29
13 1798 Charlotte Williams Bracknell AC 13 13 11 37
14 1646 Mariam Zbirou Northampton AC 24 14 10 15 39
15 1934 Charlotte Livingston Stevenage & North Herts 19 15 13 47
16 1714 Imogen Lancaster Silson AC 17 16 14 47
17 1640 Katie Enefer Northampton AC 20 22 12 17 49
18 2086 Scarlett Shorter Oxford City AC 15 19 18 52
19 1642 Millie Sharman Northampton AC 23 14 19 56
20 1936 Lilly Ash Stevenage & North Herts 21 21 16 58
21 2848 Hannah Wood Biggleswade AC 26 18 21 65
Under 13 Girls Ox MK1 Lut MK2 Total
1 1624 Imogen Bennetts Northampton AC 1 1 1 1 3
2 2109 Ella Ramsay Oxford City AC 3 2 4 9
3 1938 Esme Searle Stevenage & North Herts 6 3 7 16
4 2405 Tabitha Bosley Bicester AC 9 5 5 19
5 2068 Sylvie Kentish Oxford City AC 5 10 6 21
6 1621 Emily Denton Northampton AC 11 14 5 8 24
7 1625 Ellie Spencer Northampton AC 13 9 6 16 28
8 2406 Amber Busby Bicester AC 10 8 10 28
9 1942 Jane Griffin Stevenage & North Herts 14 11 8 13 32
10 1931 Gracie Hall-Watts Stevenage & North Herts 15 12 7 15 34
11 1947 Hannah Cook Stevenage & North Herts 17 17 9 12 38
12 1622 Bella Fontenla Northampton AC 16 15 10 41
13 1623 Stephanie Longden Northampton AC 19 18 11 17 46