Chiltern League in the Seventies

1971/1972 Season
1972/1973 Season
1973/1974 Season
1974/1975 Season
1975/1976 Season
1976/1977 Season
1977/1978 Season
1978/1979 Season
1979/1980 Season

1971/1972 Season

Div. 1 at Maidenhead
October 9th 1971
1 B. Allen (Windsor) 29.39
2 J. Jones (Windsor) 29.39
3 B. Lamkin (Windsor) 29.55
4 R. Collins (Windsor) 30.07
5 M. Moody (Maidenhead) 30.15
6 J. Convery (Bracknell) 30.50
7 J. Dobson (Oxford) 30.55
8 G. Wheeler (Windsor) 31.06
9 N. Pritchard (Oxford) 31.09
10 D. Jenkerson (Oxford) 31.26
Teams: 1 Windsor 41, 2 Oxford 100, 3 Maidenhead 120.
Youths/Boys
1 D. Campbell (Bracknell) 14.44
2 M. Simmons (Windsor) 14.58
3 A. Broad (Maidenhead) 15.00
4 H. Spencer (Windsor) 15.01
5 A. Banks (Windsor) 15.03
6 S. Holden (Oxford) 15.06
Teams: 1 Windsor 18, 2 Bracknell 60, 3 Feltham 61.

Div. 2 at Aylesbury
October 9th 1971
1 G. Stevens (Reading) 27.48
2 K. Whyte (Reading) 27.48
3 E. Wingrove (Reading) 29.16
Teams: 1 Reading 34, 2 Watford 78, 3 QPH 124. Only results available

Div. 1 at Wycombe
October 23rd 1971
1 J. Jones (Windsor) 30.00
2 W. Whiting (Bracknell) 31.17
3 R. Collins (Windsor) 31.38
4 R. Graham (Windsor) 31.54
5 R. Randell (Windsor) 32.03
6 P. Churchward (Wycombe) 32.11
7 B. Lamkin (Windsor) 33.12
8 M. Benham (Feltham) 33.28
9 J. Convery (Bracknell) 33.34
10 R. Hill (Windsor) 33.39
Teams: 1 Windsor 30, 2 Oxford 112, 3 Wycombe 121.
Youths/Boys
1 P. Adams (Wycombe) 19.42
2 S. Holden (Oxford) 19.51
3 D. Campbell (Bracknell) 20.04
4 A. Banks (Windsor) 20.25
5 M. Simmonds (Windsor) 20.27
6 P. Purdue (Windsor) 20.29
Teams: 1 Windsor 25, 2 Oxford 44, 3 Maidenhead 60.

Div. 1 at Bracknell
December 18th 1971
1 J. Lane (Feltham) 26.40
2 R. Graham (Windsor) 26.56
3 W. Whiting (Bracknell) 28.15
4 B. Lamkin (Windsor) 28.28
5 I. Kilpatrick (Bracknell) 28.38
6 M. Bucksham (Feltham) 28.45
7 C. Heath (Wycombe) 28.56
8 D. Slatter (Wycombe) 29.03
9 K. Gifford (Wycombe) 29.11
10 P. Churchward (Wycombe) 29.14
Teams: 1 Wycombe 73, 2 Oxford 105, 3 Feltham 108.
Youths/Boys
1 J. Crowley (Wycombe) 18.09
2 D. Campbell (Bracknell) 18.18
3 N. Godfrey (Wycombe) 18.26
4 A. Kirby (Bracknell) 18.29
5 J. Wise (Bracknell) 18.29
6 P. Adams (Wycombe) 18.45
Teams: 1 Wycombe 29, 2 Bracknell 35, 3 Feltham 48.

Div. 2 at Wolverton
December 18th 1971
1 R. Nixon-Smith (Reading) 26.12
2 P. Ryder (Watford) 26.28
3 K. Whyte (Reading) 26.31
4 G. Hall (Watford) 26.52
5 R. Dipper (Reading) 26.55
6 P. Ferguson (Aylesbury) 27.01
7 E. Schaffner (QPH) 27.18
8 J. Cox (Wolverton) 27.20
9 A. Parkin (Reading) 27.28
10 P. Humphries (Wolverton) 27.35
Teams: 1 Reading 41, 2 Watford 106, 3 Wolverton 115.
Youths/Boys
1 P. Willis (Reading) 13.21
2 N. Folwell (Wolverton) 13.30
3 S. Jacobs (Reading) 13.54
4 T. Seymour-Griffin (Reading) 14.17
5 T. Thorne (Reading) 14.38
6 N. Goffin (Watford) 14.40
Teams: 1 Reading 13, 2 Wolverton 37, 3 Watford 39.

Div. 1 at Oxford
January 22nd 1972
1 J. Lane (Feltham) 31.59
2 J. Jones (Windsor) 31.59
3 D. Sparks (Windsor) 32.13
4 W. Whiting (Windsor) 32.43
5 B. Allen (Windsor) 32.54
6 N. Pritchard (Oxford) 33.49
7 D. Slatter (Wycombe) 33.55
8 D. Stevenson (Maidenhead) 33.57
9 D. Clark (Oxford) 33.59
10 D. Jenkerson (Oxford) 34.01
Teams: 1 Oxford 68, 2 Wycombe 94, 3 Windsor 113.
Youths/Boys
1 G. Holden (Oxford) 21.21
2 T. Murphy (Bracknell) 21.27
3 J. Wise (Bracknell) 21.29
4 N. Carter (Feltham) 21.35
5 J. Ogg (Maidenhead) 21.40
6 M. Simmonds (Windsor) 21.43
Teams: 1 Bracknell 24, 2 Oxford 49, 3 Feltham 54.

Div. 2 at Watford
January 22nd 1972
1 P. Ryder (Watford) 28.59
2 E. Schaffner (QPH) 29.25
3 P. Ferguson (Aylesbury) 29.28
4 Cross (Watford) 29.34
5 R. Stevens (Reading) 29.39
6 T. Davies (Reading) 30.10
7 P. Willis (Reading) 30.32
8 P. Humphries (Wolverton) 30.34
9 P. Mannors (Reading) 30.46
10 A. Green (Wolverton) 31.05
Teams: 1 Reading 60, 2 Watford 65, 3 Wolverton 106.
Youths/Boys
1 N. Fossey (Watford) 17.07
2 S. Lowe (Watford) 17.20
3 J. Beech (Watford) 17.38
4 N. Folwell (Wolverton) 17.44
5 N. Goffin (Watford) 18.18
6 P. Willis (Reading) 18.35
Teams: 1 Watford 11, 2 Reading 37, 3 Wolverton 56.

Return to top

1972/1973 Season

Div. 1 at Bracknell
October 14th 1972
1 G. Stevens (Reading) 27.43
2 P. Flavel (Oxford) 28.09
3 W. Whiting (Bracknell) 28.30
4 A. Matson (Wycombe) 28.32
5 K. Clifford (Wycombe) 28.45
6 P. Willis (Reading) 28.48
7 A. Phillips (Reading) 28.53
8 K. Whyte (Reading) 28.56
9 M. Price (Windsor) 29.13
10 D. Clark (Oxford) 29.34
Teams: 1 Reading 47, 2 Wycombe 97, 3 Oxford 99.
Youths/Boys
1 S. Jacobs (Reading) 18.10
2 P. Purdue (Windsor) 18.20
3 T. Murphy (Wycombe) 18.29
4 P. Adams (Wycombe) 18.33
5 S. Lowe (Watford) 18.37
6 G. Reid (Reading) 18.40
Teams: 1 Windsor 34, 2 Reading 34, 3 Bracknell 36.

Div. 2 at Eastcote
October 14th 1972
1 P. Francis (Feltham) 28.21
2 D. Stevenson (Maidenhead) 28.36
3 N. Pittams (Maidenhead) 28.55
Teams: 1 Maidenhead.

Div. 2 at Maidenhead
October 28th 1972
1 P. Francis (Feltham) 29.38
2 M. Moody (Maidenhead) 30.15
3 P. Kiriacou (QPH) 30.20
4 P. Browne (QPH) 30.33
5 D. Stevenson (Maidenhead) 30.50
6 R. Aitken (Newland Park) 31.18
7 N. Pittans (QPH) 31.29
8 M. Thoyoe (Feltham) 31.34
9 P. Ferguson (Aylesbury) 31.40
10 R. Wood (Newland Park) 31.42
Teams: 1 Feltham 71, 2 Maidenhead 73, 3 QPH 117.
Youths/Boys
1 N. Carter (Feltham) 14.52
2 N. Tolwell (Wolverton) 15.06
3 C. Kibblewhite (Maidenhead) 15.16
4 R. Blanchfield (Feltham) 15.21
5 P. Chimes (Feltham) 15.22
6 K. Chimes (Feltham) 15.38
Teams: 1 Feltham 77, 2 Maidenhead 73, 3 QPH 54.

Div. 2 at Aylesbury
December 16th 1972
1 J. Lane (Feltham) 28.05
2 N. Pittams (Feltham) 28.57
3 M. Moody (Maidenhead) 29.07
4 B. Copps (Feltham) 29.21
5 J. Cox (Wolverton) 29.30
6 D. Stevenson (Maidenhead) 29.45
Teams: 1 Feltham 51, 2 Maidenhead 62, 3 Newland Park College 126
Youths/Boys
1 N. Carter (Feltham) 14.26
2 N. Folwell (Wolverton) 14.38
3 K. Chimes (Feltham) 14.46
Teams: 1 Feltham 20, 2 Maidenhead 38, 3 Aylesbury 60.

Return to top

1973/1974 Season

Div. 1 at Maidenhead
October 13th 1973
1 P. Flavel (Oxford) 29.47
2 K. Clifford (Wycombe) 30.16
3 W. Whiting (Bracknell) 30.26
4 R. Hill (Wycombe) 30.31
5 J. Convery (Bracknell) 30.60
6 J. Mescall (Feltham) 31.07
7 B. Copps (Feltham) 31.16
8 D. Marshall (Wycombe) 31.20
9 N. Pritchard (Oxford) 31.26
10 K. McGeoch (Wycombe) 31.40
Teams: 1 Wycombe 63, 2 Oxford 77, 3 Feltham 132.
Youths/Boys
1 A. Kirby (Bracknell) 14.34
2 D. Arnold (Bracknell) 14.34
3 J. Wise (Bracknell) 14.34
4 D. Nicks (Maidenhead) 14.40
5 N. Carter (Feltham) 14.45
6 T. Murphy (Bracknell) 14.56
Teams: 1 Bracknell 12, 2 Feltham 39, 3 Maidenhead 39.

Div. 2 at Eastcote
October 13th 1973
1 N. Folwell (Wolverton) 20.40
2 R. Aitken (Newland Park) 20.44
3 A. Green (Wolverton) 20.44
4 R. Wood (Newland Park) 20.50
5 M. Simmons (Windsor) 20.54
6 R. Collingbourne (Windsor) 21.00
7 J. Reynolds (Wolverton) 21.05
8 C. Found (Windsor) 21.07
9 P. Ferguson (Aylesbury) 21.07
10 K. Faherty (QPH) 21.26
Teams: 1 Windsor 74, 2 QPH 113, 3 Watford 113.
Youths/Boys
1 S. Lowe (Watford) 13.06
2 B. Penman (QPH) 13.44
3 S. Brooker (QPH) 13.50
4 S. Little (Watford) 13.53
5 S. Fisher (Aylesbury) 13.57
Teams: 1 Watford 20, 2 QPH 38, 3 Windsor 48.

Div. 1 at Reading
October 27th 1973
1 G. Stevens (Reading) 29.25
2 R. Piotrowski (Reading) 29.50
3 P. Flavel (Oxford) 29.52
4 K. Clifford (Wycombe) 30.02
5 K. Whyte (Reading) 30.10
6 W. Whiting (Bracknell) 30.41
7 J. Convery (Bracknell) 30.50
8 R. Vooght (Wycombe) 30.53
9 B. Copps (Feltham) 31.10
10 R. Stevens (Reading) 31.16
Teams: 1 Reading 44, 2 Wycombe 81, 3 Oxford 93.
Youths/Boys
1 J. Wise (Bracknell) 16.09
2 N. Carter (Feltham) 16.13
3 A. Kirby (Bracknell) 16.20
4 P. Tarr (Reading) 16.25
5 T. Murphy (Bracknell) 16.34
6 D. Nicks (Maidenhead) 16.38
Teams: 1 Bracknell 20, 2 Feltham 36, 3 Wycombe 59.

Div. 2 at Eastcote
October 27th 1973
1 J. Brown (Newland Park) 26.27
2 R. Collingbourne (Windsor) 26.55
3 A. Green (Wolverton) 28.22
4 P. Purdue (Windsor) 28.31
5 R. Aitken (Newland Park) 28.37
6 C. Found (Windsor) 28.38
7 M. Price (Windsor) 28.39
8 P. Ferguson (Aylesbury) 28.49
9 M. Simmonds (Windsor) 29.12
10 R. Wood (Newland Park) 29.29
Teams: 1 Windsor 41, 2 Newland Park College 114, 3 Watford 115.
Youths/Boys
1 S. Lowe (Watford) 12.45
2 S. Brocker (QPH) 13.32
3 B. Denham (QPH) 13.42
4 P. Chamberlain (Windsor) 13.49
5 S. Fisher (Aylesbury) 13.54
6 T. Bryant (Windsor) 13.54
Teams: 1 Windsor 31, 2 Watford 31, 3 QPH 32.

Div. 1 at Wycombe
December 15th 1973
1 G. Stevens (Reading) 31.27
2 P. Flavel (Oxford) 31.50
3 W. Whiting (Bracknell) 32.00
4 K. Vooght (Wycombe) 32.14
5 K. Whyte (Reading) 32.42
6 R. Piotrowski (Reading) 33.06
7 G. Biscoe (Reading) 33.07
8 M. Duff (Reading) 33.11
9 R. Stevens (Reading) 33.16
10 M. Moody (Maidenhead) 33.35
Teams: 1 Reading 36, 2 Oxford 97, 3 Wycombe 114.
Youths/Boys
1 N. Carter (Feltham) 19.37
2 G. Reid (Reading) 19.47
3 P. Tarr (Reading) 19.48
4 D. Nicks (Maidenhead) 19.54
5 N. Martin (Bracknell) 19.58
6 D. Arnold (Bracknell) 20.10
Teams: 1 Bracknell 26, 2 Feltham 38, 3 Maidenhead 45.

Div. 2 at Wolverton
December 15th 1973
1 H. St. John (Watford) 24.14
2 M. Lambert (Windsor) 24.30
3 R. Aitken (Newland Park) 24.35
4 R. Ellerton (Watford) 25.05
5 N. Folwell (Wolverton) 25.15
6 A. Green (Wolverton) 25.24
7 P. Rider (Watford) 25.27
8 P. Purdue (Windsor) 25.28
9 J. Cox (Wolverton) 25.35
10 R. Wood (Newland Park) 26.14
Teams: 1 Watford 55, 2 Wolverton 70, 3 Windsor 89.
Youths/boys
1 S. Lowe (Watford) 11.21
2 A. Stuart (Watford) 11.48
3 S. Little (Watford) 11.53
4 R. Mallows (Watford) 12.23
5 S. Fisher (Aylesbury) 12.26
6 D. Hawkins (Wolverton) 13.17
Teams: 1 Watford 10, 2 Wolverton 38.

Div. 1 at Bracknell
January 12th 1974
1 G. Stevens (Reading) 27.20
2 R. Piotrowski (Reading) 27.30
3 P. Flavel (Oxford) 27.33
4 K. Clifford (Wycombe) 28.08
5 M. Duff (Reading) 28.33
6 W. Whiting (Bracknell) 28.45
7 R. Small (Feltham) 28.48
8 P. Allden (Reading) 29.05
9 K. Whyte (Reading) 29.12
10 J. Convery (Bracknell) 29.19
Teams: 1 Reading 37, 2 Wycombe 107, 3 Oxford 122.
Youths/boys
1 N. Carter (Feltham) 17.53
2 N.Martin (Bracknell) 18.14
3 D. Arnold (Bracknell) 18.21
4 A. Kirby (Bracknell) 18.29
5 P. Tarr (Reading) 18.35
6 M. Goymer (Feltham) 18.56
Teams: 1 Bracknell 26, 2 Feltham 39, 3 Reading 50.

Div. 2 at Watford
January 12th 1974
1 J. Brown (Newland Park) 27.31
2 J. Jones (Windsor) 27.31
3 M. Lambert (Windsor) 28.21
4 R. Aitken (Newland Park) 28.55
5 M. Cox (Wolverton) 29.24
6 R. Ellerton (Watford) 29.29
7 P. Purdue (Windsor) 29.43
8 C. Found (Windsor) 29.59
9 J. Green (Wolverton) 30.08
10 P. Riper (Watford) 30.27
Teams: 1 Windsor 59, 2 Watford 84, 3 Newland Park College 116.
Youths/boys
1 S. Lowe (Watford) 16.39
2 A. Stewart (Watford) 17.37
3 S. Little (Watford) 17.47
4 L. Cobley (Aylesbury) 18.02
5 P. McLoughlin (Watford) 18.03
6 T. Bryant (Windsor) 18.13
Teams: 1 Watford 11, 2 Windsor 44, 3 Aylesbury 56.

Non Scoring Mob Match at Oxford
February 23rd 1974
1 P. Flavel (Oxford) 29.12
2 W. Whiting (Bracknell) 30.00
3 K. Vooght (Wycombe) 30.31
4 N. Pritchard (Oxford) 31.01
5 R. Hill (Wycombe) 31.16
6 D. Clark (Oxford) 31.29
7 D. Jenkerson (Oxford) 31.43
8 T. Mullins (Oxford) 31.51
9 A. Clegg (Oxford) 32.16
10 D. Marshall (Wycombe) 32.25
Teams: 1 Oxford 18, 2 Wycombe 33, 3 Bracknell 59.
Youths/boys
1 E. Hayward (Oxford) 18.32
2 R. Carter (Oxford) 19.03
3 L. Harris (Oxford) 19.53
Colts
1 N. Taylor (Oxford) 13.57
2 S. Lynes (Oxford) 14.23
3 R. Bowerman (Oxford) 15.37

Return to top

1974/1975 Season

Div. 1 at Brackell
October 12th 1974
1 P. Flavel (Oxford) 27.52
2 J. Convery (Bracknell) 28.58
3 W. Whiting (Bracknell) 29.16
4 N. Pritchard (Oxford) 29.21
5 C. Chater (Reading) 29.36
6 P. Churchward (Wycombe) 29.42
7 R. Ellerton (Watford) 29.56
8 P. Piper (Watford) 29.58
9 J. Dobson (Oxford) 30.00
10 M. Riley (Oxford) 30.14
Teams: 1 Oxford 49, 2 Wycombe ??, 3 Watford 112.
Youths/boys
1 S. Lowe (Watford) 17.37
2 A. Kirby (Bracknell) 18.16
3 G. Dwelly (Bracknell) 18.28
4 A. Stewart (Watford) 18.35
5 I. Cullen (Oxford) 19.09
6 E. Hayward (Oxford) 19.11
Teams: 1 Bracknell 28, 2 Oxford 36, 3 Wycombe 40.
Colts n/s
1 P. Lightowler (Watford) 10.10

Div. 2 at Maidenhead
October 12th 1974
1 G. Sillitoe (Old Gayts) 31.38
2 D. Wolfe (Old Gayts) 31.55
3 N. Carter (Feltham) 31.50
4 M. Green (Old Gayts) 32.08
5 B. Copps (Feltham) 32.41
6 A. Green (Wolverton) 32.43
7 D. Catlin (Wolverton) 32.43
8 P. Fitch (Feltham) 33.19
9 F. Shipman (Feltham) 33.26
10 P. Chimes (Feltham) 33.26
Teams: 1 Feltham 49, 2 Old Gayts 66, 3 Wolverton 113.
Youths/boys
1 J. Wren (Aylesbury) 14.50
2 P. O'Brien (Old Gayts) 14.52
3 C. Sly (Feltham) 15.23
4 M. Goymer (Feltham) 15.30
5 K. White (Maidenhead) 15.32
6 D. Nicks (Maidenhead) 16.00
Teams: 1 Feltham 26, 2 Maidenhead 32, 3 Old Gayts 59.

Div. 1 at Wycombe
October 26th 1974
1 P. Flavel (Oxford) 31.41
2 R. Graham (Windsor) 32.12
3 M. Duff (Reading) 32.26
4 G. Stevens (Reading) 32.44
5 R. Piotrowski (Reading) 32.45
6 M. Lambert (Windsor) 33.08
7 M. Pritchard (Oxford) 33.29
8 K. Whyte (Reading) 33.36
9 W. Whiting (Bracknell) 33.59
10 C. Chater (Reading) 34.00
Teams: 1 Reading 41, 2 Oxford 72, 3 Wycombe 123.
Youths/boys
1 S. Lowe (Watford) 19.28
2 A. Kirby (Bracknell) 20.20
3 G. Jones (Oxford) 20.38
4 J. Hoy (Wycombe) 20.48
5 T. Bryant (Windsor) 21.02
6 J. Wise (Bracknell) 21.07
Teams: 1 Watford 31, 2 Oxford 33, 3 Wycombe 43
Colts n/s
1 S. Fox (Bracknell) 6.31
2 P. Lanfear (Reading) 6.37
3 J. Prendergast (Watford) 6.49

Div. 2 at Bushy Park
October 26th 1974
1 G. Sillitoe (Old Gayts) 31.13
2 D. Wolfe (Old Gayts) 31.13
3 N. Carter (Feltham) 31.31
4 N. Gates (Feltham) 31.41
5 M. Green (Old Gayts) 31.57
6 A. Green (Wolverton) 32.03
7 C. Gray (QPH) 32.28
8 D. Fitch (Feltham) 32.33
9 C. Allen (Feltham) 32.38
10 R. Nicholson (Newland Park) 32.42
Teams: 1 Feltham 50, 2 Old Gayts 88, 3 Wolverton 117.
Youths/boys
1 P. O'Brien (Old Gayts) 15.14
2 C. Sly (Feltham) 15.43
3 M. Goymer (Feltham) 15.45
4 K. White (Maidenhead) 15.46
5 D. Nicks (Maidenhead) 16.01
6 N. Taylor (Feltham) 16.07
Teams: 1 Feltham 19, 2 Maidenhead 35, 3 Old Gayts 41.

Div. 1 at Watford
December 14th 1974
1 P. Flavel (Oxford) 26.49
2 M. Duff (Reading) 28.08
3 M. Ridout (Oxford) 28.16
4 M. Lambert (Windsor) 28.27
5 W. Whiting (Bracknell) 28.27
6 N. Pritchard (Oxford) 28.44
7 R. Allden (Reading) 28.55
8 D. Latter (Bracknell) 29.11
9 C. Chater (Reading) 29.25
10 R. Piotrowski (Reading) 29.59
Teams: 1 Oxford 46, 2 Reading 85, 3 Wycombe 137.
Youths/boys
1 N. Martin (Bracknell) 26.37
2 G. Dwelly (Bracknell) 27.00
3 D. Arnold (Bracknell) 27.07
4 A. Kirby (Bracknell) 27.07
5 I. Cullen (Oxford) 27.14
6 G. Jones (Oxford) 27.43
Teams: 1 Bracknell 10, 2 Wycombe 43, 3 Oxford 43.

Div. 2 at Wendover
December 14th 1974
1 B. Copps (Feltham) 35.10
2 M. Green (Old Gayts) 36.11
3 R. Kraushaar (Old Gayts) 36.33
4 K. White (Maidenhead) 36.37
5 T. Goodwin (Maidenhead) 36.45
6 P. O'Brien (Old Gayts) 37.19
7 C. Allen (Feltham) 37.38
8 R. Heath (Old Gayts) 37.45
9 C. Gray (QPH) 37.55
10 A. Green (Wolverton) 37.57
Teams: 1 Old Gayts 64, 2 Feltham 81, 3 Maidenhead 90.
Youths/boys
1 P. O'Brien (Old Gayts) 17.41
2 D. Orme (Old Gayts) 18.10
3 D. Nicks (Maidenhead) 18.50
4 I. Barnfather (Old Gayts) 19.13
5 M. Baron (Old Gayts) 19.17
6 P. Brynham (Maidenhead) 19.39
Teams: 1 Old Gayts 12, 2 Maidenhead 27, 3 Feltham 72.

Div. 1 at Windsor
January 11th 1975
1 P. Flavel (Oxford) 29.31
2 M. Duff (Reading) 30.09
3 M. Lambert (Windsor) 30.40
4 R. Allden (Reading) 31.12
5 R. Piotrowski (Reading) 31.28
6 G. Biscoe (Reading) 31.28
7 R. Graham (Windsor) 31.33
8 M. Ridout (Oxford) 31.39
9 N. Pritchard (Oxford) 31.49
10 J. Convery (Bracknell) 32.03
Teams: 1 Reading 40, 2 Oxford 73, 3 Windsor 86.
Youths/boys
1 N. Martin (Bracknell) 14.41
2 G. Dwelly (Bracknell) 14.56
3 A. Stewart (Watford) 15.14
4 D. Arnold (Bracknell) 15.24
5 A. Kirby (Bracknell) 15.36
6 C. Jones (Oxford) 15.35
Teams: 1 Bracknell 12, 2 Oxford 47, 3 Wycombe 49.

Div. 2 at Wolverton
January 11th 1975
1 N. Gates (Feltham) 25.11
2 M. Green (Old Gayts) 25.26
3 P. Griffey (Feltham) 25.32
4 N. Carter (Feltham) 25.54
5 D. Chimes (Feltham) 25.56
6 B. Copps (Feltham) 26.01
7 P. O'Brien (Old Gayts) 26.03
8 J. Mescall (Feltham) 26.16
9 D. Wolfe (Old Gayts) 26.24
10 R. Kraushaar (Old Gayts) 26.43
Teams: 1 Feltham 27, 2 Old Gayts 63, 3 Aylesbury 141.
Youths/boys
1= P. O'Brien (Old Gayts) 14.37
1= D. Orme (Old Gayts) 14.37
3 M. Goymer (Feltham) 14.51
4 S. Hickman (Feltham) 15.20
5 C. Greatrex (Old Gayts) 15.43
6 C. Finill (Old Gayts) 15.45
Teams: 1 Old Gayts 14, 2 Feltham 24.

First use of reverse scoring system.

Non Scoring Mob Match at Maidenhead
February 22nd 1974
1 P. Flavel (Oxford) 31.47
2 D. Latter (Bracknell) 32.50
3 N. Pritchard (Oxford City) 33.26
4 P. Humphries (Wolverton) 33.33
5 C. Gray (QPH) 33.34
6 M. Green (Old Gayts) 33.52
7 J. Convery (Bracknell) 34.11
8 H. Robinson (Wolverton) 34.18
9 B. Ellerton (Watford) 34.30
10 J. Mould (Windsor) 34.35
Teams: 1 Oxford 261, 2 Bracknell 208, 3 Wycombe 189.

Return to top

1975/1976 Season

Div. 1 at Oxford
October 11th 1975
1 P. Flavel (Oxford) 25.06
2 P. Griffey (Feltham) 25.51
3 A. Ashton (Reading) 26.32
4 G. Dwelly (Bracknell) 26.33
5 B. Copps (Feltham) 26.50
6 J. Wise (Bracknell) 26.59
7 C. Sly (Feltham) 27.06
8 P. Chimes (Feltham) 27.10
9 W. Whiting (Bracknell) 27.12
10 J. Convery (Bracknell) 27.15
Teams: 1 Bracknell 59, 2 Feltham 76, 3 Oxford 81.
Youths/boys
1 N. Martin (Bracknell) 15.32
2 A. Harvey (Wycombe) 16.15
3 D. Thomson (Wycombe) 16.17
4 C. Goddard (Bracknell) 16.21
5 J. Hoy (Wycombe) 16.23
6 N. Moss (Feltham) 16.37
Teams: 1 Wycombe 21, 2 Bracknell 29, 3 Oxford 48

Div. 2 at Eastcote
October 11th 1975
1 R. Gomez (Aylesbury) 28.39
2 R. Lamkin (Windsor) 29.05
3 D. Cowie (Aylesbury) 29.19
4 C. Gray (QPH) 29.34
5 M. Bromilow (Wolverton) 29.46
6 P. Humphries (Wolverton) 30.00
7 D. Catlin (Wolverton) 30.06
8 N. Foskin (Watford) 30.09
9 M. Moody (Maidenhead) 30.25
10 unknown (Newland Park) 30.44
Teams: 1 Wolverton 76, 2 Aylesbury 79, 3 Windsor 119.
Youths/boys
1 A. Stewart (Watford) 11.12
2 M. Wakefield (Maidenhead) 11.44
3 D. Lightowler (Watford) 11.55
4 P. Lightowler (Watford) 11.55
5 P. Brymner (Maidenhead) 12.09
6 G. Quinn (Aylesbury) 12.19
Teams: 1 Watford 17, 2 Maidenhead 28, 3 Aylesbury 56.

Div. 1 at Wycombe
October 25th 1975
1 P. Flavel (Oxford) 30.30
2 P. Griffey (Feltham) 31.29
3 M. Duff (Reading) 32.05
4 G. Biscoe (Reading) 32.24
5 N. Pritchard (Oxford) 32.29
6 G. Dwelly (Bracknell) 32.30
7 J. Wise (Bracknell) 32.44
8 N. Carter (Feltham) 32.59
9 M. Green (Old Gayts) 33.26
10 A. Kirby (Bracknell) 33.40
Teams: 1 Oxford 69, 2 Bracknell 70, 3 Reading 104.
Youths/boys
1 N. Martin (Bracknell) 18.39
2 D. Thomson (Wycombe) 19.17
3 C. Goddard (Bracknell) 19.22
4 J. Hoy (Wycombe) 19.29
5 A. Harvey (Wycombe) 19.30
6 I. Cullen (Oxford) 19.45
Teams: 1 Wycombe 19, 2 Bracknell 23, 3 Oxford 44.

Div. 2 at Watford
October 25th 1975
1 R. Gomez (Aylesbury) 27.13
2 M. Bromilow (Wolverton) 27.23
3 S. Lowe (Watford) 27.31
4 unknown (Newland Park) 28.13
5 M. Moody (Maidenhead) 28.24
6 D. Cowie (Aylesbury) 28.26
7 D. Heaslewood (Windsor) 28.30
8 R. Smith (Windsor) 28.36
9 P. Casey (QPH) 28.42
10 K. Wallis (Windsor) 29.13
Teams: 1 Aylesbury 82, 2 Windsor 93, 3 Maidenhead 113.
Youths/boys
1 J. Taylor (Aylesbury) 16.58
2 M. Wakefield (Maidenhead) 17.10
3 I. Stewart (Wolverton) 17.34
4 G. Quinn (Aylesbury) 17.38
5 P. Brymner (Maidenhead) 17.41
6 R. Goldby (Maidenhead) 17.51
Teams: 1 Maidenhead 21, 2 Aylesbury 27, 3 QPH 91.

Div. 1 at Northwood
1 W. Ewers (Oxford) 26.34
2 P. Griffey (Feltham) 26.50
3 G. Biscoe (Reading) 27.03
4 M. Duff (Reading) 27.22
5 R. Piotrowski (Reading) 27.22
6 D. Latter (Bracknell) 27.27
7 P. Allen (Feltham) 27.35
8 P. Chimes (Feltham) 27.37
9 M. Green (Old Gayts) 27.45
10 M. Butler (Wycombe) 27.54
Teams: 1 Reading 58, 2 Old Gayts 104, 3 Oxford 127.
Youths/boys
1 N. Martin (Bracknell) 15.16
2 A. Harvey (Wycombe) 15.34
3 S. Fox (Oxford) 15.55
4 C. Goddard (Bracknell) 16.01
5 Moore (Bracknell) 16.03
6 Croney (Bracknell) 16.04
Teams: 1 Bracknell 16, 2 Wycombe 29, 3 Old Gayts 52.

Div. 2 at Banbury
1 R. Gomez (Aylesbury) 25.22
2 C. Gray (QPH) 25.58
3 M. Moody (Maidenhead) 26.23
4 R. Smith (Windsor) 26.28
5 R. Humphries (Wolverton) 26.54
6 D. Stevenson (Maidenhead) 27.17
7 N. Lowe (Banbury) 27.26
8 D. Piano (Watford) 27.32
9 C. Rutland (Banbury) 27.36
10 H. Robinson (Wolverton) 27.36
Teams: 1 Maidenhead 72, 2 Aylesbury 99, 3 Wolverton 139.
Youths/boys
1 D. Lightowler (Watford) 19.34
2 P. Lightowler (Watford) 19.34
3 P. Brymner (Maidenhead) 19.49
4 G. Quinn (Aylesbury) 19.54
5 J. Wylie (Aylesbury) 19.57
6 C. Page (Maidenhead) 20.18
Teams: 1 Watford 20, 2 Maidenhead 26, 3 Aylesbury 33.

Div. 1 at Richmond Park
January 10th 1976
1 P. Flavel (Oxford) 26.39
2 G. Stevens (Reading) 27.00
3 D. Dipper (Reading) 27.00
4 P. Griffey (Feltham) 27.11
5 C. Sly (Feltham) 27.19
6 G. Dwelly (Bracknell) 27.32
7 P. O'Brien (Old Gayts) 27.44
8 A. Ashton (Reading) 27.47
9 C. Pennington (Feltham) 27.55
10 M. Green (Old Gayts) 27.59
Teams: 1 Feltham 60, 2 Reading 61, 3 Bracknell 124.
Youths/boys
1 N. Martin (Bracknell) 14.11
2 A. Harvey (Wycombe) 14.38
3 D. Thomson (Wycombe) 14.51
4 S. Fox (Oxford) 15.01
5 G. Jones (Oxford) 15.04
6 N. Taylor (Feltham) 15.06
Teams: 1 Wycombe 24, 2 Bracknell 29, 3 Feltham 45.

Div. 2 at Windsor
January 10th 1976
1 J. Jones (Windsor) 29.46
2 R. Gomez (Aylesbury) 30.05
3 A. Stewart (Watford) 30.21
4 M. Bromilow (Wolverton) 31.15
5 S. Lowe (Watford) 31.57
6 M. Khan (Windsor) 32.29
7 R. Ellerton (Aylesbury) 32.32
8 M. Moody (Maidenhead) 32.38
9 D. Stevenson (Maidenhead) 32.41
10 B. Lamkin (Windsor) 32.46
Teams: 1 Windsor 58, 2 Watford 102, 3 Aylesbury 103.
Youths/boys
1 P. Brymner (Maidenhead) 16.52
2 G. Quinn (Aylesbury) 17.08
3 R. Goldby (Maidenhead) 17.11
4 P. Wakefield (Maidenhead) 17.22
5 H. Joao (Maidenhead) 17.31
6 D. Wood (Maidenhead) 17.36
Teams: 1 Maidenhead 13, 2 Aylesbury 33, 3 Watford 64.

Non scoring Mob Match at Aylesbury
February 21st 1976
1 R. Piotrowski (Reading) 27.29
2 R. McAndrew (Reading) 27.35
3 G. Stevens (Reading) 27.41
4 G. Dwelly (Bracknell) 27.44
5 M. Bromilow (Wolverton) 27.55
6 D. Latter (Bracknell) 28.12
7 P. O'Brien (Old Gayts) 28.23
8 J. Wise (Bracknell) 28.27
9 J. Arnold (Watford) 28.30
10 G. Anderson (Bracknell) 28.31
Teams: 1 Reading 748, 2 Bracknell 609, 3 Windsor 524.
Youths/boys
1 S. Fox (Oxford) 9.44
2 C. Goddard (Bracknell) 9.46
3 H. Wells (Oxford) 9.49
4 C. Ewart (Oxford) 9.55
5 G. Quinn (Aylesbury) 10.02
6 A. Morfey (Oxford) 10.05
Teams: 1 Oxford 526 (?), 2 Maidenhead 166, 3 Windsor 135.
Colts
1 P. Hardy (Reading) 7.14
2 E. Reep (Watford) 7.20
3 J. James (Aylesbury) 7.33

Return to top

1976/1977 Season

First season with reverse scoring.

Div. 1 at Aylesbury
October 9th 1976
1 R. McAndrew (Reading) 27.28
2 G. Stevens (Reading) 27.44
3 G. Dwelly (Bracknell) 27.54
4 D. Latter (Bracknell) 28.05
5 P. Flavel (Oxford) 28.13
6 G. Rimmer (Aylesbury) 28.20
7 N. Pritchard (Oxford) 28.27
8 N. Martin (Bracknell) 28.43
9 M. Moody (Maidenhead) 28.46
10 B. Copps (Feltham) 28.49
Teams: 1 Reading 717, 2 Bracknell 704, 3 Feltham 652.
Youths/boys
1 P. Brymner (Maidenhead) 19.20
2 P. Lanfear (Reading) 19.22
3 M. Yarnall (Oxford) 20.05
4 A. Morfey (Oxford) 20.07
5 P. Hammond (Bracknell) 20.09
6 G. Taylor (Feltham) 20.13
Teams: 1 Oxford 195, 2 Bracknell 190, 3 Maidenhead 133.
Colts
1 G. Marlow (Bracknell) 10.16
2 T. Hawley (Oxford) 10.17
3 K. Miller (Aylesbury) 10.19
4 R. Morgan (Oxford) 10.50
5 S. Male (Oxford) 11.10
6 P. Hardy (Reading) 11.15
Teams: 1 Oxford 53, 2 Reading 35, 3 Bracknell 17.

Div. 1 at Oxford
October 23rd 1976
1 R. McAndrew (Reading) 26.53
2 G. Dwelly (Bracknell) 27.10
3 N. Martin (Bracknell) 27.19
4 D. Latter (Bracknell) 27.33
5 N. Pritchard (Oxford) 27.43
6 G. Stevens (Reading) 27.57
7 P. Fitch (Feltham) 28.02
8 C. Pennington (Feltham) 28.03
9 M. Duff (Reading) 28.11
10 D. Parsons (Oxford) 28.23
Teams: 1 Reading 737, 2 Feltham 723, 3 Bracknell 658.
Youths/boys
1 R. Goldby (Maidenhead) 17.59
2 A. Morfey (Oxford) 18.13
3 P. Brymner (Maidenhead) 18.25
4 P. Hammond (Bracknell) 18.31
5 C. Ewart (Oxford) 18.49
6 C. Payne (Bracknell) 18.52
Teams: 1 Oxford 231, 2 Maidenhead 219, 3 Bracknell 184.
Colts
1 T. Hawley (Oxford) 11.04
2 G. Marlow (Bracknell) 11.19
3 K. Miller (Aylesbury) 11.22
4 L. Perkins (Bracknell) 11.41
5 R. Morgan (Oxford) 11.49
6 S. Male (Oxford) 11.51
Teams: 1 Oxford 125, 2 Bracknell 124, 3 Reading 80.

Div. 2 at Watford
October 23rd 1976
1 B. Lamkin (Windsor) 26.36
2 M. Green (Old Gayts) 27.26
3 R. Graham (Windsor) 27.59
4 J. Arnold (Leighton B) 28.11
5 R. Heath (Old Gayts) 28.17
6 M. Bromilow (Milton K) 28.22
7 G.Sillitoe (Old Gayts) 28.29
8 C. Gray (QPH) 28.36
9 A. Harvey (Wycombe) 28.45
10 J. Hoy (Wycombe) 28.46
Teams: 1 Old Gayts 820, 2= Wycombe and Windsor 782.
Youths/boys
1 D. Hope (Windsor) 21.49
2 A. Deighton (Old Gayts) 22.13
3 R. Shepherd (Windsor) 22.24
4 K. Middleton (Watford) 22.26
5 P. Gray (Windsor) 22.35
6 J. Mortimer (Old Gayts) 22.52
Teams: 1 Windsor 231, 2 Old Gayts 202, 3 Watford 169.
Colts
1 Hamilton (Old Gayts) 17.52
2 Binns (Old Gayts) 17.53
3 Thomas (Old Gayts) 18.05
4 Wilson (Old Gayts) 18.07
5 Elkington (Wycombe) 18.26
6 Tinsley (Watford) 18.48
Teams: 1 Old Gayts 114, 2 Watford 86, 3 Wycombe 77.

Div. 2 at Windsor
December 18th 1976
1 R. Graham (Windsor) 32.56
2 J. Arnold (Leighton B) 33.25
3 R. Heath (Old Gayts) 33.42
4 J. Mould (Windsor) 33.54
5 G. Sillitoe (Old Gayts) 34.00
6 A. Harvey (Wycombe) 34.10
7 M. Green (Old Gayts) 34.13
8 H. Robinson (Milton K) 34.14
9 T. Barnes (Leighton B) 34.18
10 M. Bromilow (Milton K) 34.27
Teams: 1 Windsor 739, 2 Old Gayts 683, 3 Wycombe 591.
Youths/boys
1 P. Gurr (Watford) 19.12
2 N. Forrester (Wycombe) 19.14
3 A. Deighton (Old Gayts) 19.16
4 K. Middleton (Watford) 19.23
5 K. Blackburn (Wycombe) 19.25
6 M. Seabrook (Watford) 19.32
Teams: 1 Watford 175, 2 Wycombe 167, 3 Old Gayts 141.
Colts
1 I. Menzies (Watford) 14.44
2 Thomas (Old Gayts) 15.05
3 S. Cackett (Wycombe) 15.57
4 M. Read (Banbury) 16.16
5 S. Tinsley (Watford) 16.24
6 D. Nichols (Windsor) 16.34
Teams: ??

Div. 1 at Bracknell
January 15th 1977
1 P. Flavel (Oxford) 27.26
2 R. McAndrew (Reading) 27.50
3 G. Dwelly (Bracknell) 27.58
4 G. Biscoe (Reading) 28.11
5 M. Duff (Reading) 28.15
6 N. Pritchard (Oxford) 28.30
7 D. Latter (Bracknell) 28.35
8 C. Pennington (Feltham) 28.39
9 R. Allden (Reading) 28.40
10 G. Rimmer (Aylesbury) 29.00
Teams: 1 Reading 555, 2 Bracknell 486, 3 Feltham 430.
Youths/boys
1 H. Wells (Oxford) 18.44
2 R. Goldby (Maidenhead) 18.54
3 A. Morfey (Oxford) 19.05
4 C. Payne (Bracknell) 19.19
5 O. Wise (Oxford) 19.23
6 M. Yarnall (Oxford) 19.27
Teams: 1 Oxford 230, 2 Bracknell 158, 3 Maidenhead 134
Colts
1 T. Hawley (Oxford) 10.15
2 S. Male (Oxford) 10.35
3 R. Morgan (Oxford) 10.37
4 K. Miller (Aylesbury) 10.39
5 N. Pattison (Reading) 11.10
6 T. Walters (Oxford) 11.21
Teams: 1 Oxford 6 2 Reading 24, 3 Aylesbury 24.

Mob Match at Reading
February 19th 1977
1 N. Martin (Bracknell) 30.12
2 P. Flavel (Oxford) 30.17
3 D. Latter (Bracknell) 30.39
4 J. Spooner (Windsor) 30.40
5 R. McAndrew (Reading) 30.45
6 P. O'Brien (Old Gayts) 30.55
7 J. Arnold (Leighton B) 30.58
8 N. Pritchard (Oxford) 31.04
9 M. Green (Old Gayts) 31.05
10 D. Elston (Feltham) 31.06
11 G. Rimmer (Aylesbury) 31.07
12 F. Gillies (Banbury) 31.10
13 R. Allden (Reading) 31.13
14 R. Heath (Old Gayts) 31.15
15 M. Duff (Reading) 31.19
16 G. Anderson (Bracknell) 31.20
17 J. Mould (Windsor) 31.27
18 T. Barnes (Leighton B) 31.29
19 J. Hoy (Wycombe) 31.31
20 M. Bromilow (Milton K) 31.38
Teams: 1 Reading 1173, 2 Old Gayts 956, 3 Bracknell 954, 4 Oxford 906, 5 Wycombe 746, 6 Banbury 566.
Youths/boys
1 D. Thomson (Wycombe) 17.41
2 A. Morfey (Oxford) 17.45
3 C. Ewart (Oxford) 17.51
4 P. Lanfear (Reading) 17.58
5 M. Yarnall (Oxford) 18.14
6 A. Deighton (Old Gayts) 18.37
7 G. Taylor (Feltham) 18.43
8 R. Cliffe (Leighton B) 18.46
9 N. Forrester (Wycombe) 18.48
10 Chapman (Oxford) 18.49
Teams: 1 Oxford 357, 2 Wycombe 314, 3 Reading 226.
Colts
1 T. Hawley (Oxford) 9.54
2 L. Perkins (Bracknell) 9.59
3 R. Morgan (Oxford) 10.10
4 K. Miller (Aylesbury) 10.17
5 M. Reid (Banbury) 10.24
6 S. Painter (Bracknell) 10.27
7 S. Male (Oxford) 10.30
8 J. Groom (Feltham) 10.41
9 J. James (Aylesbury) 10.43
10 M. French (Bracknell) 10.48
Teams: 1 Oxford 113, 2 Bracknell 104, 3 Old Gayts 82.

Return to top

1977/1978 Season

Div. 1 at Bracknell
October 8th 1977
1 P. Flavel (Oxford) 27.09
2 D. Latter (Bracknell) 28.01
3 E. Bojtler (Bracknell) 28.20
4 J. Wise (Bracknell) 28.32
5 J. Adley (Reading) 28.41
6 C. Pennington (Feltham) 28.45
7 B. Copps (Feltham) 28.47
8 A. Bridge (Bracknell) 28.49
9 D. Dipper (Reading) 28.50
10 R. Allden (Reading) 28.51
Teams: 1 Bracknell 993, 2 Reading 961, 3 Oxford 806.
Youths/boys
1 P. Lanfear (Reading) 17.54
2 G. Taylor (Feltham) 18.25
3 S. Fox (Oxford) 18.40
4 D. Wise (Oxford) 18.42
5 A. Deighton (Old Gayts) 18.53
6 C. Payne (Bracknell) 19.00
Teams: 1 Oxford 270, 2 Wycombe 237, 3 Bracknell 225.
Colts
1 S. Male (Oxford) 9.55
2 H. Jones (Bracknell) 10.02
3 V. Rozycki (Bracknell) 10.14
4 P. Whitford (Oxford) 10.17
5 P. Bloom (Feltham) 10.23
6 R. Wakeford (Feltham) 10.26
Teams: 1 Bracknell 94, 2 Oxford 91, 3 Feltham 85.

Div. 2 at Windsor
October 8th 1977
1 P. Standing (Windsor) 29.15
2 G. Rimmer (Aylesbury) 29.25
3 F. Gillies (Banbury) 30.20
4 R. Gomez (Aylesbury) 30.38
5 J. Jones (Windsor) 30.53
6 D. Casey (QPH) 30.56
7 J. Arnold (Leighton B) 31.07
8 P. Graham (Watford) 31.15
9 H. Robinson (Milton K) 31.27
10 M. Khan (Windsor) 31.31
Teams: 1 Windsor 781, 2 Aylesbury 719, 3 Maidenhead 527.
Youths/boys
1 P. Brymner (Maidenhead) 15.55
2 P. Shepherd (Windsor) 16,14
3 P. Gray (Windsor) 16.24
4 A. Pettigrew (Windsor) 16.25
5 D. Brockwell (Windsor) 16.44
6 G. Frater (Maidenhead) 16.45
Teams: 1 Maidenhead 189, 2 Windsor 188, 3 Aylesbury 137.
Colts
1 R. Dellar (Watford) 13.43
2 T. Govier (Milton K) 13.46
3 A. Smith (Dacorum) 13.50
4 C. Pollard (Leighton B) 13.54
5 S. Mills (Leighton B) 14.00
6 K. Jarvis (Banbury) 14.14
Teams: 1 Leighton B 39, 2 Watford 21, 3 Banbury 20.

Div. 1 at Oxford
October 22nd 1977
1 P. Flavel (Oxford) 26.35
2 D. Dipper (Reading) 27.40
3 E. Bojtler (Bracknell) 27.45
4 J. Wise (Bracknell) 27.48
5 P. Irvine (Feltham) 27.52
6 A. Harvey (Wycombe) 28.02
7 R. Harris (Oxford) 28.03
8 N. Pritchard (Oxford) 28.07
9 J. Adley (Reading) 28.13
10 B. Copps (Feltham) 28.22
Teams: 1 Reading 931, 2 Bracknell 891, 3 Oxford 858.
Youths/boys
1 P. Lanfear (Reading) 17.05
2 S. Fox (Oxford) 17.22
3 G. Taylor (Feltham) 17.25
4 C. Payne (Bracknell) 17.42
5 A. Deighton (Old Gayts) 17.53
6 D. Wise (Oxford) 18.00
Teams: 1 Oxford 33, 2 Wycombe 291, 3 Bracknell 275
Colts
1 S. Male (Oxford) 11.54
2 N. Pattison (Reading) 11.57
3 H. Jones (Bracknell) 12.09
4 P. Whitford (Oxford) 12.16
5 P. Bloom (Feltham) 12.29
6 R. Gooderham (Bracknell) 12.38
Teams: 1 Oxford 86 2 Bracknell 82, 3 Old Gayts 47.

Div. 2 at Eastcote
October 22nd 1977
1 J. Spooner (Windsor) 17.55
2 P. Graham (Watford) 17.57
3 L. Erith (Dacorum) 17.58
4 J. Arnold (Leighton B) 18.06
5 A. Moore (Windsor) 18.08
6 R. Gomez (Aylesbury) 18.12
7 D. Casey (QPH) 18.24
8 B. Smith (Windsor) 18.25
9 H. Robinson (Milton K) 18.27
10 H. Czapski (Aylesbury) 18.28
Teams: 1 Windsor 778, 2 QPH 526, 3 Maidenhead 501.
Youths/boys
1 P. Brymner (Maidenhead) 16.33
2 D. Hope (Windsor) 16.38
3 A. Pettigrew (Windsor) 16.44
4 P. Shepherd (Windsor) 16.48
5 D. Vernor (Maidenhead) 16.52
6 G. Frater (Maidenhead) 16.53
Teams: 1 Windsor 187, 2 Maidenhead 146, 3 Aylesbury 104.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 7.48
2 P. Kinsella (Milton K) 7.51
3 R. Dellar (Watford) 7.54
4 G. Bristo (Dacorum) 8.07
5 G. Manganelli (Windsor) 8.14
6 V. Davidson (Dacorum) 8.17
Teams: 1 Dacorum 81, 2 Milton K 69, 3 Banbury 62.

Div. 1 at High Wycombe
December 17th 1977
1 C. Sly (Feltham) 31.59
2 D. Latter (Bracknell) 32.10
3 E. Bojtler (Bracknell) 32.25
4 D. Elston (Feltham) 32.28
5 R. Harris (Oxford) 32.32
6 R. Heath (Old Gayts) 32.41
7 J. Wise (Bracknell) 32.44
8 K. Bell (Wycombe) 32.50
9 N. Pritchard (Oxford) 33.15
10 R. Ridout (Oxford) 33.15
Teams: 1 Reading 891, 2 Oxford 887, 3 Bracknell 87.
Youths/boys
1 S. Fox (Oxford) 18.56
2 G. Taylor (Feltham) 19.05
3 P. Lanfear (Reading) 19.11
4 M. Cursons (Old Gayts) 19.24
5 S. Thompson (Feltham) 19.29
6 A. Deighton (Old Gayts) 19.33
Teams: 1 Wycombe 208, 2 Oxford 203, 3 Reading 202.
Colts
1 S. Male (Oxford) 9.21
2 N. Pattison (Reading) 9.42
3 S. Cook (Oxford) 9.43
4 H. Jones (Bracknell) 9.50
5 P. Whitford (Oxford) 9.53
6 R. Gooderham (Bracknell) 9.57
Teams: 1 Oxford 109, 2 Bracknell 101, 3 Reading 68.

Div. 2 at Banbury
December 17th 1977
1 G. Rimmer (Aylesbury) 28.11
2 F. Gillies (Banbury) 28.52
3 C. Rutland (Banbury) 29.28
4 R. Goldby (Maidenhead) 29.32
5 M. Bromilow (Milton K) 29.34
6 H. Czapski (Aylesbury) 29.41
7 I. Emery (Windsor) 29.47
8 D. Heaslewood (Windsor) 29.53
9 C. Ryan (QPH) 29.57
10 R. Gomez (Aylesbury) 30.03
Teams: 1 Maidenhead 523, 2 Aylesbury 488, 3 Banbury 397.
Youths/boys
1 G. Fraser (Maidenhead) 16.49
2 P. Hurran (Maidenhead) 16.52
3 P. Brymner (Maidenhead) 17.04
4 D. Werner (Maidenhead) 17.08
5 M. Vickers (Aylesbury) 17.10
6 S. Anderson (Windsor) 17.20
Teams: 1 Maidenhead 152, 2 Aylesbury 113, 3 Banbury 32.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 13.00
2 J. Julio (Windsor) 13.04
3 G. Bristo (Dacorum) 13.30
4 K. Jarvis (Banbury) 13.55
5 R. Dellar (Watford) 14.07
6 I. Whitman (Windsor) 14.20
Teams: 1 Dacorum 33, 2 Banbury 32, 3 Windsor 30.

Div. 1 at Feltham
January 14th 1978
1 R. Harris (Oxford) 35.40
2 G. Dwelly (Bracknell) 35.48
3 J. Wise (Bracknell) 35.55
4 P. Chimes (Feltham) 36.03
5 D. Latter (Bracknell) 36.09
6 G. Biscoe (Reading) 36.13
7 E. Bojtler (Bracknell) 36.14
8 N. Martin (Bracknell) 36.16
9 R. Tyler (Reading) 36.18
10 R. Piotrowski (Reading) 36.19
Teams: 1 Bracknell 748, 2 Feltham 584, 3 Reading 572.
Youths/boys
1 S. Fox (Oxford) 18.54
2 M. Cursons (Old Gayts) 18.55
3 D. Wise (Oxford) 19.00
4 A. Deighton (Old Gayts) 19.08
5 E. Barbour (Bracknell) 19.18
6 T. Hawley (Oxford) 19.27
Teams: 1 Oxford 287, 2 Bracknell 246, 3 Old Gayts 244.
Colts
1 S. Male (Oxford) 15.52
2 J. Jones (Bracknell) 15.57
3 I. Groom (Feltham) 15.58
4 R. Wakefield (Feltham) 16.04
5 S. Cook (Oxford) 16.18
6 P. Whitford (Oxford) 16.26
Teams: 1 Oxford 92, 2 Feltham 80, 3 Bracknell 78.

Div. 2 at Aylesbury
January 14th 1978
1 G. Rimmer (Aylesbury) 26.47
2 F. Gillies (Banbury) 26.54
3 J. Arnold (Leighton B) 27.13
4 R. Gomez (Aylesbury) 27.18
5 P. Graham (Watford) 27.19
6 R. Goldby (Maidenhead) 27.42
7 G. Rutland (Banbury) 27.57
8 B. Kiernan (Leighton B) 27.57
9 A. Cronin (QPH) 28.17
10 C. Ryan (QPH) 28.19
Teams: 1 Windsor 611, 2 Aylesbury 574, 3 Maidenhead 556.
Youths/boys
1 D. Werner (Maidenhead) 19.09
2 D. Brockwell (Windsor) 19.24
3 P. Brymner (Maidenhead) 19.25
4 K. Vickers (Aylesbury) 19.39
5 J. Rooney (Aylesbury) 19.46
6 M. Stones (Aylesbury) 19.54
Teams: 1 Aylesbury 139, 2 Maidenhead 123, 3 Leighton B 59.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 10.21
2 A. Fleming (Milton K) 10.55
3 K. Jarvis (Banbury) 10.58
4 R. Dellar (Watford) 11.05
5 G. Bristo (Dacorum) 11.07
6 A. Smith (Dacorum) 11.11
Teams: 1 Milton K 29, 2 Dacorum 18, 3 Banbury 12.

Mob Match at Northwood
February 18th 1978
1 K. Bell (Wycombe) 26.10
2 R. Harris (Oxford) 26.22
3 N. Martin (Bracknell) 26.38
4 F. Gillies (Banbury) 26.42
5 E. Bojtler (Bracknell) 26.48
6 P. Flavel (Oxford) 26.50
7 R. McAndrew (Reading) 26.55
8 T. Jones (Bracknell) 27.03
9 M. Duff (Reading) 27.04
10 A. Harvey (Wycombe) 27.23
11 J. Wise (Bracknell) 27.30
12 N. Pritchard (Oxford) 27.34
13 C. Pennington (Feltham) 27.38
14 P. O'Brien (Old Gayts) 27.40
15 D. Latter (Bracknell) 27.43
16 B. Kiernan (Leighton B) 28.00
17 P. Graham (Watford) 28.03
18 R. Allden (Reading) 28.06
19 G. Youngs (Reading) 28.11
20 D. Walker (Oxford) 28.13
Teams: 1 Oxford 1152, 2 Reading 1143, 3 Wycombe 1100, 4 Bracknell 1056, 5 Old Gayts 837, 6 Maidenhead 821.
Youths/boys
1 S. Fox (Oxford) 15.21
2 D. Wise (Oxford) 15.38
3 D. Werner (Maidenhead) 15.44
4 A. Deighton (Old Gayts) 15.45
5 S. Thompson (Feltham) 15.50
6 M. Cursons (Old Gayts) 16.00
7 C. Hodgkinson (Wycombe) 16.03
8 T. Hawley (Oxford) 16.06
9 W. Armstrong (Maidenhead) 16.13
10 G. Marlow (Bracknell) 16.17
Teams: 1 Oxford 653, 2 Wycombe 583, 3 Reading 406, 4 Maidenhead 392, 5 Old Gayts 360, 6 Bracknell 249.
Colts
1 S. Male (Oxford) 14.54
2 S. Cook (Oxford) 15.26
3 P. Whitford (Oxford) 15.29
4 M. Everitt (Milton K) 15.45
5 H. Jones (Bracknell) 15.50
6 K. Hoy (Wycombe) 16.17
Teams: 1 Oxford 209, 2 Bracknell 114, 3 Milton K 77.

Return to top

1978/1979 Season

Div. 1 at Bracknell
October 14th 1978
1 R. Graham (Windsor) 28.00
2 R. Allden (Reading) 28.10
3 N. Pritchard (Oxford) 28.22
4 D. Parsons (Oxford) 28.25
5 A. Harvey (Wycombe) 28.32
6 R. Tyler (Reading) 28.34
7 G. Biscoe (Reading) 28.36
8 A. Shepherd (Bracknell) 28.42
9 A. Duggan (Oxford) 28.43
10 D. Wheeler (Oxford) 28.53
Teams: 1 Oxford 770, 2 Reading 732, 3 Bracknell 659.
Youths/boys
1 S. Anderson (Windsor) 18.00
2 S. Cackett (Wycombe) 18.07
3 C. Payne (Bracknell) 18.23
4 G. Frater (Maidenhead) 18.28
5 R. Cackett (Wycombe) 18.35
6 G. Brown (Wycombe) 18.35
Team: 1 Oxford.

Div. 2 at Banbury
Oxtober 14th 1978
1 C. Sly (Feltham) 26.59
2 F. Gillies (Banbury) 27.16
3 G. Bourne (Milton K) 27.21
4 M. Green (Old Gayts) 27.26
5 P. Bennett (QPH) 27.33
6 B. Kiernan (Leighton B) 27.50
7 B. Copps (Feltham) 27.56
8 P. O'Brien (Old Gayts) 28.04
9 J. Arnold (Leighton B) 28.15
10 D. Casey (QPH) 28.21
Teams: 1 Milton K 821, 2 Old Gayts 808, 3 QPH 705.
Youths/boys
1 G. Taylor (Feltham) 15.43
2 A. Magnall (Aylesbury) 16.06
3 K. Miller (Aylesbury) 16.07
4 M. Cursons (Old Gayts) 16.13
5 G. Johnson (Milton K) 16.22
6 R. Purcell (Leighton B) 16.33
Teams: 1 Aylesbury 235, 2 Milton K 211, 3 Old Gayts 181.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 12.01
2 ?? (Dacorum) 12.37
3 K. Finnie (Banbury) 12.46
4 A. Barber (Feltham) 12.49
5 I. Hammond (Banbury) 12.53
6 B. Dodd (Feltham) 13.04
Team: 1 Banbury.

Div 1. At Windsor
December 16th 1978
1 K. Bell (Wycombe) 29.01
2 E. Bojtler (Bracknell) 29.07
3 J. Wise (Bracknell) 29.22
4 R. Tyler (Reading) 29.35
5 D. Latter (Bracknell) 29.39
6 G. Biscoe (Reading) 29.42
7 R. Harris (Oxford) 29.51
8 R. Graham (Windsor) 29.51
9 N. Pritchard (Oxford) 30.02
10 P. Lanfear (Reading) 30.08
Teams: 1 Bracknell 620, 2 Reading 608, 3 Wycombe 594.
Youths/boys
1 C. Payne (Bracknell) 15.27
2 D. Brockwell (Windsor) 15.34
3 M. Seymour (Wycombe) 15.47
4 S. Cackett (Wycombe) 16.02
5 A. Stockhausen (Windsor) 16.10
6 R. Hurren (Maidenhead) 16.16
Teams: 1 Windsor 224, 2 Wycombe 200, 3 Oxford 199.
Colts
1 R. Scott (Oxford) 12.04
2 M. French (Bracknell) 12.12
3 R. Gooderham (Bracknell) 12.19
4 W. Minter (Bracknell) 12.30
5 D. Cullen (Oxford) 12.39
6 G. Aylward (Wycombe) 12.54
Teams: 1 Bracknell 119, 2 Oxford 107, 3 Wycombe 74.

Div. 2 at the Open University
December 16th 1978
1 P. Bennett (QPH) 26.06
2 G. Bourne (Milton K) 26.10
3 R. Heath (Old Gayts) 26.14
4 F. Gillies (Banbury) 26.22
5 B. Copps (Feltham) 26.30
6 D. Casey (QPH) 26.31
7 M. Lepps (Old Gayts) 26.45
8 D. Orme (Old Gayts) 26.49
9 I. Pursell (Old Gayts) 26.52
10 P. Graham (Watford) 26.54
Teams: 1 Old Gayts 1006, 2 Milton K 884, 3 QPH 851.
Youths/boys
1 M. Cursons (Old Gayts) 17.12
2 G. Johnson (Milton K) 17.25
3 K. Miller (Aylesbury) 17.33
4 L. Harvey (Old Gayts) 17.37
5 A. Magnall (Aylesbury) 17.40
6 S. Penny (Old Gayts) 17.41
Teams: 1 Old Gayts 167, 2 Milton K 137, 3 Aylesbury 96.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 11.47
2 A. Barber (Feltham) 12.17
3 J. Davidson (Dacorum) 12.36
Teams: 1 Feltham 61, 2 Milton K 53, 3 Aylesbury 38

Return to top

1979/1980 Season

Div. 1 venue ?
October 13th 1979
1 J. Wise (Bracknell) 26.05
2 P. Flavel (Oxford) 26.18
3 R. Harris (Oxford) 26.28
4 K. Bell (Wycombe) 26.40
5 M. Duff (Windsor) 26.54
6 R. Heath (Old Gayts) 27.00
7 R. Tyler (Reading) 27.05
8 M. Green (Old Gayts) 27.08
9 D. Latter (Bracknell) 27.18
10 R. Graham (Windsor) 27.28
Teams: 1 Oxford 1232, 2 Bracknell 1106, 3 Reading 1066.
Youths/boys
1 M. Seymour (Wycombe) 16.32
2 A. Stockhausen (Windsor) 17.03
3 J. Thompson (Bracknell) 17.12
4 D. Arthur (Bracknell) 17.18
5 G. Marlow (Bracknell) 17.25
6 S. Male (Oxford) 17.29
Teams: 1 Oxford 363, 2 Reading 330, 3 Bracknell 329.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 9.25
2 N. Minter (Bracknell) 9.25
3 M. French (Bracknell) 9.30
4 G. Dykes (Windsor) 9.35
Teams: 1 Bracknell 206, 2 Windsor 184, 3 Oxford 167.

Div. 2 at Banbury
1 C. Stebbings (Luton) 31.40
2 W. Dee (Luton) 31.49
3 D. Casey (QPH) 31.59
4 P. Varney (Banbury) 32.11
5 F. Gillies (Banbury) 32.20
6 R. Thompson (Luton) 32.30
7 R. Gomez (Aylesbury) 32.46
8 J. Rooney (Aylesbury) 32.56
9 P. Claridge (Vauxhall) 33.03
10 C. Ryan (QPH) 33.08
Teams: 1 Luton 722, 2 Aylesbury 706, 3 QPH 661.
Youths/boys
1 K. Miller (Aylesbury) 14.30
2 C. Shedden (Watford) 15.01
3 T. Barnes (Leighton B) 15.07
4 M. Reed (Banbury) 15.08
5 P. Bloomfield (Aylesbury) 15.16
6 T. Bloomfield (Aylesbury) 15.17
Teams: 1 Aylesbury 79, 2 Watford 41, 3 Leighton B 31.
Colts
1 R. Pearson (Aylesbury) 16.16
2 P. Ward (Leighton B) 16.30
3 P. Chilvers (Banbury) 17.05
4 M. Goodson (Leighton B) 17.21
Teams: 1 Leighton B 59, 2 Banbury 43, 3 Aylesbury 42.

Div. 1 at Milton Keynes
December 15th 1979
1 R. Harris (Oxford) 29.11
2 J. Wise (Bracknell) 29.22
3 P. O'Brien (Old Gayts) 29.36
4 R. Tyler (Reading) 29.58
5 P. Lanfear (Reading) 30.25
6 B. Brechin (Hounslow) 30.28
7 M. Green (Old Gayts) 30.32
8 B. Copps (Hounslow) 30.42
9 G. Stevens (Reading) 30.56
10 M. Cursons (Old Gayts) 31.01
Teams: 1 Old Gayts 949, 2 Reading 777, 3 Bracknell 689.
Youths/boys
1 J. Strickland (Wycombe) 16.18
2 G. Marlow (Bracknell) 16.33
3 M. Seymour (Wycombe) 16.44
4 D. Arthur (Reading) 16.56
5 M. Billings (Oxford) 17.01
6 S. Male (Oxford) 17.03
Teams: 1 Oxford 290, 2 Wycombe 283, 3 Bracknell 212.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 10.04
2 D. Brown (Oxford) 10.12
3 S. Walton (Oxford) 10.17
4 G. Dykes (Windsor) 10.22
Teams: 1 Bracknell 96, 2 Milton K 83, 3 Oxford 77.

Div. 1 at Windsor
January 12th 1980
1 J. Wise (Bracknell) 28.28
2 R. Tyler (Reading) 29.09
3 G. Dwelly (Bracknell) 29.25
4 R. Heath (Old Gayts) 29.33
5 M. Cursons (Old Gayts) 29.37
6 J. Jones (Windsor) 29.43
7 B. Copps (Hounslow) 29.51
8 R. Graham (Windsor) 29.53
9 M. Duff (Windsor) 29.55
10 S. Penny (Old Gayts) 30.00
11 J Ovenden (Brack) 30:02
12 S woods (Read) 30:03
13 A Deighton (Old Gayt) 30:04
14 D Wheeler (Oxf C) 30:06
15 J Carswell (Brack) 30:07
16 C Payne (Brack) 30:08
17 S Fox (Oxf C) 30:09
18 J Exley (Oxf C) 30:10
19 M Green (Old Gayt) 30:14
20 G Youngs (Read) 30:15
Teams: 1 Bracknell 998, 2 Old Gayts 922, 3 Oxford 860.
Youths/boys
1 M. Seymour (Wycombe) 15.20
2 J. Strickland (Wycombe) 15.22
3 D. Arthur (Reading) 15.38
4 S. Rayner (Milton K) 15.46
5 T. Hawley (Oxford) 15.47
6 M. Nicholson (Bracknell) 15.50
Teams: 1 Wycombe 346, 2 Oxford 317, 3 Bracknell 290.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 11.45
2 N. Minter (Bracknell) 11.49
3 J. Walton (Oxford) 11.52
4 M. French (Bracknell) 12.00
Teams: 1 Bracknell 169, 2 Oxford 152, 3 Hounslow 125.

Mob Match at Wycombe
February 16th 1980
1 R. Harris (Oxford) 28.43
2 F. Gillies (Banbury) 29.20
3 R. Tyler (Reading) 29.33
4 M. Green (Old Gayts) 29.43
5 B. Copps (Hounslow) 29.49
6 B. Hill (Luton) 29.58
7 K. Bell (Wycombe) 30.08
8 M. Duff (Windsor) 30.19
9 D. Latter (Bracknell) 30.21
10 A. Deighton (Old Gayts) 30.23
11 D. Wheeler (Oxford) 30.30
12 M. Cursons (Old Gayts) 30.33
13 J. Carswell (Bracknell) 30.34
14 J. Polgreen (Oxford) 30.40
15 G. Thomas (Luton) 30.41
16 R. Heath (Old Gayts) 30.42
17 A. Cooper (Leighton B) 30.43
18 P. Varney (Banbury) 30.45
19 C. Pennington (Hounslow) 30.51
20 I. Barnfather (Old Gayts) 30.51
Teams: 1 Old Gayts 843, 2 Oxford 749, 3 Reading 729, 4 Bracknell 504, 5 Wycombe 494, 6 Hounslow 469.
Youths/boys
1 K. Miller (Aylesbury) 14.18
2 M. Seymour (Wycombe) 14.34
3 J. Strickland (Wycombe) 14.40
4 D. Arthur (Reading) 14.46
5 S. Rayner (Milton K) 14.58
6 D. Peaple (Reading) 15.01
7 G. Marlow (Bracknell) 15.05
8 R. Baker (Oxford) 15.06
Teams: 1 Wycombe 319, 2 Oxford 295, 3 Bracknell 231, 4 Reading 175.
Colts
1 M. Everitt (Milton K) 8.08
2 D. Pullen (Oxford) 8.12
3 N. Minter (Bracknell) 8.14
4 A. Player (Windsor) 8.24
Teams: 1 Bracknell 126, 2 Oxford 121, 3 Hounslow 85.

Return to top